Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.02.2011, 12:42:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mi se pare ca va descrieti pe dumneavoastra. Din ceea ce sustineti se vede ca nu sinteti teolog si nici ca ati fi citit ceva despre Biserica Catolica. Si atunci lucrurile sint simple: ori ii lasati pe teologii ortodocsi sa sustina ceea ce au de sustinut pentru ca sint pregatiti, ori dumneavoastra va apucati si cititi si spiritualitatea catolica, pe care o veti putea combate ulterior in cunostinta de cauza.
Desigur, dvs. sunteti teolog in schimb. Si desi nu sunteti tot va exprimati conceptia despre catolicism si ortodoxie pe forumul ortodox.
Cum am mentionat, daca nu ati observat, dau doar citate sau expun parerea sfintilor sau teologilor, nu doar parerea personala, cum fac unii. Iar ca nu am citit nimic despre BC, daca observati citesc intotdeauna ambele parti. Altfel imi puteti atrage atentia unde am gresit, nu doar pareri generale generate subiectiv de impactul aflarii adevarului.
Nu stiu daca dvs. ati fost catolic dintotdeauna sau ati devenit fiind ortodox. daca ati devenit din ortodox sau cei care au fost ortodocsi, inainte de a lua cea mai importanta decizie din viata de ce nu au consultat si un teolog sau cineva cu vaste cunostinte despre ortodoxie?
Din moment ce dvs. va sustineti conceptia catolica (din punctul de vedere al ortodocsilor gresita) pe un forum majoritar ortodox, se poate ca si ortodocsii sa-si sustina dreapta credinta pe forumul ortodox? Sau e nevoie sa ceara aprobarea BC?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.02.2011, 14:28:34
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit cele bune sa le luam

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
eu sunt ortodoxa si chiar ma bucur ca Papa Ioan Paul II a fost ridicat la rang de sfintenie, inca din timpul vietii sale am considerat ca faptele sale faceau din el un sfant in viata.
toata cearta asta, mi se pare fara rost, iar discriminarea asta fata de catolici din partea ortodoxilor, este rautacioasa si chiar rasista. si noi si catolicii suntem toti crestini, toti credem in Hristos si asta conteaza cel mai mult. iar Papa Ioan Paul II a facut poate primul pas pentru unirea celor doua biserici. L-a auzit cineva dintre voi pe Hristos sau pe Sfintii Apostoli spunand ca ortodoxii sunt mai buni sau ca, catolicii sunt mai buni? toti suntem crestini, si decat sa aruncam cu pietre in altii, poate ar trebui sa vedem si problemele din propria ograda, pana la urma BO chiar ar trebui sa se implice mai mult in viata credinciosilor, a copiilor orfani, a batranilor si a celor bolnavi, si mai putin in politica. de asemeni cercul asta inchis, doar noi suntem cei alesi, chiar ne face cinste? Dumnezeu pana la urma se bucura de fiecare fiu risipitor care se intoarce la sanul sau, si atunci in loc sa convingem, sa ducem cuvantul Sau si la cei care nu s-au nascut ortodocsi, este mai bine sa ne inchidem in cercul asta, noi si doar noi, ceilalti sunt eretici si nu s-au mantuit de 1000 de ani, cum spunea Catalin2? Chiar asa sa fie, si cine esti tu sa decizi sau sa afirmi asta? detii cumva adevarul suprem?
cat despre pedofilie si chiar violuri, avem si noi pe ai nostri sau na-ti urmarit stirile? si noi ne bagam gunoiul sub pres nu numai ei.
din discutiile de pe acest forum, am observat ca exista tendinta de a se creia un cerc inchis in jurul ortodoxiei si nimeni altcineva nu este bun. Suntem crestini pana la urma cu totii si avem fiecare plusurile si minusurile noastre. Intoleranta si prejudecatile n-ar trebui sa ne intunece mintea. si inca ceva, daca Patriarhul Teoctist l-ar fi considerat pe Papa Ioan Paul II eretic, de ce l-ar mai fi imbratisat si sarutat pe obraz? Mai bine ne-am scoate capul din nisip si ne-am deschide mintea si n-am mai face afirmatii pline de ura. si da stiu, ca mi-i voi pune pe multi in cap de pe acest forum dar anumite lucruri nu pot sa nu le spun.
