Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.04.2007, 11:13:11
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

"Crestinele" care apara tinuta lumeasca pe motivul ca "asa simt ele" si iau exemplu lumea si strada pentru purtarea acelorasi vesminte si in biserica, personal le aseman cu sectantii care din frica de a-si asuma total o viata in duhul credintei, se amagesc ca la exterior pot fi ca restul lumii, dar vezi Doamne, in suflet il au pe Hristos. Credinta nu o ai "dupa capul tau", ca "asa ti se pare", "dupa bunul simt". Intai se vede clar ca n-au citit si nici nu sunt curioase sa asculte macar, chiar de le pui sub nas pasaje intregi si explicite din Sfanta Scriptura sau din Sfanta Traditie. Pentru ca "asa vor" ele. In realitate, formal, accepta pe Dumnezeu, desigur, daca o fi bine in Rai de ce sa refuzi? Dar din viata asta pacatoasa pe care o avem cu toti, n-ar schimba o iota, pentru ca "nu vor". Poate ar schimba, dar le este frica de "judecata lumii". Toti am auzit de jertfa sfintilor, de prigonirile crestinilor din alte veacuri, stim si de rastignirea lui Hristos, oare de ce a fost rastignit, apropo? Dar sa nu exageram nu-i asa? Deja capul acoperit e prea mult!!!! Vai vai si iar vai!!! Ia uitati-va prin dulapuri! Cate fuste "decente" aveti si cati pantaloni?
Va amagiti sarmanelor, nu puteti fi pe strada intr-un fel si la biserica altfel. Nu baticul mantuieste, si sunt destule femei ce poarta fusta si batic, mai ales pe la diversele secte, ce merg intr-o directie gresita. Dar v-ati incercat credinta aceea micuta, cu adevarat? Credeti ca mantuirea e o plimbare de dupa-amiaza? Rade sarsaila de se prapadeste cand va aude "pe mine nu ma convinge nimeni", "nu cred ca are importanta", etc. Dar ce are importanta? Ahh, ce e in sufletul nostru. Bine, ce este in sufletul nostru? Asa zic toti "crestinii" de ocazie. Ati suferit voi pentru credinta, ati aflat ce este batjocura lumii vreodata, si cum indeamna satana impotriva credinciosilor? Voi nu acoperiti nici capul de frica lumii. De va va cere cineva sa va lepadati de Hristos ce veti face? Cu viata ne lepadam oricum zilnic, dar ce va fi cand va vor cere sa o faceti la aratare? Va vor cere sa renuntati la cruciulita de la gat, sa munciti de Sfintele Sarbatori si duminica, si va vor da libere in timpul saptamanii. Iata icoanele se incearca a fi scoase din scoli, si curand va deveni un act de curaj sa te inchini cand treci prin fata unei sfinte biserici. Crestinii vor deveni obiect de dispret si toti vor fugi de ei ca de leprosi. Va vor pune inainte sa alegeti intre servici si mersul la biserica. Nu va mirati ca a mai fost asta si va veni iar. Si atunci tot asa veti spune? Nu conteaza, stie Dumnezeu inima mea. Dar cinstirea voastra unde este? Unde va este lupta si curajul sa aratati lumii si lui Hristos ca sunteti crestine? Crucile vor fi indepartate, icoanele la fel, Hristos va fi scos din limbajul nostru. Nu conteaza, stie Dumnezeu ca eu am credinta. In ce consta acea credinta? Veti marturisi pe Hristos cu pretul vietii voastre? Chiar de ar fi ca barbatul sa va lase si copiii vostri sa rada de voi? Nu va amagiti. Ori nu vedeti lupta ce se da in ascuns? Cui slujiti voi?
Curand vor pune chip-urile pe oameni. "Nu conteaza, stie Dumnezeu ce e in inima mea". Adevarat, stie, voi nu va stiti inima.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.04.2007, 11:24:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Daca Nikos sarmanul macar era bine intentzionat, Colors nu poate fi decat deplans, deoarece procedeaza exact taman ca si mine uneori, are impresia ca mai are si dreptate... poi e vai de capul nostru... fie acoperit, fie nu!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 19.04.2007, 11:44:58
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Nu d-le Nikos, de ce ai dumneata impresia ca doar altzii te ispitesc pe domnia ta? crezi ca dumneata nu ispitesti prin tzinuta domniei tale? Ei bine te insheli! Si chiar daca mesajul domniei tale pare decent, ei bine iacata ca daca pe sarmana Jenica ai reushit s-o pacaleshti, pe mine nu! Sper sa nu te superi ... :hmmm:
nicolae a facut apel la bunul simt..atat...nu e vb de miciuna sau nu, dar din pacate uneori nici macar "Bunul simt" nu se gaseste la supermarket...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.04.2007, 11:50:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi da, jeni draga, si hai sa-ti dau un argument serios ca Laurentziu are dreptate in proverbul ala al lui despre dreptate...

