Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.05.2007, 21:54:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Oricum cei de buna credinta trebuie sa luptam si sa nu ne dam batuti de o minoritate galagioasa, aroganta si inculta. - care este acesta minoritate?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.05.2007, 23:11:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Oricum cei de buna credinta trebuie sa luptam si sa nu ne dam batuti de o minoritate galagioasa, aroganta si inculta. - care este acesta minoritate?
Oricum draga Mirean tu faci parte din majoritate. Minoritatea de care vorbeam o intilnim in toate domenile si cam peste tot, distingindu-se prin elementele pe care le-am amintit . Ei mai sunt cunoscuti sub titulatura de"Gica contra",sper ca ma-ntelegi. Pot fi intilniti si aici pe forum, in parlament , in ministere ,la televiziuni etc , cam peste tot. Daca un lucru, o idee este buna, pentru ei NU. Si invers. Tipologia lor este cunoscuta in mare, de multi din conationalii nostri.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.05.2007, 23:14:31
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Draga Nitro,
Cel ce preda religia in scoli, este fie preot, fie absovent de teologie. Nu poate preda religia un prof de sport, nu?
Deci, unul care e preot cum o sa vorbeasca despre coran??? Si chiar un absolvent, care a terminat teologia didactica???
Deci, chiar nu vrei sa intelegi ca nu se poate???
In privinta celui in cauza...
Pai, hai sa vedem tu ce solutie ai gasi in privinta celor care sunt ATEI, pentru ca de rocker, dar chiar tu imi spuneai ca e ortodox? Nu ti se pare ca el are o influenta negativa din partea unora?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.05.2007, 23:33:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cred k am mai scris pe undeva... in 10 ani am avut 10 profi de religie si din toti doar 3 m-au multumit... hai sa zic 4...
ce nu mi-a placut la ceilalti sunt urmatoarele: unul venea la ore knd isi mai amintea... si knd venea abia se mai tinea pe picioare, ii sticleau ochii, o profa vorbea muuuult si bine pe langa subiect, iar atunci knd vorbea despre subiect nu era obiectiva, nu aducea argumente solide, majoritatea argumentelor avand km acelasi inteles "domne, trebuie sa credem pt k asa trebuie, asta e adevarul" :| iar ceilalti predau dupa manual, ne puneau sa memoram toate chestiile alea... inutile, mai ales dak nu prea ai de-aface cu credinta... e mai mult o bataie de joc. degeaba il pui pe copil sa invete, sa memoreze ceva legat de credinta, de Dumnezeu dak el nici nu crede il El... mai mult il indepartezi. sunt consternata k cel mai nesuferit prof a fost si preot... ne trata si ne vorbea in ultimul hal, dar mai bine n-o mai lungesc.

legat de subiect "predarea religiei in scoli". in primul rand eu nu prea sunt de acord cu asta din 2 motive:
1. din kte am inteles de la un prof Ortodoxia nu e religie, ci revelatie.
2. am spus si mai sus, mi se pare inutila memorarea papagaliceste a unor notiuni, ritualuri etc atata timp kt copiii nici nu cred sau au dubii in privinta existentei lui Dumnezeu.

proful kre mi-a placut cel mai mult nu a facut nicio ora de religie cu noi. si el a spus k nu e de acord cu asta, de aceea prefera sa-si desfasoare ora intr-un mod diferit, si anume sa ne raspunda la toate intrebarile, sa ne fak sa intelegem cum sta treaba cu Dumnezeu, cu toate erorile mediatizate (cum ar fi "Codul lui da Vinci") fiindca intelegandu-L vom fi mai aproape de El. si chiar a avut dreptate. ne era mai mare dragul sa stam la ora lui, sa-l ascultam. vorbeam cu el despre orice si ne lamurea toate intrebarile.

deci religia, dupa parerea mea, n-ar trebui sa fie obligatorie. :)

si acum, referitor la ce am citit mai sus... asa, printre randuri. cei de alta religie nu sunt obligati sa participe la ore. pot aduce o dovada, probabil un act ceva, din kre sa reiasa k este... catolic, sau musulman, sau orice.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.05.2007, 17:08:04
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Nici eu nu cred ca ora de "religie" ar trebui sa fie obligatorie. Statul nu protejeaza dreapta-credinta, ortodoxia, societatea este in mare parte apostaziata sau ostila valorilor crestine.

Scoala nu se face intr-un duh crestin, iar religia ca materie nu spune mare lucru. E important cine o preda si cum o preda. Biserica este mult prea mult infiltrata de masonerie, la fel si viata politica si culturala. Sub aceasta obligativitate se poate urmari si se urmareste, pas cu pas, predarea unui surogat al credintei, care va exclude pe Hristos si invataturile Sale din manuale. Copiii vor invata despre un bine fara a fi bine in numele lui Hristos, morala este o valoarea crestina nu o valoare umanista. Daca in aceeasi scoala se invata ca perversiunile sexuale sunt "normale", apoi in aceeasi clasa mai tarziu se vorbeste despre Hristos, ajungem la ... democratie, drepturile omului, ale minoritatilor sexuale. Astfel se inoculeaza o credinta falsa, un crestinism "tolerant" FAR DUH SFANT. Aceasta nu este credinta ortodoxiei.