Poate nu ai formulat in cel mai fericit mod toate cate le-ai spus dar in multe privinte sunt niste semnale de alarma.Omul simplu al zilelor noastre nu ajunge "din prima" sa studieze intregul bagaj de Scrieri,ritualuri...doctrina ortodoxa.Dar ceea ce face preotul sau biserica din sat se vede mult mai usor si il influenteaza.De aceea pleaca multi naivi nascuti din parinti ortodocsi catre pocaiti pentru ca acolo "ii ajuta de la biserica lor" si pentru ca e foarte greu pentru omul simplu-mai mult: prostit de vajnicul tembelizor-sa simta mai degraba foamea din stomac decat foamea din suflet.Si nu e solutie sa ne prefacem ca nu vedem asta.

Si acum -on topic-eu cred ca Ioan Paul a "crescut" foarte mult cota catolicismului fata de nivelul de la care a preluat.Poate ca ar trebui sa luam ceea ce este bun in ceea ce a facut el si sa nu mai criticam atat.Decat un cititor de Coran care este instigat sa puna mana pe sabie si sa-i omoare pe cei de alte credinte este de 1000 de ori de preferat un crestin care propovaduieste iubirea intre TOTI oamenii...chiar daca nu toate ritualurile lor nu coincid....
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.02.2011, 14:47:28
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, dvs. sunteti teolog in schimb. Si desi nu sunteti tot va exprimati conceptia despre catolicism si ortodoxie pe forumul ortodox.
Cum am mentionat, daca nu ati observat, dau doar citate sau expun parerea sfintilor sau teologilor, nu doar parerea personala, cum fac unii. Iar ca nu am citit nimic despre BC, daca observati citesc intotdeauna ambele parti. Altfel imi puteti atrage atentia unde am gresit, nu doar pareri generale generate subiectiv de impactul aflarii adevarului.
Nu stiu daca dvs. ati fost catolic dintotdeauna sau ati devenit fiind ortodox. daca ati devenit din ortodox sau cei care au fost ortodocsi, inainte de a lua cea mai importanta decizie din viata de ce nu au consultat si un teolog sau cineva cu vaste cunostinte despre ortodoxie?
Din moment ce dvs. va sustineti conceptia catolica (din punctul de vedere al ortodocsilor gresita) pe un forum majoritar ortodox, se poate ca si ortodocsii sa-si sustina dreapta credinta pe forumul ortodox? Sau e nevoie sa ceara aprobarea BC?
Eu imi sustin doar credinta. Nu dau nici sfaturi si nici solutii. Din toate cautarile mele nu am gasit nici un lucru marunt care sa contravina Sfintei Scripturi, in credinta mea. Referitor la dumneavoastra cred ca nu puteti contrazice ceea ce nu cunoasteti. Daca nu ati citit din teologii catolici nu puteti contrazice. Daca vreti sa contraziceti credinta noastra trebuie sa o studiati. Cei care dau citate convenabile din diferiti teologi, mai mult sau mai putin celebri, dar nu studiaza ei insisi in profunzime, par mediocri sau fanatici. Nu conteaza ca sint ortodocsi si catolici.

Evident ca ortodocsii trebuie sa-si sustina punctul de vedere. Si ar fi rau daca nu si l-ar sustine, asta ar insemna ca orica bataie a vintului le schimba optica. Insa, asa cum ne-a invatat Ignatiu de Loyola, oamenii sint chemati toti la mintuire, iar cei care nu il cunosc pe Dumnezeu sint de fapt inselati de cel rau. Intotdeauna, daca cineva e in eroare, noi trebuie sa vedem cum a fost inselat si cum il putem ajuta. Propozitiile de genul " adevarul doare", " catolicii trebuie sa asculte de noi", "catolicii trebuie sa se reintoarca la dreapta credinta" nu au nici un efect (cel putin in cazul meu). Eu nu am fost niciodata ortodoxa.Asta nu m-a impiedicat sa admir oamenii care incearca sa-si modeleze viata astfel incit sa fie placuti Domnului, indiferent ca sint catolici sau ortodocsi. Iar acesti oameni, cum ar fi si Papa Ioan Paul al II-lea, despre care se vorbeste aici, merita admirati noastra.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.02.2011, 15:32:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu imi sustin doar credinta. Nu dau nici sfaturi si nici solutii. Din toate cautarile mele nu am gasit nici un lucru marunt care sa contravina Sfintei Scripturi, in credinta mea.
