Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2024, 16:11:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?!Biblia ordodoxa a fost copiata de la protestanti?! Glumesti nu?! Dupa "informatiile tale" pe timpul lui Alexandru cel Bun,Vlad Tepes sau Stefan cel Mare nu existau pe teritoriul tarii nici o biblie in limba romana?
Nu existau, eu nu știu de așa ceva. Erau în slavonă.

Citat:
ps: dar de Biblii in limba romana scrise cu alfabet slav (slavon) ai auzit? Pana la diaconul Coresi ce fel de Biblii circulau pe terotoriul tarii?
Eu n-am auzit să fie în română. Am făcut și un articol pe OrthodoxWiki despre primele scrieri în română luat din cartea Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/Primele_...m%C3%A2n%C4%83

Vorbim de veacul al XVI-lea dacă vorbim de limba română, nu Alexandru cel Bun, Țepeș, Ștefan cel Mare... Maxim aveam poate Faptele Apostolilor sau vreo Evanghelie la sfârșitul secolului XV, dar nu o Biblie.

Situația era că aveam biblii în slavonă, iar călugării și episcopii știau slavonă, deci aveam biblii bineînțeles. În limba română am avut mai târziu și e adevărat că protestanții au încarcat să forțeze „traduceri” în limba română dar pe motive prozelitiste: voiau să fure români din Biserica Ortodoxă la ereziile lor și-i ademeneau cu biblii false (ca și acum). De aceea era și o reticență față de bibliile în limba română la început căci erau asociate cu mișcările prozelisite calvine (luteranii adică sașii nu făceau așa mult prozelitism).

Faptul că la noi au întârziat traducerile în română nu e o rușine, ierarhia și stareții știau Scriptura și ne învățau și pe noi mai bine decât au învățat vreodata protestanții ceva singuri. Obsesia asta cu cititul Scripturii singur este o idee trufașă străină credinței, primii creștini nu aveau o Scriptură pusă cap-la-cap, învățau prin clerici la fel ca românii.

Iar pe lângă asta, este clar că Biblia în sine a fost aleasă și făcută de Biserica Ortodoxă, îndrumată de Duhul Sfânt, din care BOR e numai o parte. Noi suntem ortodocși, avem Biblia de la început, și românii nu au modificat niciodata nimic, doar am păstrat credința apostolică pe care am primit-o de la Sf. Andrei și am prețuit-o de la bun început din primul veac.

Nu e bine să se facă concesii ereticilor prin acceptarea unor linii de argumentare greșite.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2024, 10:21:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu existau, eu nu știu de așa ceva. Erau în slavonă.



Eu n-am auzit să fie în română. Am făcut și un articol pe OrthodoxWiki despre primele scrieri în română luat din cartea Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/Primele_...m%C3%A2n%C4%83

Vorbim de veacul al XVI-lea dacă vorbim de limba română, nu Alexandru cel Bun, Țepeș, Ștefan cel Mare... Maxim aveam poate Faptele Apostolilor sau vreo Evanghelie la sfârșitul secolului XV, dar nu o Biblie.

Situația era că aveam biblii în slavonă, iar călugării și episcopii știau slavonă, deci aveam biblii bineînțeles. În limba română am avut mai târziu și e adevărat că protestanții au încarcat să forțeze „traduceri” în limba română dar pe motive prozelitiste: voiau să fure români din Biserica Ortodoxă la ereziile lor și-i ademeneau cu biblii false (ca și acum). De aceea era și o reticență față de bibliile în limba română la început căci erau asociate cu mișcările prozelisite calvine (luteranii adică sașii nu făceau așa mult prozelitism).

Faptul că la noi au întârziat traducerile în română nu e o rușine, ierarhia și stareții știau Scriptura și ne învățau și pe noi mai bine decât au învățat vreodata protestanții ceva singuri. Obsesia asta cu cititul Scripturii singur este o idee trufașă străină credinței, primii creștini nu aveau o Scriptură pusă cap-la-cap, învățau prin clerici la fel ca românii.

Iar pe lângă asta, este clar că Biblia în sine a fost aleasă și făcută de Biserica Ortodoxă, îndrumată de Duhul Sfânt, din care BOR e numai o parte. Noi suntem ortodocși, avem Biblia de la început, și românii nu au modificat niciodata nimic, doar am păstrat credința apostolică pe care am primit-o de la Sf. Andrei și am prețuit-o de la bun început din primul veac.

Nu e bine să se facă concesii ereticilor prin acceptarea unor linii de argumentare greșite.
existau Biblii in limba romana prietene, dar nu cu alfabet latin ci cu alfabet slav (slavon). Si in acea perioada propozitia: "Ana are mere" se scria si se citea exact la fel, diferenta o facea numai alfabetul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2024, 16:21:34
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?!Biblia ordodoxa a fost copiata de la protestanti?! Glumesti nu?! Dupa "informatiile tale" pe timpul lui Alexandru cel Bun,Vlad Tepes sau Stefan cel Mare nu existau pe teritoriul tarii nici o biblie in limba romana? Noroc cu "tatucul" Luther!
ps: dar de Biblii in limba romana scrise cu alfabet slav (slavon) ai auzit? Pana la diaconul Coresi ce fel de Biblii circulau pe terotoriul tarii? Cele copiate de la protestanti? Dar cartile lipsa din bibliile voastre protestante (cum ar fi cartile Macabeilor), ortodocsii de unde le-au copiat?
nu stiu de unde scoate aceste aberatii acest individ, sincer. Nu Biblia e de vina, ci modul de interpretare, ca aici e problema cu protestantii.

