Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.07.2008, 15:17:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si aicea sa pun din nou istorisirea cu acel calugar din Pateric:
"Un frate s-a luptat de dracul curviei si s-a intamplat sa treaca printr-un sat al Egiptului unde a vazut o femeie frumoasa, care era fata preotului elinilor. Vazand-o, s-a ranit cu dansa. Apoi mergand a zis tatalui ei : da-mi-o de sotie ! Iar el raspunzand, i-a zis : nu pot sa ti-o dau, de nu ma voi instiinta mai intai de la dumnezeul meu. Si mergand catre drac, l-a intrebat zicand : iata un monah i-a venit si o cere pe fiica mea. Oare, sa i-o dau ? Si a raspuns dracul : intreaba-l pe el daca se leapada de Dumnezeul lui, de botez si de cinul calugaresc ! Si intorcandu-se slujitorul pagan catre fratele, i-a zis : te lepezi de Dumnezeul tau, de botez si de cinul calugaresc ? Iar el s-a fagaduit. Si indata a vazut ca i-a iesit din gura un porumbel si a zburat la cer. Deci s-a dus slujitorul la drac si i-a spus : iata, s-a fagaduit. Atunci i-a zis lui dracul : nu-i da fata de sotie, ca Dumnezeul lui nu s-a departat de la dansul, ci inca il ajuta. Reintorcandu-se spurcatul slujitor, i-a zis fratelui : nu pot sa ti-o dau pentru ca Dumnezeul tau cu tine este si inca iti ajuta ! Iar fratele auzind s-a umilit si si-a zis : daca eu, ticalosul, de atatea bunatati invrednicindu-ma de la Dumnezeu numai pentru bunatatea Lui, m-am lepadat de Dansul, de botez si de cinul ralugaresc, iar El inca imi ajuta si nu s-a departat de mine, cum sa nu fiu dator sa alerg la Domnul si sa nadajduiesc in bunatatea Lui cea nemarginita ? Deci, revenind in sine, a iesit in pustie si mergand la un batran, i-a povestit acestuia intamplarea. Si i-a zis batranul : sezi cu mine in pestera aceasta si posteste trei saptamani, adica cate doua zile si a treia zi dezleaga. Si ma voi ruga lui Dumnezeu si eu pentru tine. Si s-a ostenit batranul pentru fratele si L-a rugat pe Dumnezeu, zicand : ma rog, Doamne, daruieste-mi sufletul acesta si primeste pocainta lui. Si l-a ascultat pe el Dumnezeu. Dupa ce s-a implinit o saptamana, a venit batranul la frate si l-a intrebat : vazut-ai ceva ? Iar el a raspuns : da, am vazut porumbelul sus, la inaltimea cerului, in drpeptul capului meu. Si i-a zis batranul : ia aminte de tine si roaga-te lui Dumnezeu cu deadinsul ! Apoi s-a dus. Dupa ce a trecut si a doua saptamana, a mers iarasi batranul la fratele si l-a intrebat zicand : vazut-ai ceva ? Si i-a raspuns : am vazut porumbelul aproape de capul meu. Poruncindu-i iarasi batranul sa fie treaz si sa se roage, s-a dus de la el. Apoi, dupa ce s-a implinit si saptamana a treia, venind la el batranul, i-a zis : nu cumva ai vazut ceva mai mult ? Iar el a raspuns : am vazut porumbelui ca a venit si a statut deasupra capului meu si am intins mana sa-i prind, iar el a intrat in gura mea. Si auzind batranul a multumit lui Dumnezeu, spunand fratelui : iata, Dumnezeu a primit pocainta ta ! De acum ia aminte de tine ! Iar el a zis : de acum voi fi cu tine, parinte si nu ma voi desparti de tine pana la moarte. Si a petrecut dupa aceea fratele cu batranul nedespartiti.
"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 31.07.2008, 15:20:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le BOR nu participa la ecumenismul cu necrestinii si nu e de acord cu unirea tuturor religiilor intr-o singura religie.
Participa la CEB si al WCC (conciliul bisericilor europene si conciliul mondial al bisericilor - world council of churches) pentru a propovadui dreapta-credinta adica credinta crestina ortodoxa.
S-ar putea ca BOR nemultumita de rezultatul discutiilor de acolo sa se retraga din aceste doua organizatii.
BOR nu participa la ecumenism cu ne-crestinii.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 31.07.2008, 17:36:13
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sa nu confundam; una este sustinerea puternica a Ierarhilor de catre popor care este vitala si alta este amestecul deranjant al poporului in conducerea bisericii, care foarte usor poate lua forma unei dictaturi.
Cred ca exagerezi pericolul unei "dictaturi a poporului" in BOR. Sa fim seriosi, din cei 86% de romani ortodocsi cea mai mare parte este indiferenta fata de polemicile teologice. Pur si simplu nu este interesata.
Exista insa si o patura de oameni credinciosi mai puternic implicati in viata Bisericii si atasati de traditia ortodoxa. Acestia nu pot fi manipulati cu usurinta, avand si ei un cuvant de spus, fiind comarturisitori ai dreptei credinte. Cea mai mare parte a acestui laicat implicat in viata Bisericii este conservator. Ideile de schimbare vin din partea ierarhilor si teologilor ecumenisti.