KOMENSKY, Scoala materna, IV, f.
• Iubirea de dreptate izvo¬raste, la cea mai mare parte dintre oameni, din teama de a nu suferi vreo nedreptate.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.04.2007, 14:06:42
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi da, jeni draga, si hai sa-ti dau un argument serios ca Laurentziu are dreptate in proverbul ala al lui despre dreptate...

KOMENSKY, Scoala materna, IV, f.
• Iubirea de dreptate izvo¬raste, la cea mai mare parte dintre oameni, din teama de a nu suferi vreo nedreptate.
ok eu iti raspund cu....NUMAI DARUIND VEI DOBANDI..si....iubirea adevarata cere de multe ori Jertfa!! iarta cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.04.2007, 14:48:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iubirea de dreptate, trebuie sa izvoreasca pentru fiecare creshtin ortodox din canoanele bisericii respective, la care activeaza, cam ca si cum izvorau pentru evrei din tablele legii, doar ca acum nu sunt doua table ci doar una dar pe care se pot adauga noi canoane dar si sterge altele... asha ma gandesc ca ar putea fi... dar iarashi m-apuca frica, ca cinestie ce nenorociri ne mai vin si de la canoanele astea bisericeshti... si daca m-apuca, iarasi imi vine sa-i dau dreptate si lui Komensky desi nu s-ar prea cuveni. :|:satisfied:
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.04.2007, 14:59:04
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Iubirea de dreptate, trebuie sa izvoreasca pentru fiecare creshtin ortodox din canoanele bisericii respective, la care activeaza, cam ca si cum izvorau pentru evrei din tablele legii, doar ca acum nu sunt doua table ci doar una dar pe care se pot adauga noi canoane dar si sterge altele... asha ma gandesc ca ar putea fi... dar iarashi m-apuca frica, ca cinestie ce nenorociri ne mai vin si de la canoanele astea bisericeshti... si daca m-apuca, iarasi imi vine sa-i dau dreptate si lui Komensky desi nu s-ar prea cuveni. :|:satisfied:
uite ovidiu am eu o vorba TIME OUT!! daca vrei sa mai imi spui ceva fa-o pe pm te rog sa nu transformam forumul in camp de bataie...cu dragoste aceeasi jenica
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.04.2007, 15:42:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Iubirea de dreptate, trebuie sa izvoreasca pentru fiecare creshtin ortodox din canoanele bisericii respective, la care activeaza, cam ca si cum izvorau pentru evrei din tablele legii, doar ca acum nu sunt doua table ci doar una dar pe care se pot adauga noi canoane dar si sterge altele... asha ma gandesc ca ar putea fi... dar iarashi m-apuca frica, ca cinestie ce nenorociri ne mai vin si de la canoanele astea bisericeshti... si daca m-apuca, iarasi imi vine sa-i dau dreptate si lui Komensky desi nu s-ar prea cuveni. :|:satisfied:
uite ovidiu am eu o vorba TIME OUT!! daca vrei sa mai imi spui ceva fa-o pe pm te rog sa nu transformam forumul in camp de bataie...cu dragoste aceeasi jenica
apropo de Time Out, intr-adevar ar fi cazul sa mai luam si o pauza (adica sa nu monopolizam discutzia), dar n-am sa ma adresez tzie pe mesageria privata ca nu prea am ce sa-tzi spun... doar ca, Jenica draga, am sa tzin seama de:
"DARUIND VEI DOBANDI..si....iubirea adevarata cere de multe ori Jertfa!! ..."

