Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.06.2011, 20:00:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sunt multe motive pentru care trebuie sa ramana langa parinti.
Serios.
Dar ea n-ar trebui sa le stie.
  #112  
Vechi 20.06.2011, 20:05:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Post usor si tie , Anita!

Cred ca ar trebui sa ma lamuresti ce inseamna pt tine "umilinta". Nu vreau sa intru in detalii, pentru ca nu despre mine este vorba in acest post. Voua poate va este simplu sa vorbiti asa usor despre toate daca ati avut parte de o familie pe umarul careia sa va sprijiniti. Eu nu am avut, nu am. De la orfelinat, direct in viata, in iuresul acesta infiorator. Singurii prieteni adevarati de pana acum sunt cativa crestini de la Biserica greceasca de aici.

Pe Laura, n-o mai imbuibati cu idei ce mai mult o deruteaza decat o ajuta. Lasati-o sa se roage si ii va arata Domnul calea. Sau crezi ca e prea tanara ca sa se roage, sau cum? Pentru ca nu am inteles ce legatura are in postarea ta tineretea cu rugaciunea.
Draga mea ,
Te rog sa ma ierti daca te-am lezat cu ceva pentru ca intentia mea nu a fost asta.
Spuneam ca in viata noastra de crestini cu cat inaintam in credinta avem de trecut tot mai multe ispite ,printre care si unele umilinte venite de la semenii nostri.
Noi acum discutam despre aceasta tanara care vrea sa isi faca studiile in tara .
E bine ca ai indemnat-o la rugaciune si cereri catre Dumnezeu prin care sa ii dea un semn ce este mai bine sa faca.
Eu mi-am exprimat o parere tinand cont ca societatea occidentala are si multe parti negative ,mai ales cele care tin de moralitate.
Daca ea se gandeste sa plece fara sa fi intervenit careva dintre noi e clar ca nu se simte bine acolo.

Last edited by anita; 20.06.2011 at 20:15:23.
  #113  
Vechi 20.06.2011, 20:16:48
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit mai bine!

mai bine ar ramane toti romanii acasa...sa faca treaba aicea, ca e nevoie...
oare cati austrieci,nemti,olandezi,britanci, finlandezi..umbla cu cortul pe la portile altora, asa cum fac 3 milioane de romani !
am ajuns o natie de corturari, rusine !
  #114  
Vechi 20.06.2011, 20:41:19
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
oare cati austrieci,nemti,olandezi,britanci, finlandezi..umbla cu cortul pe la portile altora, asa cum fac 3 milioane de romani !
Dar oare cati din cei enumerati de tine trebuie sa dea spaga la medic, functionari si portari, pentru ca acestia sa isi faca treaba?

Sau cati dintre ei ies din facultate fara sa aiba idee despre domeniul studiat, pentru ca educatia a fost deficitara?

Cat dintre ei dau pe mancare, chirie si intretinere TOT ce incaseaza intr-o luna?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #115  
Vechi 20.06.2011, 21:05:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar oare cati din cei enumerati de tine trebuie sa dea spaga la medic, functionari si portari, pentru ca acestia sa isi faca treaba?

Sau cati dintre ei ies din facultate fara sa aiba idee despre domeniul studiat, pentru ca educatia a fost deficitara?

Cat dintre ei dau pe mancare, chirie si intretinere TOT ce incaseaza intr-o luna?
pai atunci inseamna ca maduva natiei e bolnava,daca ne faultam reciproc unii pe altii !
toti dau vina pe politicieni, uitand ca ei nu-s decat o emanatie a marii mase a poporului !
la fel toti dau vina pe politicieni,uitand ca vizitiul are nevoie si de cai buni si dispusi sa traga la jug,ca sa urneasca caruta din loc, numita Romania !
  #116  
Vechi 20.06.2011, 21:08:18
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
pai atunci inseamna ca maduva natiei e bolnava,daca ne faultam reciproc unii pe altii !
toti dau vina pe politicieni, uitand ca ei nu-s decat o emanatie a marii mase a poporului !
la fel toti dau vina pe politicieni,uitand ca vizitiul are nevoie si de cai buni si dispusi sa traga la jug,ca sa urneasca caruta din loc, numita Romania !
Total de acord. Dar daca te uiti inapoi in istorie, nu am prea fost o natie cu "maduva sanatoasa", nici macar una cu "maduva" tare.