Ma refeream la persoana care a scris mesajul respectiv. De altfel nici nu mi-a displacut pana cum o discutie cu dvs. (doar acel mesaj). Atat timp cat comentam mesajele si nu userii nici nu poate fi o problema. Dvs. nu ati gasit, dar trebuie sa fiti de acord ca unii ortodocsi nu spun chiar asa si spunem ce stim.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la dumneavoastra cred ca nu puteti contrazice ceea ce nu cunoasteti. Daca nu ati citit din teologii catolici nu puteti contrazice. Daca vreti sa contraziceti credinta noastra trebuie sa o studiati. Cei care dau citate convenabile din diferiti teologi, mai mult sau mai putin celebri, dar nu studiaza ei insisi in profunzime, par mediocri sau fanatici. Nu conteaza ca sint ortodocsi si catolici.
Iau doar ce ma intereseaza sa argumentez, nu tot ceea ce sustin teologii catolici. de altfel nici nu prea dau citate din teologi catolici, ci din sfintiii comuni. La nevoie si din pozitia oficiala a BC. Dar, cum v-am spus, daca gasiti vreo greseala nu ezitati sa-mi spuneti, ca altfel facem un fel de trebuie sa acceptam evolutionismul ca oamenii de stiinta au mai multe studii si stiu ei ce spun. Fiind vreo doi ani pe un forum catolic nu se poate spune ca nu stiu nimic despre catolicism, nu?
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Intotdeauna, daca cineva e in eroare, noi trebuie sa vedem cum a fost inselat si cum il putem ajuta.Propozitiile de genul " adevarul doare", " catolicii trebuie sa asculte de noi", "catolicii trebuie sa se reintoarca la dreapta credinta" nu au nici un efect (cel putin in cazul meu).
Si, trebuie sa fiti de acord ca eu va ajut spunandu-va adevarul (cel putin din punctul asta de vedere). Daca presupunand prin absurd (din punctul dvs. de vedere) adevarul e chiar acesta pe care il spun ortodocsii si sfintii ati fi preferat sa nu il aflati si sa nu aveti posibilitatea mantuirii?
Ca il acceptati sau nu asta e in planul doi, nu mai depinde de dvs. In al doilea rand, discutiile de pe forum nu sunt private. Deci cand scriem un mesaj ne adresam in primul rand persoanei respective, apoi userilor care sunt pe forum, dar si tuturor celor care citesc fara sa scrie vreun rand. Deci si ei poate vor sa afle raspunsuri la acele intrebari.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.02.2011, 16:35:31
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Si, trebuie sa fiti de acord ca eu va ajut spunandu-va adevarul (cel putin din punctul asta de vedere). Daca presupunand prin absurd (din punctul dvs. de vedere) adevarul e chiar acesta pe care il spun ortodocsii si sfintii ati fi preferat sa nu il aflati si sa nu aveti posibilitatea mantuirii?
Nu aveti cum sa ma ajutati si nici sa aveti succes, in cazul meu, dintr-un motiv simplu: dumneavoastra vreti sa darimati tot sistemul meu de valori spunindu-mi simplu: e gresit. Argumentele aduse sint surse ortodoxe, dar eu nu le-am studiat. Si atunci trebuie sa va cred pe dumneavoastra sau pe cei pe care mi-am intemeiat sistemul de valori. Iar eu cred un lucru simplu: toate generatiile de oameni care s-au sacrificat pentru mine (si ma refer la preotii de toate natiunile care s-au perindat prin satul meu, incepind cu acum 400 ani, italieni, polonezi, nemti, maghiari etc, care si-au donat averile ca noi sa avem biserica si sint ingropati in pamint strain), nu ar fi putut face acest lucru decit slujindu-L pe DUmnezeu. Iar Dumnezeu le-ar fi pus piedici daca ar fi urmat un drum gresit. Nu poate nimeni sa faca aceste lucruri daca nu Il slujejste pe Dumnezeu, pentru ca numai astfel jugul e placut si povara usoara. Deci eu trebuie sa aleg intre jertfa atitor oameni si citatele dumneavoastra pe care nu le-am studiat, dar despre care imi spuneti ca sint corecte! Evident ca aleg exemplul acelora despre care v-am vorbit.