"Imparatia lui Dumnezeu nu sta in cuvant, ci in putere." ( I Corinteni 4, 20 )

Ar trebui sa vedem unde lucreaza cu putere Dumnezeu? Unde apar sfintii? Raspunsul este destul de evident, toti sfintii sunt din tabara traditionalista a Bisericii Ortodoxe, ecumenistii au numai mormane de texte publicate si colectii de titluri academice.
Sa luam aminte la experienta greco-catoliclor, ca traiesc sub ochii nostri. In afara de cei care au indurat chinuri in inchisorile comuniste (care merita respect, dar nu incadrarea lor printre sfinti), nu au oameni cu viata sfanta. S-au departat de dreapta credinta acceptand erorile catolice, si-a luat si Dumnezeu mana de pe ei. N-as spune ca de tot, dar si-au pierdut capacitatea sa duca la sfintenie.
Era un topic despre "catolicizarea BOR". Eu cred ca este un pericol real. Nici macar nu trebuie sa fie sub forma unei uniri formale cu papa. Aceasta "catolicizare" inseamna inainte de toate o schimbare de mentalitate, o victorie a varlaamitlor asupra palamitilor, o lepadare de traire pentru a da prioritate eruditiei (ceea ce conduce in realitate la ignoranta duhovniceasca). La varlaamiti aghiasma se strica, nu mai exista sfinti facatori de minuni, cu darul vederii duhovnicesti, nu mai sunt sfinti cu moaste. Ar fi o victorie a Martei asupra Mariei, o rasturnare a valorilor. Marta isi are rostul ei, dar numai daca recunoaste ca "Maria partea cea buna a ales-o".
Eu va propun sa nu lasam sa se intample un astfel de scenariu in BOR!

Privitor la limitele ascultarii, depinde cum intelegem ascultarea. Eu cred ca nu inseamna deloc a fi neascultator daca ceri cuiva sa fie ceea ce pretinde ca este, adica ortodox. Daca un episcop incalca el insusi datoriile care revin unui ortodox, cum ar mai putea pretinde ascultare?

