Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.08.2011, 16:50:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Imparatia Lui Dumnezeu este asemenea unui navod. Pescarii il arunca in mare si in ea se aduna tot soiul de pesti. "Asemenea este iarăși împărăția cerurilor cu un năvod aruncat în mare și care adună tot felul de pești. (Matei 13:47). Faptul ca e un singur navod in care se aduna toti pestii arata ca in momentul judecatii finale , vom fi judecati in acelasi timp, insa in maniera individuala, separandu-i pe cei buni de cei rai. Iar când s-a umplut, l-au tras pescarii la mal și, șezând, au ales în vase pe cei buni, iar pe cei răi i-au aruncat afară. (Matei 13:48)Așa va fi la sfârșitul veacului: vor ieși îngerii și vor despărți pe cei răi din mijlocul celor drepți (Matei 13:49) Cu alte cuvinte, nu tot ce prinde navodul Imparatiei va ajunge in ea ,asa cum nu orice samanta aduce la rodire, desi toate semintele sunt ale imparatiei (pilda Semanatorului).

suntem off topic cu discutiile astea.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.08.2011, 17:30:00
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Imparatia Lui Dumnezeu este asemenea unui navod. Pescarii il arunca in mare si in ea se aduna tot soiul de pesti. "Asemenea este iarăși împărăția cerurilor cu un năvod aruncat în mare și care adună tot felul de pești. (Matei 13:47). Faptul ca e un singur navod in care se aduna toti pestii arata ca in momentul judecatii finale , vom fi judecati in acelasi timp, insa in maniera individuala, separandu-i pe cei buni de cei rai. Iar când s-a umplut, l-au tras pescarii la mal și, șezând, au ales în vase pe cei buni, iar pe cei răi i-au aruncat afară. (Matei 13:48)Așa va fi la sfârșitul veacului: vor ieși îngerii și vor despărți pe cei răi din mijlocul celor drepți (Matei 13:49) Cu alte cuvinte, nu tot ce prinde navodul Imparatiei va ajunge in ea ,asa cum nu orice samanta aduce la rodire, desi toate semintele sunt ale imparatiei (pilda Semanatorului).

suntem off topic cu discutiile astea.
nu suntem ... ai si tu rabdare ... toate se fac incet ca sa inteleaga TOATA LUMEA la final .... de asta scriu incet si pun intrebari , ca ORICINE sa poata sa vada demonstratia si sa o priceapa ....
astept pe florin sa imi raspunda si voi continua ....
multa iubire
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.08.2011, 17:55:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Biblia este scrisa intr-un sens metaforic. Daca nu reusim sa percepem ceea ce se ascunde in spatele metaforei, sa dezlegam intelesurile din ea, riscam sa ajungem ca sectarii, interpretand-o mot-a-mot..
asa este draga Melissa, si iesirea evreilor din Egipt a fost tot metaforica, si nasterea lui Hristos a fost defapt metaforica.Daca stau bine si ma gandesc si taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul a fost una metaforica!Glumesc!Intradevar tot ceea ce a facut Iisus a avut si o invatatura divina in spate, dar nu se poate nega faptul ca Iisus nu a mancat carne de peste cu ucenicii sai. Insusi Hristos afirma ca:"A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor! " (Luca 7-34). Poate nega cineva faptul istoric ca ucenicii nu au pescuit, ca nu au aruncat mreaja in dreapta corabiei la indemnul lui Hristos si ca apoi au mancat impreuna? Ca in spatele acestui fapt istoric se afla o invatatura divina nu o neg.Multa iubire!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.08.2011, 17:57:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
6.Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla. Deci au aruncat-o și nu mai puteau s-o tragă de mulțimea peștilor.

pina acum am retinut
1 ucenici nu au prins nimic
2 iisus , corabie , partea dreapta , veti afla , pesti ....


