Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2007, 13:08:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Maria Sofia da exista diferente intre Inaltii :de varsta(cineva glumea ca daca ar fi iesit IPS Anania,trebuia sa lase doliul in Biserica),de apartenenta la partidele politice,de preocupari sociale(unul mai manager decat altul) si ma opresc aici inainte de a mai spune vreo prostie..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2007, 13:41:43
zandreea zandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2007
Mesaje: 6
Implicit

@ antiecumenism
site ul prezentat este extrem de slab.iar la capitolul "ce avem de reprosat sfintilor parinti" am ras vrep 5 minute in continuu :P
exemplu :"2. Colaborationism cu statul laic[...]" hmm...biserica nu trebuie sa colaboreze cu statul ? sa inteleg ca biserica trebuie sa fie o miscare anarhista? :D
ma faci sa zambesc...sincer.cat despre unitatea credintei(ca asta inseamna ecumenism si te rog sa ma corectezi daca gresesc) nu am nimic rau de spus...e o initiativa laudabila.daca exista un singur dumnezeu atunci de ce nu ar fi si o singura religie?suntem intr-o epoca a tolerantei si a impacarii si ar fi bine sa te raliezi si tu cat de cat cu restul lumii :cool:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2007, 13:43:15
zandreea zandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2007
Mesaje: 6
Implicit

hmm...domnul antiecumenism nu are curajul sa-si pastreze site-ul postat si opinia sustinuta...nu-i nimic postez eu site ul din nou http://eresulcatolic.50webs.com/ipsdaniel.html sa-l vada toata lumea
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2007, 15:14:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zandreea
@ antiecumenism
site ul prezentat este extrem de slab.iar la capitolul "ce avem de reprosat sfintilor parinti" am ras vrep 5 minute in continuu :P
exemplu :"2. Colaborationism cu statul laic[...]" hmm...biserica nu trebuie sa colaboreze cu statul ? sa inteleg ca biserica trebuie sa fie o miscare anarhista? :D
ma faci sa zambesc...sincer.cat despre unitatea credintei(ca asta inseamna ecumenism si te rog sa ma corectezi daca gresesc) nu am nimic rau de spus...e o initiativa laudabila.daca exista un singur dumnezeu atunci de ce nu ar fi si o singura religie?suntem intr-o epoca a tolerantei si a impacarii si ar fi bine sa te raliezi si tu cat de cat cu restul lumii :cool:
ecumenism nu inseamna unitatea credintzei ci sobornicitate Bisericii iar translatarea sobornicitatzii Bisericii creshtin-ortodoxe nu se poate face spre sobornicitatea catre celelalte biserici creshtine neortodoxe shi nici spre sobornicitatea tuturor cultelor din Europa sau de pe Terra indiferent de religie.
Ce se face acum prin ecumenism este un fel de incercare de marturisirea credintzei la nivel de Biserici ca poate vor auzi shi altzii shi vor pune la inima dreapta credintza, adica o participare la intrunirile celorlalte culte creshtine in sperantza de a avea un ecumenism activ, adica a traii in spirit de tolerantza cu marturisirea adevaratului Dumnezeu shi nu in unul de anatemizare... adica repudiere... dar trebuie grija foarte mare ca nu cumva tolerantza sa duca la strambatate, la indulgentza cu pacatul personal, cu minciuna shi cu erezia shi potrivnicia catre mantuire... ca atunci Hristos a zis ca mic se va numi cel ce strica sau face rau unuia din acei mici ai Sai... (cuvinte, sfintzi, copii, porunci, eupraxii... cine poate shti la ce s-a referit) :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2007, 16:01:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
smerenie..politica...
Tocmai ca nu a vrut sa fie un patriarh condus de politicieni.
Nu a cautat locuri inalte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2007, 17:47:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu vreau sa fiu rea, sa supar pe cineva, dar imi voi spune umila mea parere care nu se bazeaza deloc pe fapte probabile, ci sigure... si nici din auzite nu vorbesc. nu vreau sa judec, pacatele proprii, individuale, ale noului Patriarh sunt ale lui, il inteleg, si nu ma privesc. insa, atunci cand vine vorba despre modernismul (eresul) pe care vrea sa-l introduca in BOR ma simt silita sa nu tac... asa cum nici sfintii, la vremea lor, n-au tacut. e datoria noastra sa marturisim adevarul.
parerea mea, subiectiva sau nu, este ca s-a dat start la adevarata lupta a adevaratilor ortodocsi ai Romaniei. Degeaba a fost ucenicul parintelui Staniloaie daca n-a inteles decat ce si-a dorit... chiar si acela a fost impotriva ecumenismului.

Citat:
cat despre unitatea credintei(ca asta inseamna ecumenism si te rog sa ma corectezi daca gresesc) nu am nimic rau de spus...e o initiativa laudabila.daca exista un singur dumnezeu atunci de ce nu ar fi si o singura religie?suntem intr-o epoca a tolerantei si a impacarii si ar fi bine sa te raliezi si tu cat de cat cu restul lumii
acum cateva zile am primit o carticica interesanta care imi intareste convingerea ca BOR se va scinda iar. deja este impartita in doua tabere: traditionalisti si modernisti (cei deschisi spre ecumenism)... mai urmeaza separarea propriu-zisa, oficiala.

am sa va dau cateva citate ca sa intelegeti de ce mi se pare interesanta:
-- "ecumenismul e viziunea lumeasca, impaciuitorista asupra lumii: o religie care sa nu deranjeze pe nimeni, nu care sa impace; sa stea toti cuminti si anesteziati, afara de cativa care sa controleze lumea si sufletele oamenilor."

-- "Cum poate fi vorba aici de fundamentalism sau de habotnicie? Cine ne acuza de asa ceva nu vede si nu accepta diferenta intre demnitate si indaratnicie si nu merita raspuns. Ce dialog putem avea cu astfel de persoane?"

-- "Dar mai inainte cu cateva zile Vaticanul a anuntat o pozitie foarte importanta, caci afara de catolicism nu mai exista nimic, o alta biserica sora. Si m-am bucurat foarte mult si ma gandeam sa-i fac o umilita scrisoare de multumire marelui pontif pentru aceasta afirmatie. Pentru ca tot din Vatican a iesit ecumenismul si iata tot in Vatican ii pune si crucea. Interesant este ca nu stim cum stam cu infailibilitatea papei acum, ca unul da si altul ba; unul care incheaga ecumenismul, altul care neaga. Acum nu stiu care e infailibil dintre cei doi? Dar asta-i fara importanta."

-- "Sfintia voastra, ce ratiune, ce logica au avut Sfintii Parinti cand au spus sa nu ne rugam cu cei care sunt despartiti de Biserica, cu schismaticii si cu ereticii?

arhimandrit Arsenie: Logica este sa nu te rogi cu ei pentru ca au alt punct de vedere al Adevarului, pentru ca nu sunt in Adevar, in adevarul de credinta. Noi ne rugam in Adevar, in practica Adevarului, asa cum ne-a fost lasat, cum s-a fixat de catre Biserica.
Ma rog la Hristos asa cum m-a invatat El, asa cum nu se poate altfel; ma rog la Dumnezeu asa cum ma mantuiesc, nu cum nu ma mantuiesc; nu fac combinatii.
Pentru ca Adevarul sa se stabileasca a fost nevoie de multa jertfa, a costat enorm.
Sfanta Cruce in felul acesta, ortodox, care inseamna Sfanta Treime, toata inaltimea, toata adancimea si toata latimea: Tatal, Fiul si Sf Duh; va sa zica, nu cu doua degete ca lipovenii, nici cu toata mana ca la catolici
"

-- Pentru ca s-au departat de dogme, din aceasta cauza sa nu ne rugam cu ei?
arhim. Arsenie: Dogma nu e Dumnezeu; dogma e masura lucrurilor. Asa ca trebuie sa ma rog in masura lucrurilor care cred in Dumnezeu. [...] Si a spus (Mantuitorul): "Cerul si pamantul vor trece, iar cuvintele mele nu vor trece" (Mt. 24, 35); "Mai lesne este cerul si pamantul sa treaca, decat din lege o cirta sa cada" (Luca 16, 17); "Ca amin zic voua: pana ce va trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta nu va trece din lege, pana ce vor fi toate. Deci, cela ce va strica una dintru aceste porunci mai mici, si va invata asa pe oameni, mai mic se va chema intru Imparatia Cerurilor; iar cela ce va face si va invata, acela mare se va chema intru Imparatia Cerurilor" (Mt. 5, 18-19)


-- [i]Sfintia voastra, un principiu in ecumenism este urmatorul: crestinii de diferite confesiuni sa se roage impreuna, dar sa nu participe la Euharistie si acesti teologi ortodocsi care sunt in miscarea ecumenica spun ca atunci cand Sfintii Parinti au spus sa nu ne rugam cu ereticii si cu schismaticii se refereau doar la Impartasire, la Euharistie. Este adevarat?
arhim Arsenie: Nu, nu este adevarat.
Sunt cu totul de acord cu ce au spus Sfintii Parinti, adica sa nu ne rugam cu schismaticii si cu ereticii, cu atat mai mult sa nu ne impartasim cu ei.
Si rugatul impreuna nu e o gimnastica, si nu este un program rugaciunea.
Eu am sa ma rog ortodox, ma inchin ortodox, el nici nu se inchina ortodox, n-au nimic...
Nu stiu de ce aceasta invitatie: rugaciune impreuna, ca si cum facem un fel de gimnastica si facem un fel de intarire a muschilor; ce inseamna asta? Rugaciunea e o problema de duh, o problema de traire personala. Nu accept eu rugaciunea impreuna; adica este un interes in practica asta, emanat de cineva.
Ce fel de interes?
arhim Arsenie: Interes pentru unitate, sa zicem ca suntem una; pentru ca, daca accepti sa te rogi impreuna, restul e usor, adica sa acceptam abateri de la adevarul de credinta, de la adevarul mantuitor