Si eu sunt de parere ca trebuie sa respectam recenta decizie a Sf. Sinod, insa nu sunt pentru o tacere totala. In ortodoxie trebuie sa existe o libertate a cuvantului, mai ales pentru cei carora le pasa cu adevarat de soarta ortodoxiei. Cat de buna este hotararea Sf. Sinod din 8-9 iulie o sa vedem mai tarziu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 31.07.2008, 17:48:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DAR DE CE SA RESPECTAM DECIZIA SINODULUI CIND SI CEI DE LA aTHOS Zic ca fara CAINTA celor incriminati ,NU POATE EXISTA IERTARE.bA EU ZIC SA SE REIA SEDINTA SDE SINOD SI SA SE VOTEZE SECRET ,ca ce vot este acel care s-a dat ??!! eu personal nici nu cred ca a votat cineva si au fost doar discutii care s-au purtat in contextul politic ecumenist al vremii ,FARA A TINE CONT DE CANOANE SI CE ZIC SFINTII PARINTI!Asa ceva ,afi de acord cu acest fel de atitudine este un fapt f.grav ,care denota ca noi ,care ne pretindem crestini ortodocsi sintem COMPLICI cu acea sedinta de SINOD .
Reply With Quote
  #125  
Vechi 31.07.2008, 19:31:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Cat de buna este hotararea Sf. Sinod din 8-9 iulie o sa vedem mai tarziu.
In timp vom primi raspunsul daca pogoramintul facut in acest caz la canonul impartasirii cu greco-catolicii este indreptatit sau nu. Daca decizia sinodala de iertare va da nastere la alte abateri similare pe motiv ca nu patesc nimic, atunci intradevar decizia a fost indulgenta.
Insa crestineste este sa acordam o sansa milei crestine chiar si pentru colaboratorii cu rivna a securitatii insa care s-au schimbat intre timp, sau asa trebuie si este crestineste sa credem.

Orice ar afirma ierarhii si preotii dinainte de 89 care ACUM ARATA CU DEGETUL CARTE ALTII si spun ca sunt curati si nu au avut legaturi de comunicatie cu militia - MINT IN ULTIMUL HAL! si odata vor raspunde pentru asta... - Atunci, in acel regim, in nici un caz nu puteai sa NU colaborezi si sa NU CO-OPEREZI cu organele de militie, deci sa nu ne mai ascundem dupa degete ca unii ar fi asa iar altii chipurile bataiosi, dizidenti... Pur si simplu nu puteai lucra la nici o parohie/minastire daca nu te CONFORMAI...ce mai tura-vura!

Poate doar daca erai frate, umil, mut,... la minastire full-time la grajduri sau cu oile mai scapai cit de cit desi oricum erai luat in vizor, deoarece militia trata de obicei numai cu par Iconomi si Egumenii
Reply With Quote
  #126  
Vechi 31.07.2008, 20:43:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Pai sunt destule canoane pentru care ar trebui ca si crestinii sa fie caterisiti.
huh ??? :dontgetit: ??? ??? :dontgetit: ??? ???
eu am inteles ce-ai vrut sa spui... insa, ideea e ca un crestin (probabil te-ai referit la mireni sau simpli monahi) nu poate fi caterisit.
am zis ca poate te-ai incurcat pe moment si ai gresit cuvantul... dar cand am vazut ca l-ai tot repetat... mi-am dat seama ca noi, cei de cealalta parte a barcadei, vorbim in van.
pai sa faci o confuzie atat de grava si totusi sa continui discutia pretinzand ca stii despre ce vorbesti....... eu... chiar raman fara cuvinte... ca orice as zice tot n-am dreptate.

a caterisi nu-i tot una cu a scoate din Biserica..
Reply With Quote
  #127  
Vechi 31.07.2008, 23:48:14
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
DAR DE CE SA RESPECTAM DECIZIA SINODULUI CIND SI CEI DE LA aTHOS Zic ca fara CAINTA celor incriminati ,NU POATE EXISTA IERTARE.
Fara pocainta nu se justifica iertarea. Iata, insa, ca Sf. Sinod le-a dat-o. Eu unul cred ca s-a gresit si aprob initiativa celor care cer o repudiere publica a faptelor. Nu vad in asta o ambitie desarta, asa cum considera alti forumisti, ci un lucru folositor pentru ortodoxie. Din doua motive:
1. Cazurile "Corneanu si Drincec" vor fi luate drept precedent in cazul unor abateri similare din viitor. Solutionarea intr-un fel sau altul este importanta, va intra in jurisprudenta bisericeasca.
Este adevarat ca in hotararea Sf. Sinod se spune ca acum s-a admis o exceptie de la regula, care nu se va mai repeta in viitor. Sa aperam ca asa va fi.
2. Pentru binele ortodocsilor din cele doua eparhii. Ar fi fost mai bine ca cei doi episcopi sa fi fost inlocuiti cu altii atasati de ortodoxie fara nici un echivoc.