Referitor la adevarul propus de de dumneavoastra nu ma ingrijorez deloc: Dumnezeu mi-a aratat de mai multe ori ca nu gresesc urmind credinta mea, atit mie personal cit si prin sfintii nostri. Deci am incredere ca credinta mea e mintuitoare. De-as fi eu vrednica sa fiu o buna catolica!

PS scuze pentru divagatie, sintem cam off topic!

Last edited by nutucutu; 03.02.2011 at 17:30:46.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.02.2011, 18:14:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu aveti cum sa ma ajutati si nici sa aveti succes
Eu nici nu ma straduiesc pentru asta pentru ca nu se poate. Dar pot spune adevarul. Nu avem cum face, daca un catolic afirma lucruri din catolicism contrare dreptei credinte ortodocsii trebuie sa scrie si ei, epntru ca altfel s-ar intelege ca e adevarat ceea ce sustin catolicii.
Citat:
Iar Dumnezeu le-ar fi pus piedici daca ar fi urmat un drum gresit.
Nu cred ca ne putem ghida pe asta. Si chinezii au facut multe in ultimul timp si majortiatea se declara atei.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.04.2011, 22:14:15
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca a ramas mai putin de o zi. Am sa urmaresc cu intres transmisiunile de maine.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.04.2011, 22:40:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Se pare ca a ramas mai putin de o zi. Am sa urmaresc cu intres transmisiunile de maine.
Din câte am înțeles, TVR2 va transmite în direct, începând cu ora 10.30
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.04.2011, 23:31:05
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ceea ce inseamna ca ori esti la Liturghie, ori te uiti la TV, acasica, frumusel! Pentru ortodocsi Sf. Liturghie are loc dimineata; stiu ca la romano- catolici sunt mai multe Liturghii in decursul zilei, cum este insa pentru greco- catolici? Vor merge ei oare la biserica maine dimineata, sau se vor uita pe TVR2?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.04.2011, 23:42:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Ceea ce inseamna ca ori esti la Liturghie, ori te uiti la TV, acasica, frumusel! Pentru ortodocsi Sf. Liturghie are loc dimineata; stiu ca la romano- catolici sunt mai multe Liturghii in decursul zilei, cum este insa pentru greco- catolici? Vor merge ei oare la biserica maine dimineata, sau se vor uita pe TVR2?
De ce oare întrezăresc niște răutate în rândurile dv ?
Deși nu ar trebui să răspund acestor judecăți prezumpțioase, am să o fac, totuși. Așadar:
-obligația duminicală la romano-catolici se poate face de sâmbătă după amiaza până luni dimineața. În fiecare zi și în fiecare parohie au loc mai multe Misse, fiecare preot slujind zilnic, iar în zile feriale (duminici și sărbători de poruncă de peste an) putând sluji de două ori pe zi. Așadar, pentru romano-catolici este foarte simplu să își facă obligația duminicală și să vadă și slujba de beatificare de la Vatican.
-greco-catolicii urmează un canon răsăritean, rămas neabrogat, potrivit căruia, într-o biserică, se poate sluji o singură dată într-o zi.
-greco-catolicii își pot face obligația duminicală mergând la slujbe romano-catolice, în virtutea unității Bisericii și intercomuniunii.
-ca regulă generală, beatificările se fac în cadrul Sf Liturghii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan Paul Al II-lea nsd Biserica Romano-Catolica 3 08.09.2015 20:01:17
Sa-l pomenim in rugaciuni pe Paul cristiboss56 Umanitare 5 28.04.2010 21:45:03
Paul washer - sermon jam cristian24 Pocainta 0 14.11.2009 11:39:14
Patriarhul Bartolomeu si Papa Ioan Paul a IIlea mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 22.06.2008 16:16:04