Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2011, 14:44:46
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

haideti sa va spun si eu povestea viitorului meu sot care este divortat. Pur si simplu, dupa 16 ani de casnicie si un copil impreuna, sotia lui a decis ca nu mai vrea, nu se mai inteleg, vrea mai mult, si si-a luat copilul si a plecat.

A inaintat divort civil, si statul evident i l-a acordat chiar daca el nu a fost de acord.

Nu stiu care au fost motivele pe care ea le-a spus duhovnicului ei, caci da, avea si asa ceva. Cel putin al meu viitor sot are.

Si duhovnicul lui, care este acum si al meu, ne-a dat binecuvantarea sa ne casatorim din tot sufletul.

Ce vreti sa spuneti ca cineva pe care-l abandoneaza sotul/sotia este obligat sa moara singur? sau sa traiasca in preacurvie?

daca sotia a parasit domiciliul conjugal, plecand sa locuiasca in alta tara, fara sa mai aiba vreo dorinta si interzicandu-ti sa te mai apropii de ea cum sa ramai casatorit?

nu stiu la ce se "incadreaza" acest pacat, oricum, nu se stie nici daca ea nu a avut o legatura exterioara casatoriei, deci putea fi vorba si de adulter care este acceptat ca motiv de divort. Insa asta numai duhovnicul ei stie.

Iar pe noi nici nu ne intereseaza cata vreme noua ne-a dat duhovnicul binecuvantarea sa ne casatorim.

Si pentru ca eu nu am mai fost casatorita ni se va face Taina Sfintei Cununii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2011, 14:46:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Cununia a doua" mai precis.
Dacă nu a fost motiv de curvie, divorțul nu prea stă în fața lui Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2011, 14:50:39
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Chestia cu casatoria/necasatoria episcopilor nu poate fi (ne)scripturistica dintr-un motiv foarte simplu: nu este normala morala ci tine de "regulamentul de ordine interioara" a Bisericii.

Adica s-ar putea foarte bine ca de maine sa se ceara sa fie casatoriti iar peste 100 ani sa fie necasatoriti si tot asa.

Pentru cine are chemare pe linia asta, face si ascultare de Biserica si se supune regulilor timpului sau.

Mai departe, pentru certificatul de divort nu cred ca e nevoie de audienta la episcop.
Episcopul nu ti-l poate refuza, nici nu ti-l poate da in regim de "magna cum laudae".

Este practic o formalitate inutila.

Daca vrei sa te re-casatoresti este suficient sa mentionezi ca ai mai fost o data casatorit si in functie de persoane cu care te casatoresti (daca a mai fost sau nu casatorita) ti se face slujba care trebuie.

Nu stiu daca ti se cere musai hartiuta in cauza si nu vad ce utilitate ar avea.

Oricum, peste duhovnic si peste episcop poti trece fara cine stie ce probleme, dar daca ai divortat din motivele gresite, fii sigur ca vei da socoteala in fata lui Dumnezeu.

La fel si daca ai mai fost casatorit si in fata preotului pretinzi ca nu.

Nu de judecata oamenilor trebuie sa te temi (desi tare sunt curios ce intelegi tu prin "trecut prin viata") ci de judecata lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Părintele Ilarion Argatu, în ale sale "Sfaturi duhovnicești" spunea ceva de genul "soțul/soția să nu-si lase soția/soțul decât pe motiv de preacurvie" și continua cu "respectivii să ceară divorțul bisericesc de la episcopul locului că altfel sunt bigami în caz de recăsătorie".
Daca mi s-ar intampla sa ma casatoresc cu cineva care a mai fost casatorit si as stii ca motivul divortului ar fi "preacurvia" normal ca m-as duce sa-mi scot "hartiuta". In primul rand ca as vrea sa fiu casatorita cu sotul meu si nu sa mi se dea o dezlegare, pentru ca n-as vrea sa fim "bigami în caz de recăsătorie" si in ultimul rand, scuzati-mi egoismul, mi-ar placea sa stiu ca sotul meu "e doar al meu", atat cat se poate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2011, 14:51:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
haideti sa va spun si eu povestea viitorului meu sot care este divortat. Pur si simplu, dupa 16 ani de casnicie si un copil impreuna, sotia lui a decis ca nu mai vrea, nu se mai inteleg, vrea mai mult, si si-a luat copilul si a plecat.
Asta e varianta lui?
Si n-are nici cea mai vaga idee ce ar fi putut sa-i reproseze?
Lucrurile nu sunt niciodata atat de simple..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2011, 14:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Daca mi s-ar intampla sa ma casatoresc cu cineva care a mai fost casatorit si as stii ca motivul divortului ar fi "preacurvia" normal ca m-as duce sa-mi scot "hartiuta". In primul rand ca as vrea sa fiu casatorita cu sotul meu si nu sa mi se dea o dezlegare, pentru ca n-as vrea sa fim "bigami în caz de recăsătorie" si in ultimul rand, scuzati-mi egoismul, mi-ar placea sa stiu ca sotul meu "e doar al meu", atat cat se poate.
Adica tu dai divort pentru trecutul lui sa inteleg?
Sau cum?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2011, 14:53:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lucrurile nu sunt niciodata atat de simple..
Nu mai răscoli și tu acu'...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2011, 14:54:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Cununia a doua" mai precis.
Dacă nu a fost motiv de curvie, divorțul nu prea stă în fața lui Dumnezeu.
NU! Prima Cununie. Taina! Caci asa se face daca unul dintre cei doi soti nu a mai fost casatorit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2011, 14:55:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Caci asa se face daca unul dintre cei doi soti nu a mai fost casatorit.
Ai vrea tu, da' părerea mea e că nu-i cum vrei tu.

De la Părintele Cleopa citire: " " Casatoria a doua nu se binecuvanteaza cu cununie, ci se canoniseste doi ani sa a nu se impartasi, iar a treia casatorie trei ani " , zice Sfantul Nichifor in canonul 2."

Asta e, dar nu te supăra, treaba asta este probabil o bucățică din crucea pe care s-o porți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 09.08.2011 at 14:58:49.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2011, 14:55:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e varianta lui?
Si n-are nici cea mai vaga idee ce ar fi putut sa-i reproseze?
Lucrurile nu sunt niciodata atat de simple..
Ba el stie ce i-a reprosat. Si a discutat aceste lucruri la momentul respectiv insa niciun argument nu a convins-o sa ramana. Ce era sa faca? Nu poti ramane langa un om daca acesta nu te mai vrea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2011, 14:57:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Daca mi s-ar intampla sa ma casatoresc cu cineva care a mai fost casatorit si as stii ca motivul divortului ar fi "preacurvia" normal ca m-as duce sa-mi scot "hartiuta". In primul rand ca as vrea sa fiu casatorita cu sotul meu si nu sa mi se dea o dezlegare, pentru ca n-as vrea sa fim "bigami în caz de recăsătorie" si in ultimul rand, scuzati-mi egoismul, mi-ar placea sa stiu ca sotul meu "e doar al meu", atat cat se poate.
eu nu am auzit sa existe nicio hartiuta despre care se vorbeste aici.

Cand l-am intrebat pe duhovnic ce facem noi in situatia noastra mi-a spus clar. Viitorul meu sot s-a spovedit si i s-a dat iertare de pacate. Punct. Atat! Alta "dezlegare" nu exista in BOR pentru cununie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
despre divort fyr Generalitati 28 10.03.2008 22:55:07
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 12:52:07