In Sf. Sinod, in ciuda aparentelor create de votul dat in favoarea iertarii celor doi, episcopii traditionalisti se afla inca in numar mare. Nu vreau sa dau nume, dar cred ca multi dintre noi stim ca exista episcopi al caror atasament fata de ortodoxie nu poate fi pus la indoiala si care ne inspira si pe noi. Cand s-a dezbatut in Sf. Sinod cazul celor doi episcopi, s-a purtat practic o negociere: o hotarare sinodala care interzice clar comuniunea in sacris cu cei din afara Bisericii Ortodoxe in schimbul iertarii celor doi episcopi. Cam asa s-a pus problema, incat taberei traditionaliste din sinod i s-a dat impresia ca a castigat ceva (o condamnare clara a intercomuniunii), induplecand-o sa accepte solutia patriarhului Daniel, asa-zisa iertare. De fapt interdictia intercomuniunii cu heterodocsii era un lucru stabilit de mult, iar "iertarea" ramane sa vedem ce roade va aduce. O buruiana daca nu este smulsa din radacina, ci retezata, va creste din nou. Mi-as dori sa ma insel in temerile mele legate de cei doi, dar din ce stiu pana acum, nu pot sa nu am unele temeri. E bine sa fim vigilenti.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 31.07.2008, 23:57:47
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
a caterisi nu-i tot una cu a scoate din Biserica..
Fara indoiala ca nu este acelasi lucru. S-a dramatizat mult cand s-a vorbit de pedeapsa caterisirii celor doi ierarhi, dar unii nici n-au inteles despre ce este vorba. Am gasit exprimate online mesaje de compasiune ca si cum urmau sa fie omorati cu pietre, cand de fapt caterisirea nu implica decat incetarea slujirii ca preot. Un principiu canonic spune ca nu se dau doua pedepse pentru o greseala, incat daca un cleric este caterisit, el nu este si scos din comuniune (bineinteles, daca marturiseste credinta ortodoxa, adica daca arata ca doreste sa ramana madular al Bisericii).
Reply With Quote
  #129  
Vechi 01.08.2008, 11:06:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da ce inseamna a caterisi mai soro ispita?
A depune din episcopat?
Da am confundat termenii.
Termenul din pidalion pentru mireni este afurisit.
(sa se afuriseasca).
Asa este crestinii obisnuiti nu prea sunt afurisiti...
Dar oricum este cert ca sunt mai mult canoane decat numai cele publicate in Pidalion.

A si exista 2 feluri de afurisenie:
afurisenie mare si afurisenie mica.
Afurisenia mare este cand iti este refuzat de catre preotii bisericii orice serviciu religios iar afurisenia mica cand este oprit de la Sfanta Impartasanie.

Reply With Quote
  #130  
Vechi 01.08.2008, 12:57:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Stati linistiti mai fratilor : bisericile ortodoxe surori au primit bine decizia Sfantului Sinod si BOR nu este exclusa din comuniunea bisericilor ortodoxe.
Uitati aici ca sa va linistiti:
Delegatia ierarhilor BOR a slujit la Kiev alaturi de patriarhul Rusiei Alexei,patriarhul ecumenic Bartolomeu,Arhiepiscopul Greciei, Ieronim al II-lea, Arhiepiscopul Albaniei, Anastasios, Mitropolitul Kievului și întregii Ucraine, Vladimir.

http://www.basilica.ro/ro/ortodoxia_in_lume/moment_istoric_pentru_ortodoxie_la_kiev.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
O carte extraordinara(in enleza) despre pacaleala evolutionista bin000 Resurse ortodoxe on-line 1 06.08.2011 20:05:41
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06