Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.05.2012, 08:07:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta e adevarul. Cred ca 80% din romancle care au peste 15-16 ani nu mai sunt virgine.
Pe ce te bazezi?? Le-ai bagat la control si ai facut un grafic??
Si eu cred ca ai o parere proasta despre confratii tai...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.05.2012, 09:19:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-a povestit mama ca o doamna se pregatea sa meagra in Europa, sa viziteze cateva tari, inclusiv Ungaria. Si cand a fost intrebata de ce nu merge si in Romania, ca e aproape de Ungaria a zis "nu, ca sunt tigani multi". Un amic roman de aici mi-a povestit ca s-a intalnit cu o negresa din Paris, si cand a auzit aia ca e din Romania, l-a intrabat: "tigan?". La magazin la mama e o tiganca romanca care cerseste. Cand eram prin a-VIII-a, mergeam pe drum cu o colega pana la casa bunicii ei, si erau vreo 3-4 tigani intr-o caruta. Si l-au pus pe unul mai mic sa dea in noi si cand am fugit arunca cu pietre. Evident cei mai mari radeau. Au aratat la stiri doua cazuri in care tiganii vroiau sa omoare niste romani. Un om conducea masina pe durmul spre Prahova pe acolo si i-a iesit in fata un tigan si l-a calcat, nu mai stiu daca l-a omorat sau ba. Si tot familiounul acelui tigan a iesit sa il omore pe sofer, sa se razbune, desi romanul nu a gresit cu nimic, nu l-a calcat pe acel tigan pe trecerea de pietoni. A trebuit sa fuga in curtea unei case si sa sune la politie. Celelalat caz, asemenator. Doi romani in masina, au calcat un tigan pe bicicleta, familia tiganului au vrut sa ii omoare, iar romanii au scapat cand a venit politia.

Ce am zis mai sus, am zis ca sa evidentiez ca tiganii nu sunt perfecti sau mai buni decat romanii. Asa cum nici romanii nu sunt mai perfecti sau mai buni. Insa Romania este tara noastra, a romanilor si nu ar trebui sa o lasam pe mana oricui. Tiganii fac ce fac pentru ca noi ii lasam. Pentru lipsa de patriotism, de credinta si de unitate se intampla ce se intampla. Vina principala este a romanilor, dar asta nu inseamna ca tiganii nu fac ceea ce fac. Si cand cineva zice ca ar fi bine sa ne gandim la natia noastra romaneasca nu o zice cu ura fata de alte natii. E intr-un fel normal ca romanul sa fie cu o romanca, tiganul cu o tiganca, negrul cu o negresa etc.. Exista un motiv ptr. care Dumnezeu a lasat un pamant, o tara ptr. fiecare natie si nu ne-a pus pe toti la gramada.

TARA_CEA_NOUA.asf
http://www.youtube.com/watch?v=FyafyJUGNZ8
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.05.2012, 09:33:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
... Insa Romania este tara noastra, a romanilor si nu ar trebui sa o lasam pe mana oricui...
România este patria comună și indivizibilă a tuturor cetățenilor săi, fără deosebire de rasă, de naționalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenență politică, de avere sau de origine socială.
( Constitutia Romaniei )

Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.05.2012, 12:15:21
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Varsta mea de 22 de ani nu e o dovada? Mai ales in ultimii ani am cunoscut atatea si atatea fete,fie simple prietene,colegele de liceu etc. Si cam stiam "dosarul" fiecareia. Nu stiu de ce negati aceste lucruri,va incapatanati sub orice forma sa le acceptati! Gata,sunt alte vremuri,nu mai e ce-a fost! E trist dar adevarat. Sunt tanar si traiesc printre tineri,ii cunosc cel mai bine si cred ca sunt cel mai in masura sa trag astfel de concluzii. Cunosc atatea fete,la la 14 ani pana la 20+ si putine sunt cele care au cat de cat ceva in cap. Nu o spun cu drag sau cu bucurie,credeti-ma,dar asta e adevarul.

Credeti ca imi arde sau as avea ceva de castigat sa scriu la misto pe aici?
Nu cred ca faceti misto, in nici un caz.

Dar ce sunteti domnule judecator, inchizitor, sa judecati pe prietenele lor d-voastra de vorbiti de dosare? Nu cred ca lor le-ar placea ce vorbiti despre ele aici!

Asta o sa fie ultima mea postare vis-a-vis de subiectul desfranarea/virginitatea femeilor pentru ca acest subiect nu are legatura cu topicul de fata, si anume tiganii.

Dupa cum vad eu d-voastra va credeti superior acestor fete din moment ce vorbiti de ele asa.
Imi primul rand ca nu aveti dreptul sa judecati, in al doilea rand si daca ar fi asa cum spuneti trebuie sa le dati d-voastra exemplul personal, sau daca nu va place ca sunt asa incercati sa va faceti prietene numai dintre tiganci daca sunt asa de pure cum spuneti!

Sa stiti ca multe fete braveaza, se prefac adica, la presiunea prietenilor pentru a nu parea proaste pentru ca sunt virgine, spun am facut cutare si cutare lucru si de fapt nu au facut si din moment ce nu ati fost de fata sa vedeti nu puteti fii sigur de nimic.

Mi se pare un subiect delicat dar. cu toate astea o sa va spun pe sleau si o sa inchei.