cu prietenie...:)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.04.2007, 22:35:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
"Crestinele" care apara tinuta lumeasca pe motivul ca "asa simt ele" si iau exemplu lumea si strada pentru purtarea acelorasi vesminte si in biserica, personal le aseman cu sectantii care din frica de a-si asuma total o viata in duhul credintei, se amagesc ca la exterior pot fi ca restul lumii, dar vezi Doamne, in suflet il au pe Hristos. Credinta nu o ai "dupa capul tau", ca "asa ti se pare", "dupa bunul simt". Intai se vede clar ca n-au citit si nici nu sunt curioase sa asculte macar, chiar de le pui sub nas pasaje intregi si explicite din Sfanta Scriptura sau din Sfanta Traditie. Pentru ca "asa vor" ele. In realitate, formal, accepta pe Dumnezeu, desigur, daca o fi bine in Rai de ce sa refuzi? Dar din viata asta pacatoasa pe care o avem cu toti, n-ar schimba o iota, pentru ca "nu vor". Poate ar schimba, dar le este frica de "judecata lumii". Toti am auzit de jertfa sfintilor, de prigonirile crestinilor din alte veacuri, stim si de rastignirea lui Hristos, oare de ce a fost rastignit, apropo? Dar sa nu exageram nu-i asa? Deja capul acoperit e prea mult!!!! Vai vai si iar vai!!! Ia uitati-va prin dulapuri! Cate fuste "decente" aveti si cati pantaloni?
Va amagiti sarmanelor, nu puteti fi pe strada intr-un fel si la biserica altfel. Nu baticul mantuieste, si sunt destule femei ce poarta fusta si batic, mai ales pe la diversele secte, ce merg intr-o directie gresita. Dar v-ati incercat credinta aceea micuta, cu adevarat? Credeti ca mantuirea e o plimbare de dupa-amiaza? Rade sarsaila de se prapadeste cand va aude "pe mine nu ma convinge nimeni", "nu cred ca are importanta", etc. Dar ce are importanta? Ahh, ce e in sufletul nostru. Bine, ce este in sufletul nostru? Asa zic toti "crestinii" de ocazie. Ati suferit voi pentru credinta, ati aflat ce este batjocura lumii vreodata, si cum indeamna satana impotriva credinciosilor? Voi nu acoperiti nici capul de frica lumii. De va va cere cineva sa va lepadati de Hristos ce veti face? Cu viata ne lepadam oricum zilnic, dar ce va fi cand va vor cere sa o faceti la aratare? Va vor cere sa renuntati la cruciulita de la gat, sa munciti de Sfintele Sarbatori si duminica, si va vor da libere in timpul saptamanii. Iata icoanele se incearca a fi scoase din scoli, si curand va deveni un act de curaj sa te inchini cand treci prin fata unei sfinte biserici. Crestinii vor deveni obiect de dispret si toti vor fugi de ei ca de leprosi. Va vor pune inainte sa alegeti intre servici si mersul la biserica. Nu va mirati ca a mai fost asta si va veni iar. Si atunci tot asa veti spune? Nu conteaza, stie Dumnezeu inima mea. Dar cinstirea voastra unde este? Unde va este lupta si curajul sa aratati lumii si lui Hristos ca sunteti crestine? Crucile vor fi indepartate, icoanele la fel, Hristos va fi scos din limbajul nostru. Nu conteaza, stie Dumnezeu ca eu am credinta. In ce consta acea credinta? Veti marturisi pe Hristos cu pretul vietii voastre? Chiar de ar fi ca barbatul sa va lase si copiii vostri sa rada de voi? Nu va amagiti. Ori nu vedeti lupta ce se da in ascuns? Cui slujiti voi?
Curand vor pune chip-urile pe oameni. "Nu conteaza, stie Dumnezeu ce e in inima mea". Adevarat, stie, voi nu va stiti inima.
Din cauza unor persoane care gandesc ca tine se indeparteaza tot mai multi tineri(in general) de credinta. Teoretic, ar trebui sa vina din suflet nu din atatea amenintari "daca nu faci asa, ajungi in iad, trebuie sa faci aia si aia"(stiu ca nu asta ai afirmat, vorbesc in general). Eu tot sunt de parere ca toata povestea cu tinuta in biserica este de ochii lumii...ideea este sa mergi pentru ca asa simti nu pentru ca asa trebuie. Si daca asa merg si barbatii nu i-ar mai interesa de pantalonii fetei din fata, este numai treaba ei. Daca ar fi numai problema vestimentatiei, ar fi prea frumos, dar cam tot ceea ce face placere unui om, trebuie infrant, inabusit. Dar discutia asta a fost purtata si raspurtata si nu cred ca mai are sens. Oricum aceasta este parerea mea, tu o ai pe a ta, mai mult decat sa ni le expunem nu avem ce face. Toate cele bune!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 20.04.2007, 13:17:30
Nikos Nikos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2007
Mesaje: 6
Implicit

Erzbet, nu sunt de acord cu afirmatia ta referitoare la Colors. Deci tu vrei sa spui ca din cauza unor persoane care iau viata spirituala prea in serios, se indeparteaza tinerii de credinta? Nu discut faptul ca in primul rand pentru a se departa, ar fi trebuit sa fie mai intai apropiati. Dar din cate imi dau seama tu consideri ca tineri ar trebui cumva atrasi catre Biserica prezentandu-le o versiune soft a religiei crestine. Insa de ce sa facem asta cand insasi Hristos spune: Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. Deci calea nu e deloc usoara, urmarea lui Hristos nu e ceva doar teoretic, e o lupta grea si tine pana la moarte. Asa ca, te rog, nu ataca cu usuratate pe cei care iau problema mantuirii in serios si se lupta pentru ea.
Pace intru Hristos.
Nicolae
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57