Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2010, 21:29:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Daca este dat afara din manastire cu recipisa in circuit...ADIO manastire, si sa vrea el sa mearga in alta nu va fi primit nicaieri.
Si totusi voturile monahale si tunderea in monahism raman; inaintea lui Dumnezeu va fi judecat tot calugar...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2010, 21:49:15
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi voturile monahale si tunderea in monahism raman; inaintea lui Dumnezeu va fi judecat tot calugar...
din pacate asa este
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2010, 22:16:46
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Cool Concedierea la manastire

Sunt destule manastiri care numai duc o viata monahala-STARETA si-a facut casa particulara,umbla bauta si traieste in desfrau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2010, 22:28:29
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Sunt destule manastiri care numai duc o viata monahala-STARETA si-a facut casa particulara,umbla bauta si traieste in desfrau.
Asa si?? iti e teama ca ti-a luat-o inainte?

PS. Eu zic sa mergi sa faci nani ca esti obosit...poate maine revii cu ceva mai interesant.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2010, 00:43:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
BOALA !!!
L-ati vazut vreodata pe acest parinte cat de bolnav este?
Nici de slujit nu mai poate sluji. Primeste doar pelerini la chilie si le da binecvuvantare, dar deabea sta in picioare.
Am mai vazut ceva, dar nu stiu ce afectiune e, dar avea o batista, ca un pansament, ce era pus intre buza superioara si nas, si se lega la ceafa. Era ca si cum avea hemorahie nazala sangeroasa, ceva de genul acesta.
M-am si mirat ca in conditiile acestea mai este staret. Staretul este si un administrator, dar el nu mai era in putere. E prea bolnav.
Hector, poti sa ne spui de ce boala sufera Pr. Gerontie? L-am vazut saptamana trecuta si era chiar f sanatos si arata in putere, avand o tinuta dreapta la cei 77 ani pe care ii are. Am inteles ca umbla cu acel pansament pus la gura in posturi, cand practica tacerea.
Lumea il cauta cu insistenta pe Pr. Gherontie, caci multi au fost ajutati in problemele lor; lucru care nemultumeste pe unii... am intalnit un enorias, care a cerut de trei ori in mod expres ca cei 1000 lei noi si pomelnicele lui sa ajunga la Pr. Gherontie, si i s-a raspuns tot de trei ori: "sau la noul staret". In final omul a cedat si a plecat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2010, 01:32:24
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Cool Concedierea la manastire

Sunt STARETE-care conduc masini scumpe,nu vin la Slujbe,umbla baute si traiesv in desfrau.In acele manastiri nu mai este viata monahala.Realitatea este ca,numai duc o viata monahala in manastiri.Vietuitorii devin sclavi pentru Staret.Monahul nu trebuie sa fie destrabalat!Sfantul Ioan Damaschinul spune asa: "Clericul sa fie sfant, curat ca ingerul si sfant ca Ioan Botezatorul". Mantuitorul spune: "Nimic necurat nu va intra in imparatia lui Dumnezeu". Rugaciunea liturgica a Heruvicului spune asa: "Nimeni dintre cei cu pofte trupesti sa nu vina sa slujeasca Tie!"Sunt destui monahi numai cu numele care trandavesc.Monahii sunt oamenii care au ales sa poarte jugul lui Hristos, lepadandu–se de lume si tinand votul ascultarii, al saraciei si al curatiei. Manastirile sunt locurile in care monahii Il lauda neincetat pe Dumnezeu!Manastirile sunt, ca si preotii, oglinda poporului. De unde sa apara monahi sfinti, cand multi intra in manastire pentru ca nu au fost in stare sa isi gaseasca un rost in viata, sau pentru ca au fugit de crucea casatoriei?La baza intregului monahism sta cuvantul Mantuitorului: "Cel ce vine dupa Mine sa se lepede de sine, sa–si ia crucea si sa–mi urmeze Mie".Prima ascultare a monahului, care trebuie indeplinita cu toata hotararea, este pazirea poruncilor lui Dumnezeu, date de insusi Mantuitorul Iisus Hristos care Ii cere monahului ca faptele sa–i straluceasca precum lumina in sfesnic, "ca lumea, vazand faptele voastre cele bune, sa slaveasca pe Tatal vostru cel din ceruri". Chemarea trebuie sa fie neaparat sfanta, sa fie la inaltimea chemarii ingeresti. Nu cum este chemarea rationala, publicitara: "Am depus votul si am rezolvat problema. Mi–am pus o carpa in spate, centura la mijloc, rasa si de acum eu sunt altcineva"Autenticitatea ascultarii monahale consta intr–o deplina armonie intre staret si ceilalti vietuitori, privitor la muncile de zi cu zi, la ascultarile de zi cu zi si la tot ceea ce se desfasoara intr–o manastire. Parintele Cleopa spunea: "Eu ma duceam primul la munca si ceilalti veneau toti dupa mine si cu dragoste munceam pana ce se batea clopotul de Vecernie, mancam si apoi mergeam cu totii la pavecernita, si apoi la chilie ne pregateam pentru Utrenie".Daca manastirile ar vrea sa progreseze sau sa faca un pas inainte in viata monahala, ar trebui ca toti monahii sa fie tratati la fel, indiferent de rang si de grad."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2010, 01:57:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Sunt STARETE-care conduc masini scumpe,nu vin la Slujbe,umbla baute si traiesv in desfrau.In acele manastiri nu mai este viata monahala."
Poti spune despre ce starete e vorba? Daca nu ai nici un exemplu, e recomandabil sa nu te exprimi asa la modul general, caci lovesti in toate staretele, fara deosebire si gresesti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2010, 14:28:10
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Smile Concedierea la manastire

Cãlugãria este o viatã mai presus de viata obisnuitã. Nimeni nu este obligat sã se cãlugãreascã însã, dacã se face cãlugãr, este obligat sã fie cãlugãr!Dacă stareții și duhovnicii vor fi ca făcliile în sfeșnic și vor merge, ca păstorul cel bun, în fruntea turmei, atunci mănăstirile vor înflori văzând cu ochii, iar călugării vor lăuda pe Dumnezeu împreună cu îngerii, iar dacă nu, nicidecum!Unii nu–s nici de manastire si nu–s nici de lumea asta. La manastire se zice ca unii–s de ruga iar altii–s de fuga.Un calugar trist e un calugar cu luminile stinse.Calugaria fara lepadare de sine, fara ascultare, fara smerenie nici nu exista. Am putea spune ca de fapt, calugaria inceteaza cu fiecare incalcare a voturilor monahale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.01.2011, 18:20:17
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Niciodata vei fi trimis in lume din Manastire de cineva. Este vai de cel care se calugareste si se intoarce in lume. Eventual te trimite la alta manastire. Dar trebuie sa faci lucruri cat de cat grave ca sa zic asa.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.01.2011, 22:20:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
In ce conditii poti fi dat afara din manastire? Exista un regulament scris care specifica sau este la latitudinea conducerii manastirii?
Există un regulament, dar nu știu unde-l găsești, încearcă pe google!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lume sau manastire? goldfinger17 Calugarul 114 27.06.2013 09:48:48
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 16:14:13
Manastire in constructie aureliapopescu Umanitare 27 04.07.2011 22:01:06
Un fel de statuie in manastire ortodoxa? Cristina Maria Generalitati 5 02.06.2011 13:25:30
Invierea la manastire catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 15.04.2009 08:56:17