Cat despre politicieni, ai dreptate, dar pe de alta parte, cu mici exceptii, nici nu prea am avut de unde alege.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #117  
Vechi 20.06.2011, 21:10:08
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Eu atât mai spun: iubesc neamul asta năpăstuit ce a trecut prin vremuri zbuciumate încă de la începuturi.
Si Laura il iubeste mult:) .
  #118  
Vechi 20.06.2011, 21:19:01
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Total de acord. Dar daca te uiti inapoi in istorie, nu am prea fost o natie cu "maduva sanatoasa", nici macar una cu "maduva" tare.

Cat despre politicieni, ai dreptate, dar pe de alta parte, cu mici exceptii, nici nu prea am avut de unde alege.
am avut totusi destule momente, de care putem fi mandri,si care ne situeaza in fruntea popoarelor europene si a geniului latin a stramosilor romani !
Daca ne gandim numai la Unirea de la 1600, facuta atunci cand alte natii europene nici nu visau asa ceva !!!

Baiu nost ai ala, ca am fost batuti si oropsiti de istorie,si nu avem o rasa pura in proportie mai mare, cum au alte popoare in europa(austiecii de pilda ), ci suntem intr-o proportie mare niste corcituri de toate triburile si liftele ce ne-au trecut pe aici ,la raspantia marilor imperii !
si unde is corcituri si nu e omogenitate de rasa, rezultatu e ca unu trage cea si altu hais !
Ca acuma la noi !
  #119  
Vechi 20.06.2011, 21:21:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Total de acord. Dar daca te uiti inapoi in istorie, nu am prea fost o natie cu "maduva sanatoasa", nici macar una cu "maduva" tare.
Depinde la ca te uiti.
Si de obicei in chestii din astea cu multe fetze, fiecare om vede partea care ii spune caracterul lui sa vada :)
  #120  
Vechi 20.06.2011, 21:28:06
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
am avut totusi destule momente, de care putem fi mandri,si care ne situeaza in fruntea popoarelor europene si a geniului latin a stramosilor romani !
Nu suntem pe nicaieri in frunte, imi pare rau sa iti spun. Chiar si comparandu-ne cu vecinii nostri, istoric nu stam prea bine.
Cat despre latinitate, pana la 1800 si ceva habar nu avea romanul de rand despre asta.

Citat:
Daca ne gandim numai la Unirea de la 1600, facuta atunci cand alte natii europene nici nu visau asa ceva !!!
Unirea aia nu a fost rezultatul dorintei populare, natiunea romana nu exista la acea vreme. Mai citeste si alte carti, in afara manualelor de istorie de dinainte de '89.

Citat:
Baiu nost ai ala, ca am fost batuti si oropsiti de istorie,si nu avem o rasa pura in proportie mai mare, cum au alte popoare in europa(austiecii de pilda ), ci suntem intr-o proportie mare niste corcituri de toate triburile si liftele ce ne-au trecut pe aici ,la raspantia marilor imperii !
Batuti si oropsiti de istorie au fost toti vecinii nostri. Bulgarii aveau stat fondat in secolul 6, ungurii in secolul 9. Si sarbii ne-au luat-o inainte. Abia in secolul 13 am reusit sa facem ceva formatiuni statale, si nici despre acel moment nu stim mare lucru, ne bazam pe un amestec de informatii istorice si legende.

Citat:
Si de obicei in chestii din astea cu multe fetze, fiecare om vede partea care ii spune caracterul lui sa vada :)
Ca de obicei, arunci cate o afirmatie, fara sa te obosesti sa o argumentezi.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07