Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.10.2013, 13:49:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu mai incercati sa-i faceti catehizare ca nu pentru asta este ea aici.

Au mai incercat si altii si dupa cum se vede s-a prins ceva de ea cum apa de penele gastii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.10.2013, 15:24:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mie personal mi-e tare greu sa cred ca e vointa Lui Dumnezeu sa ne dam in cap, la propriu si la figurat, pentru religie.
Am mai zis undeva, scrie si in Biblie, Dumnezeu este iubire. El ne-a creeat din si in iubire. Nu se cuvine ca macar atata sa facem si noi in numele Domnului? Sa iubim si sa ne ajutam aproapele din iubire, indiferent daca ceilalti sunt e aceeasi religie sau nu?
Nu se cuvine sa ne respectam unii pe altii? Nu se cuvine sa ii iertam pe cei ce ne gresesc?
La baza, in religiile crestine cel putin, stau tot aceleasi porunci, tot aceeasi morala. Cum se face ca tot nu ne intelegem intre noi asa cum s-ar cuveni?
nu exista mai multe religii crestine, ci mai multe confesiuni crestine. Religia crestina este UNA singura
Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.10.2013, 15:55:06
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Vaca face filosofie!
Nu face, în schimb, viței.
Slavă Domnului!
Frumos va sta! Atitudine de om matur! Imi pare rau de acei copii!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.10.2013, 17:42:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mie personal mi-e tare greu sa cred ca e vointa Lui Dumnezeu sa ne dam in cap, la propriu si la figurat, pentru religie.
Am mai zis undeva, scrie si in Biblie, Dumnezeu este iubire. El ne-a creeat din si in iubire. Nu se cuvine ca macar atata sa facem si noi in numele Domnului? Sa iubim si sa ne ajutam aproapele din iubire, indiferent daca ceilalti sunt e aceeasi religie sau nu?
Nu se cuvine sa ne respectam unii pe altii? Nu se cuvine sa ii iertam pe cei ce ne gresesc?
La baza, in religiile crestine cel putin, stau tot aceleasi porunci, tot aceeasi morala. Cum se face ca tot nu ne intelegem intre noi asa cum s-ar cuveni?
Normal ca Dumnezeu nu vrea asta !
El vrea ca oamenii sa nu mai fie asa incrancenati,din partea tuturor taberelor !
El vrea ca oamenii sa faca mai multe fapte concrete si reale fata de aproapele lor si mai putin ritualism ( care in opinia mea,facut in exces devine drog,si poate fi sterp-adica facut de dragul de a face ceva !!!)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.10.2013, 20:04:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Normal ca Dumnezeu nu vrea asta !
El vrea ca oamenii sa nu mai fie asa incrancenati,din partea tuturor taberelor !
El vrea ca oamenii sa faca mai multe fapte concrete si reale fata de aproapele lor si mai putin ritualism ( care in opinia mea,facut in exces devine drog,si poate fi sterp-adica facut de dragul de a face ceva !!!)
Sa nu vorbim cu prea multa usurinta in numele lui Dumnezeu. De obicei, cand vrem sa aflam voia lui Dumnezeu intr-o problema importanta de credinta, mergem si intrebam un ascet caruia El ii descopera tainele. Un exempluu:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm

Despre incarncenare trebuie sa stii ca aceasta este necesara cand trebuie sa-ti aperi credinta si nu e necesara cand trebuie sa-ti aperi orgoliul propriu. Ritualismul are rolul lui. Cantitatea rugaciunii atrage calitatea.

Daca ai cunoaste din experienta proprie tainele Ortodoxiei, n-ai mai spune cu atata usurinta vorbe mari. Ai sti sa pretuiesti aceasta comoara.

,,Războiului nedeclarat al grupărilor religioase, creștine și necreștine, al satanismului și al forțelor oculte de tot felul, au un singur scop: nimicirea Ortodoxiei și a trăirii duhovnicești în Hristos, folosind toate armele întunericului, pregătind astfel venirea lui Antihrist.''
Sursa:
http://acvilaortodoxa.wordpress.com/...ia-viitorului/

Iata ce mai spune parintele Cleopa:

http://ortodoxie.3x.ro/parinti_conte...0biserica2.htm

Last edited by antoniap; 09.10.2013 at 20:12:33.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 10.10.2013, 17:42:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa nu vorbim cu prea multa usurinta in numele lui Dumnezeu. De obicei, cand vrem sa aflam voia lui Dumnezeu intr-o problema importanta de credinta, mergem si intrebam un ascet caruia El ii descopera tainele. Un exempluu:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm

Despre incarncenare trebuie sa stii ca aceasta este necesara cand trebuie sa-ti aperi credinta si nu e necesara cand trebuie sa-ti aperi orgoliul propriu. Ritualismul are rolul lui. Cantitatea rugaciunii atrage calitatea.

Daca ai cunoaste din experienta proprie tainele Ortodoxiei, n-ai mai spune cu atata usurinta vorbe mari. Ai sti sa pretuiesti aceasta comoara.

