Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.11.2006, 02:28:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Opusii descrisi in biblie pot avea impact ca pentru cei care ii cred "persoane", pentru ceilalti, ceea ce este bun pentru viata tine de omenesc.
what ?!... what ?!....
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.11.2006, 13:12:39
denisa_diana denisa_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Pentru ca vad ca nimeni nu a deschis un topic legat de acest subiect m-am gandit sa fac eu acest lucru.

Astept parerile dumneavoastra vis-a-vis de avort.

Multumesc.
pe acest site poti pune intrebari ca sa-ti si raspunda cineva?sau dati-mi o adresa de genu,va rog!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.11.2006, 13:25:14
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Avortul inseamna intreruperea vietii, ca nu trebuie facut tine de societate, nu are relatie cu dorinta zeului.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.11.2006, 15:51:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Elena,draga,chiar daca te-au deceptionat afirmatiile mele,eu imi sustin lucrurile care izvorasc din realitatea traita,simtita si nu in ultimul rand observata de toti cei din jur.Credinta pe care o exprimi tu devine un fenomen fantastic,chiar daca ea izvoraste din cuvintele cartilor dedicate credinciosilor pamanteni.Chiar nu-ntelegi ca in veacul cel de-apoi oamenilor li s-a sporit sansa mantuirii prin rabdare si nu atat de accentuat,prin fapte?Daca ar fi sa-mi alimentez profund mintea si sufletul cu relatarile tale ar insemna sa ma deznadajduiesc,pentru ca imi este greu sa savarsesc ceea ce acestea cer,si mai mult decat atat,imi este greu sa fac o corelatie intre ceea ce spui si viata reala la care evenimentele contemporane ne supune...si nu sunt singura care simte in acest fel.Ceea ce afirmi nu poate cuprinde orice minte omeneasca,fiecare dintre noi intelegem lucrurile intr-o forma proprie,nu putem fi la fel,si deci gandi si reactiona la fel,inaintea teoriilor si invataturilor religioase.Religia este o forma cu o viziune destul de complexa asupra vietii si mortii pe pamant,nu este oricine capabil sa o patrunda cu aceiasi intensitate.De aceia,crestinii sunt situati in diferite stadii,nu pot fi toti la fel,dar nici nu poti sa-i dezici de la statutul de crestin doar pentru ca nu sunt intru totul dedicati,sau intru totul de-acord cu tine,ori cu terte persoane.Dupa cum ai afirmat in anumite postari deduc faptul ca esti o persoana cu o situatie financiara imbucuratoare(ex;diferitele pelerinaje),mai ales ca vietuiesti intr-o tara straina,lucru care presupune o viata cel putin decenta,in timp ce la noi decenta este considerata un lux.Si,rin prisma faptului ca ai fost un copil singur la parinti,deduc faptul ca,iarasi,nu ai dus o viata cu multe lipsuri si necazuri.Deci,iti este usor sa inveti pe altii ca "Dumnezeu se ingrijeste de painea pe care o va da copiilor saraci...."Daca ai fi fost in locul lor nu cred ca ai mai fi indraznit sa exclami invataturi aparent "vagi" care nu tin totusi de foame si de frig.Crestinii realitatii noastre cotidiene si-au parasit tara si familia pentru o bucata de paine,au ajuns la divorturi,la adultere,au ajuns la nepasare si raceala,copii acestora lasati in urma a nimanui au devenit destrabalati,infractori,s-au apucat de fumat si de baut,de relatii sexuale fara discernamant.Si te rog,nu te grabi sa-i mai cataloghezi ca fiind din start necrestini,si de aceea s-a ajuns la situatia sus amintita,pentru ca nu este asa.Multi romani au o sensibilitate religioasa,au traditii pe care le respecta,au o simplitate sufleteasca pe care o dedica nadejdii si credintei,dar sa nu uitam ca nu sunt ingeri,sunt oameni,oricand supusi tentatiei,multi nu-si pot anticipa schimbarea vietii...pentru ca drumul spre castigarea cu sudoare a unei paini mai bune nu este ferit de riscuri si neprevazut.Spunea o "colega"de forum ca,copii abandonati(sutele de mii)sunt totusi fericiti ca traiesc,eu nu cred ca am vazut vreodata un copil care a trait la casa de copii sau pe strazi,care sa nu izbucneasca in plans atunci cand li s-a oferit sansa sa-si spuna pasul,sau nu este vre-unul care sa afirme ca a trait fericit in acest institut!!!Si toti,absolut toti,exprima o retinere si o sfiala injositoare atunci cand este vorba de increderea in sine,datorita lipsei de dragoste si de atasament cu care au crescut.Am mai spus,sunt categoric impotriva avortului,dar sunt pentru o educatie multilaterala,si o educatie asupra metodelor de contraceptie ,astfel ajungandu-se la diminuarea numarului de copii ai nimanui,al infractionalitatii si al multor lucruri negative care sufoca tara noastra,si pentru care nu necredinta este raspunzatoare,ci nepasarea.Din contra,as merge mai mult pe incurajarea familiilor mai instarite pentru conceperea unui numar mai mare de copii,astfel asigurandu-le o educatie mai sanatoasa,si deci formand din acestia oameni integri ai societatii.Elena,spui ca tind sa am o parere mai mult materiala supra lucrurilor,dar chiar nu vezi ca in zilele noastre aproape totul se rezuma la acest "flagel",inclusiv crestinismul!!!!.....
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.11.2006, 15:51:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denisa_diana

