Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 15.10.2008, 20:31:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vezi, asta-i pacatul netului, pentru ca nu ne intelegem intru totul bine. Eu am spus sa nu mai cauti originalitatea nu invers. Ma rog, asta e ! De vrei sa discutam despre credinta si Hristos, te invit ori cand la Biserica Mercurie , pentru a ne privi direct in ochi, ochii find oglinda sufletului. Pana te decizi, viziteaza: www.mercurie.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 16.10.2008, 10:06:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vezi, asta-i pacatul netului, pentru ca nu ne intelegem intru totul bine. Eu am spus sa nu mai cauti originalitatea nu invers. Ma rog, asta e ! De vrei sa discutam despre credinta si Hristos, te invit ori cand la Biserica Mercurie , pentru a ne privi direct in ochi, ochii find oglinda sufletului. Pana te decizi, viziteaza: www.mercurie.ro
bine ca nu trebuie sa te ascult pe tine...

nu tzi-am aratat ca originalitatea vine de la Cel ce este la originea tuturor lucrurilor... bune...

noi ne incapatzanam sa ramanem "originali" in rau, in superstitzie, in traditzii omeneshti, in moda vremurilor, in slugi oarbe ale barfelor, shi uneori cum e cazul domniei tale, sa dam vina pe net, poi eu te-am intzeles foarte bine ca ai ceva nemultzumiri la textele mele pe care nu mi le impartasheshti... ci continui sa aratzi, sa sugerezi ca undeva greshesc dar nu-mi spui unde... shi eshti nemultzumit shi iritat de ceva provocat de mine...

shi cum sa ajung eu la Sf. Bis. Mercurie ca imi ia o zi dus shi o zi intors cu trenul... deci n-avem cum sa ne intalnim shi nu agreez mishcarea legionara care se privea drept in ochi ca sa-shi cunoasca cica sufletele. Bine a facut parintele Arsenie Boca de-shi acoperea ochii cu ochelari, el nu era simpatizant a lor deshi a trait pe vremea lor, shi prea-i spuneau totzi ca ce ochi limpezi shi frumoshi shi albashtrii are...

"un suflet trist este un suflet cu luminile stinse"...

deci draga Cristi... eu nu am priceput ce ai vrut sa limpezeshti, ca nu ai spus, decat ai insinuat, trimitzand nu la Lumina ci la cautare in intuneric...

dar sunt pe deplin incredintzat de buna shi curata dumitale credintza, shi de dragostea ta in ce priveshte Bisericutza cea noua, ca pare foarte noua, a sf Mercurie... nu shtiu nimic de acest sfant... ce potzi sa-mi spui de el?

ma iarta pentru vaicareala pe forum ca poate e pentru slava desharta... dar cum sa te pocaieshti fara vaicareala macar in sufletul tau?

dar dumneata eshti suparat shi chiar daca la sfarshit o mai dregi se vede cat colo ca ceva te nemultzumeshte... shi un om nemultzumit pentru lipsuri nu poate sa vada bogatzia Duhului... ca-i intuneca vederea intunericul ce vine din pacatoshenia patimilor care-i arata ca n-are cum sa le manifeste fiindca e sarac, iar el in loc sa se bucure, el se nemultzumeshte gandind ca mai bine ar avea cu ce sa-shi permita sa faca pacatele... shi e trist fiindca vad floarea ierbii gLumei gLumii asteia...

cand e intr-un fel de ce ai vrea dumneata musai invers? Nu se poate... shi multzi se potrivesc cu pofta, cu placerea, cu patima, cu pacatul, deci cum le ceri dumneata sa se lase... ca eu shi nu eu defapt le cer sa lepede doar Cafeaua shi nu pot, deci cum ar putea unii sa lase minciuna, mita, barfa, lacomia, banul, goliciunea, invidia shi rautatea, daca nu reushesc sa lase o banala tzigara shi o ceashca de cafea... cand mai buna cand mai rea... eu am reushit dar am atzipit, deci in loc s-a ashezat trendavia, lenea, ingreuierea cu somnul, mocirla placerilor trupeshti, mazga, putoare shi nu puterea ci putoarea, ca de aia nu mai simt nimic, de lene, ca pentru aia mi-a scazut shi responsabilitatea sentimentala shi nu mai traiesc Duhul shi abea ma tarasc de pe o zi pe alta cand vad ca nu se intampla nimic azi, atunci ce nadejde sa am ca o sa fac ceva maine? ce? ma iarta ca iar m-am vaicarit pe umarul tau... dar eshti mai batran deci ar trebui sa rabzi shi sa shtii mai multe...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 16.10.2008, 10:37:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rabd, draga Ovidiu, rabd mai mult decat crezi tu. Si de ce sa te rabd pe tine? De ce, ca doar nu-mi esti povara, nu-mi esti vrajmasi. Nu. Despre Sf.Mare Mucenic Mercurie, gasesti chiar aici, pe acest minunat site. In alta ordine de idei, nu am stiut ca nu esti din Bucuresti, pentru ca iti ascunzi, te ascunzi la date biografice. Sa sti ca in noul format al forumului, avem aceasta obtiune. Cei ce nu au curaj a se privi in ochi, au o mare problema cu ei insisi, ce la tine, sper ca nu este cazul. In rest poate te apuci de putin sport, spre exemplu bicicleta este excelenta, sau iti iei un animal de companie si faci plimbari cu el. Trebuie neaparat sa iesi din starea asta de motaiala, lenevire continua, ce netratata, devine letala. In rest, ce sa-ti mai spun decat toate cele de folos tie si celor dragi tie. Pe curand ( foarte curand)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 16.10.2008, 17:54:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu sunt ortodox, dar pacat ca numai cu numele.
Vad aici ca s-a desfasurat un dialog indelungat intre Cristiboss si Vsovi.
vsovi, eu iti spun pe scurt: frate, eu cred ca adevarata pocainta e atunci cand o simti in suflet, nu cand o scrii pe un forum.
Si eu faceam asa inainte, de mi-am spus slabiciunile pe acest forum, dar mi-am dat seama ca nu asta e rezolvarea, sa ma plang si sa ma vaiet in continuu, ca doar ce, ca alta optiune nu am domle si tre' sa ma plang pe forum sa vada fratii mei cate stiu eu despre pocainta si pacate! NU ASA!
Tot ce scrii tu traim si stim cu totii, dar cati dintre noi facem ceva praactic?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 16.10.2008, 19:40:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

veilur ai intuit corect. Pai, ce tot ii zic de ma dor degetele tastand? Credinta este ceva viu, o parte importanta din viata noastra , poate cea mai importanta. Teoretizam si facem mici si penibile marturisiri si atat. Da, ai dreptate , decat o vaicareala lunga si penibila , mai degraba o invatatura intru indreptare, practic, concret, la obiect, fara a insira pe 50-100 de randuri cuvinte care par fara legatura, de-ti ia mintea foc si nu maî intelegi aproape nimic.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.10.2008, 01:00:31
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit

Acum am vazut topicul acesta, in care li se cere noilor veniti sa isi declare credinta. Sunt ortodoxa, asa am fost si asa voi fi. Plina de pacate, dar nu-mi lepad credinta pe care am regasit-o intr-un moment greu, prin mila lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.11.2008, 00:21:36
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Limpezirea apei pe acest forum...

Ortodoxa si eu si o spun cu bucurie.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 24.11.2008, 13:36:59
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ortodoxa.....si asta imi doresc sa raman...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 24.11.2008, 17:43:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Normal nu ar trebui prezentare pentru ca aici este un forum ortodox,si este normal ca cei ce intra in el sunt ortodocsi,dar am vazut ca vin multi protestanti si sectanti si este necesara prezentarea.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 24.11.2008, 18:08:47
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Normal nu ar trebui prezentare pentru ca aici este un forum ortodox,si este normal ca cei ce intra in el sunt ortodocsi,dar am vazut ca vin multi protestanti si sectanti si este necesara prezentarea.
Fiind un forum crestin ortodox este sarcina Adminului de canaliza discutiile in asa fel incat cei ce defaimeaza ortodoxia sa fie avertizati si apoi exclusi.Si am vazut ca face uneori asa!
eu apartin BOR
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50