Si daca v-ati fi culcat cu 1, 2 , 5. 10, 20 de fete din aceasta categorie de varsta ca sa puteti afima ce afirmati, lucru care nu va face cu nimic mai bun decat ele, tot nu puteti sa afirmati ca un procent atat de mare sunt cum sunt. Incercati sa ganditi dincolo de cercul d-voastra limitat, stramt, nu inseamna ca daca fetele din anturajul d-voastra sunt asa, toate fetele sunt asa. Nu cred ca cunoasteti atat de multe fete si mi se pare absurd sa extrapolati la toate fetele din tara..
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.05.2012, 14:02:07
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cică, dacă se întâlnesc trei nemți iese o mașinărie. Dacă se întâlnesc trei francezi iese o galanterie. Dacă se întâlnesc trei polonezi iese o patrie. Dacă se întâlnesc trei evrei iese un gheșeft. Și, dacă se întâlnesc trei români ? Atunci iese un rahat.
De exceptie......Dar poate stiti mai bine.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 21.05.2012, 17:47:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Mi-a povestit mama ca o doamna se pregatea sa meagra in Europa, sa viziteze cateva tari, inclusiv Ungaria. Si cand a fost intrebata de ce nu merge si in Romania, ca e aproape de Ungaria a zis "nu, ca sunt tigani multi". Un amic roman de aici mi-a povestit ca s-a intalnit cu o negresa din Paris, si cand a auzit aia ca e din Romania, l-a intrabat: "tigan?". La magazin la mama e o tiganca romanca care cerseste. Cand eram prin a-VIII-a, mergeam pe drum cu o colega pana la casa bunicii ei, si erau vreo 3-4 tigani intr-o caruta. Si l-au pus pe unul mai mic sa dea in noi si cand am fugit arunca cu pietre. Evident cei mai mari radeau. Au aratat la stiri doua cazuri in care tiganii vroiau sa omoare niste romani. Un om conducea masina pe durmul spre Prahova pe acolo si i-a iesit in fata un tigan si l-a calcat, nu mai stiu daca l-a omorat sau ba. Si tot familiounul acelui tigan a iesit sa il omore pe sofer, sa se razbune, desi romanul nu a gresit cu nimic, nu l-a calcat pe acel tigan pe trecerea de pietoni. A trebuit sa fuga in curtea unei case si sa sune la politie. Celelalat caz, asemenator. Doi romani in masina, au calcat un tigan pe bicicleta, familia tiganului au vrut sa ii omoare, iar romanii au scapat cand a venit politia.

Ce am zis mai sus, am zis ca sa evidentiez ca tiganii nu sunt perfecti sau mai buni decat romanii. Asa cum nici romanii nu sunt mai perfecti sau mai buni. Insa Romania este tara noastra, a romanilor si nu ar trebui sa o lasam pe mana oricui. Tiganii fac ce fac pentru ca noi ii lasam. Pentru lipsa de patriotism, de credinta si de unitate se intampla ce se intampla. Vina principala este a romanilor, dar asta nu inseamna ca tiganii nu fac ceea ce fac. Si cand cineva zice ca ar fi bine sa ne gandim la natia noastra romaneasca nu o zice cu ura fata de alte natii. E intr-un fel normal ca romanul sa fie cu o romanca, tiganul cu o tiganca, negrul cu o negresa etc.. Exista un motiv ptr. care Dumnezeu a lasat un pamant, o tara ptr. fiecare natie si nu ne-a pus pe toti la gramada.

TARA_CEA_NOUA.asf
http://www.youtube.com/watch?v=FyafyJUGNZ8

Destul de ok discursul dar nu se potriveste cu link -ul de la sfarsit.

Multe afirmatii dar toate rateaza esenta - nu tiganii s-au inmultit peste masura, noi ne-am imputinat peste poate. Si ca numar si ca solidaritate si constiinta nationala.

Tiganii fac cate 10 copii, romanii cate 1-2 si pana la 10 ii omoara in pantece, cu ce sunt tiganii vinovati pentru asta?

Ne asteptam sa nu platim pretul alegerilor noastre? De ce? Ca suntem cei mai fuduli, cei mai cu motz, cei mai cei.. ce?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 21.05.2012, 17:51:20
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

http://www.rtv.net/o-femeie-lovita-d...deo_25238.html

Uite aici dovada de omenie din partea unei doam...unei feme...unei pirande, impreuna cu marlanii din neamul ei.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 21.05.2012, 18:15:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
nu tiganii s-au inmultit peste masura, noi ne-am imputinat peste poate. Si ca numar si ca solidaritate si constiinta nationala.
un adevar pe care incepem sa-l simtim, pe zi ce trece, mai mult
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.05.2012, 18:49:36
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mentionat in "discursul" meu ca vina principala este a romanilor, ca nu mai avem credinta,iubire de neam si unitate, si am zis de asemenea ca romanii nu sunt mai buni sau mai perfecti decat tiganii. Daca nu e credinta, evident ca sunt si avorturi. Sunt multe de spus pe acest subiect.

@apophis. Nu stiu care sunt mai rau: tiganii care au jefuit-o pe acea femeie ranita ori soferii care nu au ridicat un deget?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.05.2012, 19:07:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@apophis. Nu stiu care sunt mai rau: tiganii care au jefuit-o pe acea femeie ranita ori soferii care nu au ridicat un deget?
Se zice ca nu de prezenta celor care fac raul ar trebui sa ne temem,ci de faptul ca cei care pot face binele nu il fac...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58