Ai dreptate. In privinta Bibliei Ortodoxe scrisa in limba romana cu alfabet slavon (late edit: din ce am inteles, limba de acum sute de ani care se vorbea la noi in tara, era scrisa cu litere slavone, dar nu stiu de ce), am vazut in Maramures, am mers intr-o vara si am vizitat manastirile. Bibliile Ortodoxe acestea vechi de sute de ani sunt puse in vitrina la manastiri. De exemplu la Manastirea Rohia gasesti Biblia Ortodoxa cu scris slavon, si la alte manastiri la fel.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.01.2024 at 16:25:42.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2024, 16:33:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
(late edit: din ce am inteles, limba de acum sute de ani care se vorbea la noi in tara, era scrisa cu litere slavone, dar nu stiu de ce)
Din cauza influenței bulgare, existenței textelor scrise în slavonă de pe timpul sfinților Chiril și Metodie, și adoptarea ritului bizantino-slav. Am scris pe OrthodoxWiki și despre asta, tot din Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/%C3%8Enc...3.A2ne.C8.99ti
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 11.01.2024 at 16:36:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2024, 13:42:06
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ești sigur că ești ortodox? Noi de obicei nu ne credem capabili să înțelegem totul doar pe baza Scripturii, așa că ne consultăm cu Sfinții Părinți, duhovnici, oameni mai mari ca noi pe scara duhovnicească. Analiza asta orbească a Scripturii este tipic protestantă.

Dacă chiar te interesează să știi, recomand „Dogmatică Ortodoxa: Manual pentru seminariile teologice” de Isidor Todoran și Ioan Zagrean. Ultimul capitol, „Dumnezeu Judecătorul. Eshatologia creștină” expune viziunea ortodoxă.

Dacă chiar ești ortodox e mai important să înveți smerenia, citind și învătând (nu de pe forumuri).
2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."


Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?
Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 13:45:08.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2024, 13:45:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Omule nicaieri nu vorbeste in scriptura ca oamenii care mor ajung in iad sau in rai. Trezeste te si da o cautare macar pe google, de ce nu dai, ti e frica de adevar?
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.

Citat:
Apostolii nu spun nicaieri ca ai nevoie de cineva pt a ti interpreta tie biblia. hai da mi un verset !!!! De ce nu dai?
Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.

Citat:
Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 08.01.2024 at 13:51:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2024, 13:50:14
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.
Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?
Eu am venit cu Cuvantul Sau nu cu scrierile lumesti


Marcu 7:6 – "Isus le-a răspuns: „Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, după cum este scris: ‘Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine."
Marcu 7:7 – "Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești.’"
Marcu 7:8 – "Voi lăsați porunca lui Dumnezeu și țineți datina așezată de oameni, precum spălarea urcioarelor și a paharelor, și faceți multe alte lucruri de acestea.”
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2024, 13:54:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Intrebarea mea este pentru tine Frate, de ce te pretinzi Crestin daca nu-L cunosti?
Ce „frate” ești tu dacă vii mințindu-ne? Ce „creștin” ești tu daca îți minți „frații”? Pe cine crezi că cunoști tu dacă te comporți așa? Îți spun eu: pe Satana.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 08.01.2024 at 13:59:52.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2024, 14:13:51
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Întrebarea este de ce te pretinzi ortodox dacă nu ești? Dacă nu crezi în dogmele ortodoxe, de ce ne iei cu „frații mei ortodocși”? Dacă ai întrebări, întreabă frumos și cu sinceritate și primești ajutor, nu veni cu minciuni și capcane de prost gust.



Că nu meriți și nu știi să vorbești. Învață de la famenul etiopian.



Biblia a fost pusă laolaltă de ortodocși în veacul al IV-lea, asta e incontestabil. Voi nu aveți o tradiție autentică, existați de câteva sute de ani.
Protestantismul nu este o religie ci doar scoate in evidenta ce zic scripturile:

2 Timotei 4:3-4
"Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
"Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Pro- a fi pt o Cauza
Testari - a da Marturie


Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 14:17:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2024, 14:35:29
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Sincer, mi-am pierdut timpul. Am crezut ca se gasesc oameni care cunosc scripturile si cu care pot avea o discutie dar in schimb vin unii care-mi recomanda sa citesc carti inchipuite de oameni si nu Sfanta Scriptura, trist dar adevarat
Aici este un forum ortodox, e cel mai bine să vii aici când te interesează ceva sincer despre ortodoxie. Deocamdată nu te intersează, ai venit aici să te cerți doar.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde