Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.09.2012, 23:33:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ungurii sunt oameni normali ca orice alți oameni. Dar să nu uităm că pădure fără uscături nu există, valabil este și pentru noi românii. Nineni nu ar avea treabă cu ei, dacă ei nu ar emite pretențiile pe care le emit și anume autonomie. Lucrurile sunt simple și previzibile.
  #122  
Vechi 05.09.2012, 23:40:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citeste despre Kosovo.
Chiar si despre ce s-a intamplat in '90 ar trebui sa mai citesti, poate ai sa-ti dai seama ce a fost de fapt.
Poți citi ce vrei...eu am neamuri în Tg Mureș...din partea mamei mele neamurile mele sunt acolo. Este o mare diferență între ceea ce s-a întâmplat și se întâmplă și ceea ce s-a scris și se scrie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana atunci, las-o mai moale.
Țara arde și baba se piaptănă.
  #123  
Vechi 05.09.2012, 23:53:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poți citi ce vrei...eu am neamuri în Tg Mureș...din partea mamei mele neamurile mele sunt acolo. Este o mare diferență între ceea ce s-a întâmplat și se întâmplă și ceea ce s-a scris și se scrie.
Astept varianta ta.
Ma rog, a rudelor tale.

O mica intrebare: cat la % sunt unguri din populatia Tg. Mures?
  #124  
Vechi 05.09.2012, 23:55:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
De ce, nu vi se pare hazliu că cei care fac cea mai mare paradă de naționalism sunt aceia care nu sunt în stare să-și demonstreze descendența din strămoși români măcar până la a patra spiță ? Mie mi se pare.
Ca sa fii nationalist nu e musai sa fii roman pana la a patra speta.
Poti sa fii si arab cu cetatenie romana la o adica.
  #125  
Vechi 05.09.2012, 23:58:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Toți cei opt străbunici sunt de etnie curat română ? Sunteți foarte sigur ? Dar despre stra-strabunici ne puteți spune ceva ? De exemplu, știți cum îi chema, măcr pe jumătate dintre ei, cu ce se ocupau, de unde erau ? Dar despre stă-stră-străbunici știți să ne spuneți ceva ? Câți dintre ei erau români, de unde erau, cu ce se ocupau ? Sau, dacă nu despre toți stră-stră-străbunicii, măcar despre unul, știți să ne spuneți ceva ?
Amice fugi cu gogoșii tăi de pe aici. Bunicul meu spre exemplu mergea cu oile, avea multe oi. E român autentic, nu corcitură, ceea ce vrei tu să insinuezi. Mă iau un fior plăcut numai când mă gândesc ce frumos cânta la fluier și ce mândru era că îl are de la moșul lui. Voi aștia în verde și mai ”cultivați” nu prea știți cu fluierul și ce e oieritul. Dar știi de ce? Că nu oricine poate să facă acest lucru. Am dreptate...da sau ba? E un dar primit de la Dumnezeu pe care voi nu îl puteți înțelege.
Unde auzi la unguri așa ceva: http://www.youtube.com/watch?v=FA8dVL0pEhw
  #126  
Vechi 06.09.2012, 00:00:25
tikaalba tikaalba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Locație: Azi in Romania,maine...???
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Ca angajator daca as avea nevoie de un translator de engleza/maghiara,eu as alege unul maghiar care cu siguranta stie si romaneste sau as putea alege un roman cu conditia sa stie f bine scris/citit limba maghiara.

Locuiesc intr-o zona majoritar maghiara,imi petrec multe ore ale zilei cu ei si printre ei, prin natura muncii mele...am crescut,ne-am scolit,ne-am format ca oameni impreuna,ne-am impartit si bucuriile si tristetile...cred ca fiecare dintre dumneavoastra ati facut/faceti la fel in comunitatea d-voastra.Eu sunt revoltata impotriva UDMR ului si a tuturor trepadusilor care uneltesc fatis impotriva Romaniei.Eu port in suflet teama pentru ziua de maine,daca maine se declara autonomia in T secuiesc cine va avea de suferit,eu sau d-voastra?

Daca UDMR ul urmeaza aceiasi politica agresiva si murdara fara ca cineva de la putere sa ia atitudine va fi o nebunie,o nebunie care va face mai multe victime decat toate bolile la un loc.
  #127  
Vechi 06.09.2012, 00:02:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O mica intrebare: cat la % sunt unguri din populatia Tg. Mures?
Aproximativ jumătate din populație.
  #128  
Vechi 06.09.2012, 00:05:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa fii nationalist nu e musai sa fii roman pana la a patra speta.
Poti sa fii si arab cu cetatenie romana la o adica.
Da, dar cum ar suna ca românul verde, neaoș, Ahmed, să-ți explice că "el e aici de 2000 de ani", să-ți vorbească despre drepturile lui istorice asupra Ardealului și despre descendența din Traian și Decebal ? Păi să nu-ți vină să te crăcănezi de râs ?

A, dacă prin a fi naționalist înțelegem aderarea la un set de valori, atunci revenim la definiția mea, aplicabilă, de exemplu, naționalismului bănățean. Dar nu știu cum se face că aici, în Timișoara, aproape de fiecare dată când deschide unul gura și începe să-i înjure pe unguri, îl miroși de la o poștă (sau, mai bine zis, îl auzi, după accent) că e de dincolo de Carpați.
  #129  
Vechi 06.09.2012, 00:07:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice fugi cu gogoșii tăi de pe aici. Bunicul meu spre exemplu mergea cu oile, avea multe oi. E român autentic, nu corcitură, ceea ce vrei tu să insinuezi.
Eu te-am întrebat de străbunici, stră-străbunici și stră-stră-străbunici. Lasă-l la o parte pe bunicul. Și lasă oile, că nu s-au inventat oaia și oieritul de către români. Oi au și în Australia.

Revin și te întreb: despre câți dintre stră-stră-străbunicii tăi ne poți spune ceva ? Măcar un nume. Știi numele unuia dintre stră-stră-străbunicii tăi ? Da sau nu ?

Last edited by MihaiG; 06.09.2012 at 00:09:29.
  #130  
Vechi 06.09.2012, 00:12:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tikaalba Vezi mesajul
Daca UDMR ul urmeaza aceiasi politica agresiva si murdara fara ca cineva de la putere sa ia atitudine va fi o nebunie,o nebunie care va face mai multe victime decat toate bolile la un loc.
Da dar etnicii maghiari sunt manipulați. O dată să vorbească numai în limba lor dacă se poate Acum au dat o lege cum că toții etnicii maghiari din România pot obține cetățenie maghiară, chipurile pe motivul că pot emigra mai ușor în SUA. Praf în ochi...scopul e altul...se știe că vor să ceară autonomie...dar când vor fi toți cetățeni maghiari, atunci Ungaria îi va putea susține în fața UE. Soția unui prieten român, ea de etnie maghiară, a fost nu de mult în secuime împreună cu copii ei pentru a obține cetățenie maghiară. Ea nici nu și-a pus problema de ce o face și ce repercursiuni ar putea avea decizia ei.
Subiect închis