,,Războiului nedeclarat al grupărilor religioase, creștine și necreștine, al satanismului și al forțelor oculte de tot felul, au un singur scop: nimicirea Ortodoxiei și a trăirii duhovnicești în Hristos, folosind toate armele întunericului, pregătind astfel venirea lui Antihrist.''
Sursa:
http://acvilaortodoxa.wordpress.com/...ia-viitorului/

Iata ce mai spune parintele Cleopa:

http://ortodoxie.3x.ro/parinti_conte...0biserica2.htm
Cristos insusi a spus,daca nu ma insel intr-un fragment din biblie : "Nu omul e facut pentru Sabbat,ci Sabbatul e facut pentru om "
Daca as putea parafraza,incercand sa redau interpretarea acestui dicton, as spune ;"-Nu omul e facut pentru religie, ci religia este facuta pentru om !"
Deci toate doctrinele sunt bune, pana cand,pana in clipa in care aduc rod rau,fata de semenul nostru, fie si musulman !
Religia e facuta sa-l inalte pe om, sa-l faca mai bun, mai generos, mai tolerant cu tot ce insemana trire spirituala si religiozitate,si nu sa-l faca mai ingust la minte, mai rau si mai fanatic !
Reply With Quote
  #157  
Vechi 10.10.2013, 17:53:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Eu,personal,cred ca orice religie are si aspecte pozitive, insa si cateva mai sensibile !
In privinta ortodoxiei, dincolo de multele aspecte pozitive, inchinatul la icoane, pe langa ca e neigenic, poate fi foarte usor vazut ca idolatrie !!!


Greșeala de a-L înlocui pe Dumnezeu, în închinare- Ex.20:4/b-5.Dumnezeu spune în a doua poruncă „să nu-ți faci chip cioplit și nici o înfățișare (icoană în original), a lucrurilor care sunt în cer, pe pământ și în ape…”. Aceasta înseamnă să nu-L înlocuiești pe Dumnezeu

cu lucruri, sau ființe pe care El le-a creat, pentru că aceasta înseamnă tot idolatrie și atrage pedeapsa Lui.

Încercarea unora de a susține ideea că aceste „icoane”, sau simboluri creștine, prin vizualizare îi ajută pe oameni să înțeleagă mai bine adevărurile spirituale, nu rezistă la testul experienței, care arată că oamenii venerează imaginea și se închină chipului pe care aceasta îl reprezintă, fapt pe care Dumnezeu îl interzice.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 10.10.2013, 17:57:55
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Unirea celor trei culte crestine !!!

Eu cred ca, cele trei culte crestine (catolicismul,ortodoxismul si protestantismul) ar trebui sa se uneasca ,spre a forma si a reveni la biserica originara a lui Cristos,pentru care toti oamenii sunt egali si toate religiile una !!!

Diavolul,i-a indemnat pe oameni sa interpreteze ,fiecare in modul lor, scrierile sacre,ajungandu-se astfel la dihonie religioasa,scindare si dezbinare !

Oare Dumnezeu ,vrea sa-i vada dezbinati pe oameni sau uniti intr-o singura religie, trans-cultica??? !!!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 10.10.2013, 18:50:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu cred ca, cele trei culte crestine (catolicismul,ortodoxismul si protestantismul) ar trebui sa se uneasca ,spre a forma si a reveni la biserica originara a lui Cristos,pentru care toti oamenii sunt egali si toate religiile una !!!

Diavolul,i-a indemnat pe oameni sa interpreteze ,fiecare in modul lor, scrierile sacre,ajungandu-se astfel la dihonie religioasa,scindare si dezbinare !

Oare Dumnezeu ,vrea sa-i vada dezbinati pe oameni sau uniti intr-o singura religie, trans-cultica??? !!!
Tu iti dai seama ce scrii? ,,Vai de cei prin care vine sminteala!"
Reply With Quote
  #160  
Vechi 10.10.2013, 18:54:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu,personal,cred ca orice religie are si aspecte pozitive, insa si cateva mai sensibile !
In privinta ortodoxiei, dincolo de multele aspecte pozitive, inchinatul la icoane, pe langa ca e neigenic, poate fi foarte usor vazut ca idolatrie !!!


Greșeala de a-L înlocui pe Dumnezeu, în închinare- Ex.20:4/b-5.Dumnezeu spune în a doua poruncă „să nu-ți faci chip cioplit și nici o înfățișare (icoană în original), a lucrurilor care sunt în cer, pe pământ și în ape…”. Aceasta înseamnă să nu-L înlocuiești pe Dumnezeu

cu lucruri, sau ființe pe care El le-a creat, pentru că aceasta înseamnă tot idolatrie și atrage pedeapsa Lui.

Încercarea unora de a susține ideea că aceste „icoane”, sau simboluri creștine, prin vizualizare îi ajută pe oameni să înțeleagă mai bine adevărurile spirituale, nu rezistă la testul experienței, care arată că oamenii venerează imaginea și se închină chipului pe care aceasta îl reprezintă, fapt pe care Dumnezeu îl interzice.
Eu cred ca faci un fel de prozelirism ecumenist care nu-ti face cinste. O, cata mandrie ai adunat! Daca acesta ti-e crezul, reciteste denumirea forumului!
Reply With Quote
Răspunde