ce fel de pesti erau ? poti sa spui ?
multa iubire
ps nu te grabi cu concluziile
multa iubire
Am prevazut intrebarea asta a ta si ti-am raspuns intr-un mesaj anterior.Multa iubire!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.08.2011, 18:34:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa este draga Melissa, si iesirea evreilor din Egipt a fost tot metaforica, si nasterea lui Hristos a fost defapt metaforica.Daca stau bine si ma gandesc si taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul a fost una metaforica!Glumesc!Intradevar tot ceea ce a facut Iisus a avut si o invatatura divina in spate, dar nu se poate nega faptul ca Iisus nu a mancat carne de peste cu ucenicii sai. Insusi Hristos afirma ca:"A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor! " (Luca 7-34). Poate nega cineva faptul istoric ca ucenicii nu au pescuit, ca nu au aruncat mreaja in dreapta corabiei la indemnul lui Hristos si ca apoi au mancat impreuna? Ca in spatele acestui fapt istoric se afla o invatatura divina nu o neg.Multa iubire!
iara te grabesti cu concluziile .. care e raspunsul la intrebarea mea ? imi dai unda verde la urmatoarele versete ? nu de alta dar acolo ai raspunsul la dilema ta IN MOD DIRECT SI ATIT DE CLAR .... ajungem si la el ... incet
multa iubire
ps iti dau un indiciu ... ne apropiem de ele
multa iubire

Last edited by the_Listener; 07.08.2011 at 19:01:13.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.08.2011, 19:00:53
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
desigur, IN MINA LUI IISUS pot fi si gogosari .... ce zici ?
Zic ca mi-e mila de tine cand te vad ca nu mai ai pe unde scoate camasa si te tot ascunzi dupa deget.
Te-ai cam afundat in mocirla dar cea mai mare problema este ca tragi dupa tine un fan inteligent.

Despre tine e clar ca iti meriti soarta pentru ca a avut dreptate cine a spus:
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Debordezi de aroganta prosteasca si autosuficienta
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.08.2011, 19:23:07
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Zic ca mi-e mila de tine cand te vad ca nu mai ai pe unde scoate camasa si te tot ascunzi dupa deget.
Te-ai cam afundat in mocirla dar cea mai mare problema este ca tragi dupa tine un fan inteligent.

Despre tine e clar ca iti meriti soarta pentru ca a avut dreptate cine a spus:
cine rade la urma rade mai bine .... si te anunt inca de pe acum ... ca nici tu nici acela care m-.a acuzat nu veti fi .... crede-ma pe cuvint si cereti iertare de la IISUS , cit mai ai timp ca la final degeaba o mai faci ...acolo DEmonstratia VA VA LASA FARA REPLICA si VINOVATI .... preia-mi sfatul si fa-o acum .... si pe viitor invata sa ai rabdare .... si nu trage concluzii prea repede
multa iubire
Reply With Quote
  #138  
Vechi 07.08.2011, 19:36:07
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

multa cacialma,
multa jenibilitate,
multa mila,
Reply With Quote
  #139  
Vechi 07.08.2011, 19:40:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
multa cacialma,
multa jenibilitate,
multa mila,
ne intilnim la final amice ....
acolo o sa vezi ca te-ai descris excelent
multa iubire
ps il astept pe florin sa imi dea unda verde dupa ce mi-a raspuns la intrebare ,,,,apoi continuam ... stai pe aproape ca mai inveti si tu ceva CORECT .... ca pun pariu ca nu ai citit versetele CU ATENTIE , dar dai din gura .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 07.08.2011 at 19:43:27.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 07.08.2011, 20:01:16
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Ma mir ca lumea nu pricepe cand sunt lucruri asa de simple.
Nu era prima oara cand Iisus le zicea sa arunce mreaja in partea dreapta.
O mai facuse o data la inceputul slujirii lui.
Acum fiind a doua oara e clar: nu era vorba despre pesti ci de ardei capia.

E un verset foarte deosebit care arata similitudinea pana la identificare intre pesti si ardei capia.

Fiindca nu aveau de mancare, altfel ar fi tinut post.
Pentru ca nu aveau de mancare, era corect sa manance pesti (carne) care de fapt insemna: ardei copti pe gratar. Si paine, care nu e interzisa.

Multa iubire
TE FELICIT ! Esti absolut bestial...Am ras cu lacrimi ! Mai vreau!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20