Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2010, 20:07:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Cu drag, Parinte Teofil!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Astazi , 23 octombrie , la Manastirea " Sfintii Brancoveni " de la Sambata de Sus , judetul Brasov , a avut loc slujba Parastasului la implinirea unui an de la trecerea la cele vesnice a parintelui arhimandrit Teofil Paraian . Dupa slujba Parastasului , a avut loc o agapa oferita de obstea monahala . VESNICA LUI POMENIRE !+
Dumnezeu sa il ierte! Cat de drag imi era acest Parinte , purta cu el lumina din suflet, din ochii mintii, raspandea bucurie , liniste, intelepciune, cu un farmec dat Sfintilor.Sa ne amintim cu drag si sa-i folosim invataturile.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2010, 20:17:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tare bland si dulce parintele acela. Cand citesc din "Din ospatul credintei", asa ma cuprinde o bucurie si o liniste...
Dar nu a pledat in favoarea ecumenismului. Dimpotriva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 23.10.2010 at 21:52:54.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2010, 22:30:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu sa il ierte! Cat de drag imi era acest Parinte , purta cu el lumina din suflet, din ochii mintii, raspandea bucurie , liniste, intelepciune, cu un farmec dat Sfintilor.Sa ne amintim cu drag si sa-i folosim invataturile.
Da, ai mare dreptate, draga Rodica. Eu cred ca acolo unde e acum VEDE
si, mai mult decat atat, ne privegheaza cu dragoste parinteasca si cred ca
se roaga pentru noi. Dumnezeu sa-l odihneasca intre sfintii Sai!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2010, 22:31:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, ai mare dreptate, draga Rodica. Eu cred ca acolo unde e acum VEDE
si, mai mult decat atat, ne privegheaza cu dragoste parinteasca si cred ca
se roaga pentru noi. Dumnezeu sa-l odihneasca intre sfintii Sai!
Har, smerenie si jertfa de sine.
" Unde există prietenie , există bucurie, pentru că iubirea-i fericire ; unde există prietenie, există bucuria de a oferi , bucuria de a primi , există o relație pe care am numit-o :< o realitate a raiului în viața noastră de toate zilele>" ( Teofil Părăian ) - un părinte al iubirii , ce a gustat prin bunătatea și înțelepciunea lui din rai încă din această lume . Veșnica lui Pomenire!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.10.2010, 22:35:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Cu bucurie!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Unde există prietenie , există bucurie, pentru că iubirea-i fericire ; unde există prietenie, există bucuria de a oferi , bucuria de a primi , există o relație pe care am numit-o :< o realitate a raiului în viața noastră de toate zilele>" ( Teofil Părăian ) - un părinte al iubirii , ce a gustat prin bunătatea și înțelepciunea lui din rai încă din această lume . Veșnica lui Pomenire!+
Ce frumos! Cata frumusete nebanuita se ascunde in sufletul omului! Acest Parinte era de o frumusete sufleteasca covarsitoare.Vesnica lui pomenire! Multumim, Cristi!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 24.10.2010 at 22:41:33.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2010, 11:35:04
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca acolo unde era convins ca va merge dupa plecarea din aceasta viata!
Chipul sau bland radiind de bucuria revarsata de Duhul Sfant asupra lui, va ramane intiparit in memoria mea.Cand tristetea ma copleseste, adesea imi amintesc de Parintele Teofil si o raza din lumina cea vesnica imi insenineaza sufletul.
Cuvioase Parinte Teofile, roaga-te pentru noi !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2010, 12:03:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii. Tare mult imi place cum vorbea, mai ales atunci cand spunea "nu-i fain?". Era o vorba pe care nu o intalneai la alti monahi. Un om minunat, rod al bucuriei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2010, 12:30:48
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Parintele Teofil a fost de o inteligenta sclipitoare, avea un fior vital, traia voios, avea chip si suflu, suflu unui suflet mare, al unei imaginatii trecute printr-o durere fundamentala, aceea de nu vedea.Duhul Sfant stergea orice granita intre a conferentia si a recita.A fost un recitator de exceptie al poeziei crestine si nu numai.Era o incantare, o inaltare a sufletului spre cele sfinte, ascultandu-l.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2010, 20:29:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca intre drepti!A fost un adevarat traitor al ortodoxiei si ostas al lui Hristos!Nu ramane decat sa il luam,cat de putin,ca model!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2011, 20:02:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mihai Eminescu - 161 de ani de la nastere

Un gand , un simplu gand macar , spre amintirea lui , Mihai Eminescu !
Attached Images
File Type: jpg mihai_eminescu.jpg (66,8 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhimandritul Teofil Părăian Oare iubesc destul? maria-15 Mari Duhovnici si predicile lor 4 23.12.2012 19:34:52
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43