Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2007, 23:13:40
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Cumva eu sunt de acord si cu Theodor, si cu Clausemi si cu Annamaria...

Theodor, si eu incerc sa ma impac cu ideea c-oi fi toata viata singur. Desi nu e usor. Si sper ca asta nu ma va impiedica sa-L cunosc pe Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2007, 16:19:22
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Cumva eu sunt de acord si cu Theodor, si cu Clausemi si cu Annamaria...

Theodor, si eu incerc sa ma impac cu ideea c-oi fi toata viata singur. Desi nu e usor. Si sper ca asta nu ma va impiedica sa-L cunosc pe Hristos.
De ce sa fii toata viata singur? De unde stii?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2007, 18:25:07
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
De ce sa fii toata viata singur? De unde stii?
Nu stiu, bineinteles :)

Daca o sa intalnesc pe cineva, o sa-I multumesc lui Dumnezeu si hai la drum... catre Imparatie, in doi! In Biserica.

Daca nu, hai la drum... catre Imparatie, de unul singur. Mai greu (probabil mult mai greu), ca si pana acum. Tot in Biserica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2007, 22:04:17
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

Pentru cei deznadajduiti-cititi "Cartea nuntii -cum sa-mi intemeiez o familie?" scrisa de Danion Vasile pe care il respect si il admir. Subiectul lamureste cum o persoana poate sa se ridice din pacat sau poate sa isi recapete nadejdea in perioade de frustrare sau deprimare. Sper sa fie de folos celor care o vor citi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2007, 13:48:41
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Pai nu prea ai ce sa faci. Cunoasc o fata care a cazut pe gheata si un baiat a ajutat-o sa se ridice si....s-au casatorit.

Poti sa te bucuri de aceasta etapa care in momentul casatoriei se va sfarsi. E o ocazie sa faci foarte multe lucruri care o data cu greutatile implicite dintr-o familie vor deveni mai greu accesibile. Citeste, calatoreste....si cine stie cum intr-un vagon ca intra chair alesul. Crezi in iubire, crezi cu adevarat ca se va intampla, viseaza la el si in rest fa o lista cu ce iti doresti si apucate de treaba. Vrei sa i daruiesti iubitului tau o tipa cultivata cu care are ce vorbi ei bine citeste, vrei sa ii pregatesti o mancare deosebita atunci gateste, citeste despre condimente si vinuri etc. Imagineaza-ti cum ai vrea sa fie o relatie frumoasa si implinita , cum ar fi alesul si cam cum ar trebui tu ca sa te potrivesti in imagine si lucreaza ca sa devii acea persoana. Cand vei ajunge exact in acea clipa va aparea si baiatul. Cum si in ce fel...taina :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2007, 13:56:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Cumva eu sunt de acord si cu Theodor, si cu Clausemi si cu Annamaria...

Theodor, si eu incerc sa ma impac cu ideea c-oi fi toata viata singur. Desi nu e usor. Si sper ca asta nu ma va impiedica sa-L cunosc pe Hristos.
Mai omuletule crezi ca resemnarea iti va aduce implinirea?
Ceea ce gandesti aia o sa ai :(... Hristos oricum e cu tine...e posibil insa ca in viitor sa nu mai vrei tu sa fii cu tine...depinde.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2007, 14:00:06
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cat despre intrebarea "cine-i vinovat" da-i delete... In general cautam vinovati, ceva sau cienva responsabil pe care sa ne varsam frustrare. unii vor zice tu esti vinovata (iti doresti prea mult, nu te-ai rugat destul etc etc), altii Dumnezeu e vinovat ( nu a creat situatia favorabila etc), altii societatea e vinovata etc etc. Si? Am gasit vinovatul dar tu tot singura ramai. Schimba ceva in felul in care gandesti. Nu conteaza ceea ce se intampla ci cum reactionam la ce se intampla. La aceiasi intamplare oamenii reactioneaza atat de diferit...si asta face diferenta intre implinire si neimplinire si nu contextul (intampalrea) Sunt zeci de femei casatorite si neimplinite....casatoria nu e garantia iubirii, intelegerii, mantuirii sau a bucuriei. Iubirea de azi nu garanteaza ca o vei primi si maine. Esti in situatia cea mai potrivita pentru tine acum. Fa o schimbare in tine si va aparea o alta situatie care sa fie potrivita pentru cea care vei deveni.

Iti urez succes in a gasi implinirea in singuratate ca sa o poti impartasi unui om drag caci singuratati in doi sunt multe
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2007, 14:48:38
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Mai omuletule crezi ca resemnarea iti va aduce implinirea?
Ceea ce gandesti aia o sa ai :(... Hristos oricum e cu tine...e posibil insa ca in viitor sa nu mai vrei tu sa fii cu tine...depinde.
Mai figura -- nu te supara ca-ti zic asa, e in sens pozitiv :), dar cine a vorbit de resemnare?

Daca asta parea tonul mesajului meu... e din cauza limitelor internetului :|

Si eu cred ca Hristos oricum e cu mine. Dar poate nu sunt eu cu El... si acolo apar problemele. Si atunci cred ca nici nu mai vreau sa fiu eu cu mine (cum spui tu).

Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2007, 14:53:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Mai omuletule crezi ca resemnarea iti va aduce implinirea?
Ceea ce gandesti aia o sa ai :(... Hristos oricum e cu tine...e posibil insa ca in viitor sa nu mai vrei tu sa fii cu tine...depinde.
Mai figura -- nu te supara ca-ti zic asa, e in sens pozitiv :), dar cine a vorbit de resemnare?

Daca asta parea tonul mesajului meu... e din cauza limitelor internetului :|

Si eu cred ca Hristos oricum e cu mine. Dar poate nu sunt eu cu El... si acolo apar problemele. Si atunci cred ca nici nu mai vreau sa fiu eu cu mine (cum spui tu).
:)) :)) :))
Cum sa ma supar ca mi-ai spus asa? Chiar m-ai distrat :)))))...si nu pot sa-ti dau replica acum :p...revin dupa ce imi trece rasul :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2007, 15:40:27
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Maria82, si eu sunt in aceeasi situatie.
Dar nu ma gandesc cine e vinovat. Cred ca asa a fost drumul meu.
Mi-e frica doar sa nu ajung la batrinete si sa nu am pe nimeni langa mine.





Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Crestinii sau Ateii vor ajunge la Cunoasterea si Implinirea Sinelui? papyllon Generalitati 17 11.02.2011 10:31:36
casatoria sau implinirea visului? alinutza0707 Nunta 25 11.06.2007 23:48:21