pe acest site poti pune intrebari ca sa-ti si raspunda cineva?sau dati-mi o adresa de genu,va rog!
Da, Denisa, in principiu o sa-ti raspunda cineva. Alege topicul care te intereseaza si formuleaza intrebarea.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.11.2006, 15:58:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Avortul inseamna intreruperea vietii, ca nu trebuie facut tine de societate, nu are relatie cu dorinta zeului.
si care este zeul tau, draga mea, si de unde stii tu care este dorinta lui ?

iar in privinta avortului, ca nu trebuie facut, tine in primul rand de legea constiintei, pe care o au toti oamenii.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.11.2006, 09:35:43
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Mai fratilor, noi ne pierdem vremea degeaba aici. Cine cauta sincer adevarul are suficiente argumente ca e vorba de crima, si inca din cele mai hidoase pt ca lipsesti copilasul de lumina Sfantului Botez. Avort = sa-ti omori propriul copil. Au aparut si pe Internet destule (www.avort.ro, www.provita-craiova.com, www.provitaortodoxa.ro etc.), interes si bunacredinta sa fie.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.11.2006, 10:06:54
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Ce s-ar fi intamplat cu lumea, daca Maica Domnului s-ar fi razgandit si nu ar mai fi adus pe lume pe Iisus Hristos?!Stim de cati sfinti lipsim lumea prin avort?
Ai dreptate, IRINA77! Numai ca nu pot pricepe cum unii se declara ortodocsi si totusi sunt in stare sa se ia de piept cu Dumnezeu ca sa-L convinga ca regulile Lui sunt invechite si ca El ar trebui sa se adapteze "lumii moderne" in care traim.
Nu stiu daca Dumnezeu ne va ierta pt. sufletele care se pierd cautand raspunsuri pe acest forum la problemele lor. De ex. o tanara insarcinata, care se rusineaza sa se duca la un preot pt. sfat, va afla aici ca nu "mai" este pacat sa faci avort, deoarece traim altfel de vremuri, de parca Legea lui Dumnezeu se schimba dupa poftele noastre. Va merge cu inima impacata sa faca avort, caci asa a aflat ca se procedeaza, tocmai de la "crestinii ortodocsi", cei care au credinta dreapta. Si atunci autorii morali vom fi noi: cei care au indemnat si cei care au tacut.
Stiu ca ti-e lehamite de atata vorba goala, dar eu cred cu tarie ca Adevarul totdeauna va invinge, si daca scapam un suflet de la pieire,poate ca raspunsul nostru in fata lui Hristos va fi mai usor.
Si daca tot facem parte din Biserica luptatoare, atunci sa ne luptam pt. Adevar.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.11.2006, 15:01:22
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Vom fi noua romani intretinuti de unul
Data: 02.10.2006
Sursa: Evenimentul Zilei
Natalitatea scazuta face ca, peste 50 de ani, populatia Romaniei sa ajunga la 16 milioane de locuitori. Peste jumatate vor fi pensionari. Varianta cea mai pesimista a lui „Noi in anul 2050” s-a consumat ieri, pe treptele Mausoleului, in Parcul Carol. O piramida umana a dezvaluit grafic ceea ce statisticile spun de ani intregi: ca populatia Romaniei scade si imbatraneste, in timp ce statul nu misca un deget ca sa incurajeze natalitatea
Reply With Quote
  #130  
Vechi 06.11.2006, 17:27:44
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

mirelat

Pentru mine zeul este personificarea cosmosului, in trecut si devenit cu VT altceva, parinte si creator. A nu cunoaste spatiul in intregime, nu inseamna ca o entitate descrisa ca stiind si facind ceva pentru oameni este altceva decit inchipuire, la fel ca tot ce este inchipuit, dar nu poate exista. De aceea pun totul pe seama omului si naturii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39