Un ministru al invatamantului care accepta predarea perversiunilor in numele democratiei si al "drepturilor omului" nu este crestin. La fel si directorul scolii, la fel si profesorul care o face.

Unde duhul diavolesc este predat ca materie, Duhul lui Dumnezeu nu mai ramane.

A venit timpul ca ortodoxia sa fie o alegere. O alegere in duhul cunoasterii si al inimii deschise spre Hristos, nu este o vreme a crestinismului acum, este o vreme a prigoanei. Crestinii se imputineaza si viata sociala este cuprinsa tot mai clar de duhuri necurate.

Biserica este si ea atinsa grav de coruptie si apostazie, inclusiv ierarhia. Ecumenismul bate la usa. Astfel de timpuri dificile, crestinismul le-a mai trait. Ascultarea de Biserica sa se faca in Duhul Sfant povatuitorul si pentru aceasta fiecare crestin este chemat sa aiba trezvia mintii.

Liviu
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.05.2007, 17:10:40
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Mirean, si tu si iosif sunteti aici cartite. odin e nevinovat. Sa va ierte Dumnezeu!

Liviu
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.05.2007, 19:52:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mirean, te sustin in totalitate. Dovedesti ca esti un bun crestin si un bun roman. Dispute pe forum au fost si vor mai fi. Eu am avut parte din plin de ele.De multe ori m-am enervat si poate chiar am sarit calul, si-mi pare rau. Sint o fire mai temperamentala si un mare iubitor de DUMNEZEU. Cei care au ponegrit credinta crestina in general, m-au ranit foarte mult, ducindu-ma in pacatul"smintelii" si chiar al urii. Regret ca nu m-am infrinat,dar am facut-o din prea multa dragoste . Atunci cind avem astfel de tendinte,derapaje este bine sa ne aducem aminte de PSALMUL 50 . Eu cel putin asa voi face. Oricum ,draga Mirean te felicit pentru atitudinea ta in general si te rog sa nu faci greselile mele, atunci cind sufletul ti-e ranit.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.05.2007, 19:53:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mirean, te sustin in totalitate. Dovedesti ca esti un bun crestin si un bun roman. Dispute pe forum au fost si vor mai fi. Eu am avut parte din plin de ele.De multe ori m-am enervat si poate chiar am sarit calul, si-mi pare rau. Sint o fire mai temperamentala si un mare iubitor de DUMNEZEU. Cei care au ponegrit credinta crestina in general, m-au ranit foarte mult, ducindu-ma in pacatul"smintelii" si chiar al urii. Regret ca nu m-am infrinat,dar am facut-o din prea multa dragoste . Atunci cind avem astfel de tendinte,derapaje este bine sa ne aducem aminte de PSALMUL 50 . Eu cel putin asa voi face. Oricum ,draga Mirean te felicit pentru atitudinea ta in general si te rog sa nu faci greselile mele, atunci cind sufletul ti-e ranit.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.05.2007, 20:06:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

parerea mea: religia ar trebui sa fie obligatorie NUMAI atunci knd se vor gasi suficienti profesori capabili sa predea religia asa cum trebuie si nu sa-i indeparteze pe copii de ea... si credeti-ma k stiu ce vorbesc. am avut parte de multi profi kre predau religia numai pt bani si mi s-a acrit de ei.
pe de alta parte... nu mi se pare corect sa obligi copilul sa fak o rugaciune. decat sa spui o rugaciune in sila mai bine taci... cu cat obligi mai mult pe cineva sa fak ceva ce nu-i place cu atat mai mult il vei indeparta de... acel ceva, adik de rugaciune, Dumnezeu.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.05.2007, 22:14:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
parerea mea: religia ar trebui sa fie obligatorie NUMAI atunci knd se vor gasi suficienti profesori capabili sa predea religia asa cum trebuie si nu sa-i indeparteze pe copii de ea... si credeti-ma k stiu ce vorbesc. am avut parte de multi profi kre predau religia numai pt bani si mi s-a acrit de ei.
pe de alta parte... nu mi se pare corect sa obligi copilul sa fak o rugaciune. decat sa spui o rugaciune in sila mai bine taci... cu cat obligi mai mult pe cineva sa fak ceva ce nu-i place cu atat mai mult il vei indeparta de... acel ceva, adik de rugaciune, Dumnezeu.
Parerea mea este ca elevii ar trebui, la ora de religie, sa invete despre rugaciuni, iar rugaciunile sa le invete in Biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44