-- ei zic ca cei care nu se roaga impreuna nu au dragoste.
arhim Arsenie: Parinte draga, adica, daca nu furi cu mine, n-ai dragoste? Vezi de treaba!
( :D )

-- Sub anatema se cade automat? Sau cum?
arhim Arsenie: Se cade automat daca nu sustii Adevarul. Daca esti in erezie intri de la sine in blestem, nu mai este nevoie sa te anatematizeze cineva [...]
Raman in vigoare toate anatemele acestea?
arhim Arsenie: Raman in vigoare, fara discutie.
Noi avem datoria sa pastram Adevarul, se spune cu sabia in mana; de aceea si Sf Ap Pavel este in icoana cu sabia, de aceea l-am desenat si eu cu sabia.
Adica el era habotnic? Era habotnic - ce-ai zice de asta?
Adevarul este aparat cu sange - asta inseamna; ca isi fac loc cu sabia - sabia cuvantului. Spune Sf Pimen: "o data rabzi, a doua oara rabzi, a treia fa-te sabie."


--Ei sunt laudati ca sunt teologi de talie mondiala (cei deschisi spre ecumenism)
arhim Arsenie: Nu mai vorbim; dracul e mai mult, zice ca e Dumnezeu. E, ia uite! ( :D )

-- - Credeti totusi ca poporul roman va aluneca in aceasta pacaleala a ecumenismului?
- Fereasca Dumnezeu, ma tem sa nu fie si o scindare... a ajuns omul sa colaboreze cu diavolul, asa cum vorbim noi intre noi aici, a ajuns la gradul 99, care nu stiu daca a mai existat in lumea asta a masoneriei, incat omul a ajuns intr-o satanizare.


gata ca mi-au inghetat degetele pe tastatura :D
carticica se numeste "Lumina lui Hristos lumineaza tuturor - marturii ortodoxe" si e alcatuita din diferite articole si interviuri (unele copiate din alte carti)
as fi preferat un patriarh traditionalist...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2007, 17:55:58
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sa`i dea Dumnezeu santate, har de la Duhul Sfant si lucrare de mantuire a sufletelor noastre. Sa ne rugam pentru el, pentru ca rugaciunile lui pentru noi sa ajunga la Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2007, 18:04:50
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Staniloae am vrut sa zic...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2007, 18:31:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Inca odata dau dovada de slabe cunostinte teologice si va intreb: etimologia cuvantului "Preafericitul" Patriarh X de unde provine? ce inseamna acest titlu? de ce "preafericit"? daca cunoasteti va rog sa raspundeti, nu cred ca sunt singurul care se intreaba..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2007, 12:02:49
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Intr-un oras oarecare traia un episcop care, prin lucrarea lui Satana, a cazut in preacurvie. Dupa cateva zile urma sa fie savarsita Liturghia in Biserica si, fara ca cineva sa cunoasca pacatul episcopului, el s-a marturisit inaintea oamenilor, zicand:
- Am savarsit pacatul preacurviei.
Dupa ce a rostit aceste cuvinte, el si-a scos omoforul si l-a pus pe sfanta masa.
- Nu pot continua astfel, a zis episcopul.
In urma acestei scene de sincera marturisire, oamenii au fost cuprinsi de emotie si au strigat cu glas tare lamentandu-se:
- Acest pacat sa fie asupra noastra, ramai insa in episcopat.
- Daca doriti sa raman cu voi, a raspuns episcopul, faceti ceea ce va zic. El a poruncit ca usile bisericii sa fie de indata inchise, s-a asezat cu fata in jos de o parte a usii si le-a zis oamenilor:
- Cel ce nu calca pe mine atunci cand iese din biserica nu este de partea lui Dumnezeu.
Toti oamenii au facut ceea ce le spusese episcopul, adica l-au calcat in picioare in timp ce plecau din biserica. In timp ce ultima persoana era pe punctul de a iesi din biserica, o voce s-a auzit din ceruri, zicand:
- I-am iertat episcopului pacatul datorita marii sale smerenii." (DIN EVERGHETINOS)

Ce ziceti daca ar proceda in felul acesta toti episcopii,mitropolitii si chiar patriarhul?
Eu cred ca lucrurile s-ar schimba in bine in BOR.

DE-AR FI DACA DITROPOLITUL DANIEL AR ZICE DA AM FACUT PARTE DIN LOJA CUTARE,AM ACCEPTAT ECUMENISMUL (CARE ESTE EREZIE) DAR ACUM M-A LUMINAT DUMNEZEU SI AM RENUNTAT ATAT LA MASONERIE CAT SI LA ECUMENISM.CE BINE AR FI,CATI OAMENI S-AR INTOARCE LA ADEVARATA TRADITIE A SFINTILOR SI AR RENUNTA LA EREZIA ECUMENISTA.MULTI OAMENI S-AR APROPIA DE BISERICA SI DE DUMNEZEU.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Patriarhul Constantinopolului Bartolomeu cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 58 29.10.2010 12:11:39
Patriarhul nostru împlinește azi 59 de ani AthosT Generalitati 24 24.07.2010 15:14:38
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20