Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2006, 06:45:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu sunt de parere ca mai face si haina pe om, cateodata.

nu mergem la biserica in echipamentul de sport sau in tinuta lejera.

in privinta capului acoperit, si eu mergeam intr-un timp asa, dar m-am saturat la un moment dat sa fiu privita ba ca o ciudata, de catre cei care credeau ca "exagerez", ba ca o prefacuta, de catre cei/cele din extrema cealalta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2006, 12:25:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Pentru mine tinuta la Biserica sau in afara ei e cam aceeasi. Singura diferenta e ca-mi pun o esarfa pe cap la Biserica. Mirela, legat de ce spui tu ca si tu mergeai cu capul acoperit, dar te-ai saturat sa fii privita "ca o ciudata", nu sunt de acord. Suntem priviti putin ca niste ciudati, fiindca a-I urma Lui implica sa fim niste "nebuni" pentru aceasta societate si chiar si pentru majoritatea celor care merg la Biserica din obisnuinta, fara a avea o viata de ortodocsi autentici.

Pentru societatea actuala este o ciudatenie sa fii vazuta ca femeie tot timpul in fusta. Si atunci ce facem? Pr. Coman spunea ca semnul apropierii sfarsitului este cand nu vor mai fi diferente vestimentare si de alt tip intre sexe. Eu una ma simt perfect in fusta sau rochie, mi se pare feminin, decent si mi se pare ca ma regasesc. Iar pentru mine este extrem de important sa fiu eu, fiindca Hristos nu se poate apropia de un om care nu mai e el, ci este dupa cum vor altii, sau dupa cum crede el ca vor altii.

Apoi legat de acoperirea capului, si eu pe la Bisericile pe unde ma duc sunt vazuta mai "fundamentalista", dar nu ma intereseaza ce cred ceilalti, ci ce crede Hristos. Pentru El merg la Biserica, pentru El traiesc, pentru El ma imbrac asa, etc. Iar pentru acoperirea capului avem fundamente scripturistice. Apoi si iconografia ne invata putin. Ai vazut-o vreodata pe Maica Domnului sau oricare alta Sfanta in icoanele bizantine cu capul neacoperit? Sigur NU!

Sa fim atenti la modele si sa nu ne mai luam dupa duhul lumii!

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2006, 15:17:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Elena, si eu ma simt eu insami atunci cand port fusta sau rochie. Dar n-as putea spune acelasi lucru atunci cand imi pun ceva pe cap, fie el batic sau esarfa, ca de palarie nu poate fi vorba. Am sa discut si cu preotul meu duhovnic sa vad ce sfat imi da.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2006, 18:39:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

as mai face o precizare : singurele care respecta intocmai traditia capului acoperit sunt calugaritele. intre mirence nu am vazut decat arareori femei sau fete care sa isi aiba capul complet acoperit. mirencele, orasencele in special, cele care o fac, sa-mi fie cu iertare dar mai mult mimeaza asta. stiu ca nu suna bine pentru urechea multora, dar acesta este adevarul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2006, 16:41:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

mirelat,am intrat odata intr-o biserica pe rit vechi(sau stil vechi,cum se mai spune)si am vazut ca toate femeile aveau capul acoperit,absolut toate,deci acolo se pastreaza mai bine aceasta randuiala.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2006, 17:17:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi eu desi nu stiu care este randuiala imi dau si eu cu parerea, si banuiesc ca daca la barbatzii obisnuitzi se specifica sa aiba capul descoperit subantzelegandu-se ca parul acestora este ceva mai scurt, atunci la femei capul trebuie sa fie acoperit pentru ca parul sa nu fie dezlanat sau imprastiat sau datorita miscarii sa capete diferite forme "electocutate", de exemplu daca slujba se tzine afara si e vant puternic, dar cum si barbatzii mai nou isi lasa parul lung si dezlanat, cred ca nu mai este nici o regula, doar eventual dupa o anumita varsta, sa nu te traga curentul, desi unele maici au in permanentza capul acoperit... oricum vechile credintze aratau o superioritate a celor ce purtau capul acoperit fatza de cei cu capul descoperit, mai tineri, dar respectul cu descoperirea capului cand intrii intr-o incinta se refera doar la barbat, femeia nefiind obligata la asha ceva, deoarece poate ca si parul fiind un element al frumusetzii feminine trebuie protejat, adica nu se arata oricarui indiscret...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2006, 20:27:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
mirelat,am intrat odata intr-o biserica pe rit vechi(sau stil vechi,cum se mai spune)si am vazut ca toate femeile aveau capul acoperit,absolut toate,deci acolo se pastreaza mai bine aceasta randuiala.
pot sa stiu si eu unde era acea biserica?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2006, 23:17:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce rost are sa-ti spun unde era biserica,tu oricum nu stai in tara,dar cred ca la oricare dintre bisericile pe stil vechi situatia se arata similara in acest sens.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.11.2006, 00:48:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

are rost sa imi spui unde era biserica aceea, nu pentru ca m-as duce acolo ca sa verific, ci pentru ca de multe ori locul are un cuvant greu de spus in ceea ce priveste obiceiurile.

eu nu am avut ocazia sa intru in biserici romanesti pe rit vechi, dar am intrat in biserici rusesti si pot sa iti spun ca femeile cu batic pe cap sunt o exceptie si nu o regula, ca si in majoritatea bisericilor noastre.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2006, 12:09:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si eu vad citeodata femei imbracate prvocativ ,nu-i vorba de batic. Asi vrea sa le spun ceva si totusi ma abtin . Nu stiu daca e bine . Dar pe urma le vad trecind pe la miruit si ma gindesc ca daca Preotul nu le spune nimic cum sa le spun eu ? E gresit ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28