Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.03.2008, 13:31:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
sunt bolnav de contrazicere... shi n-ash vrea sa ma scap in brishca... ci cu brishcutza sa-mi tai cale stramta spre Hristso...
Pildele lui Solomon 25:8 Nu aduce grabnic spre disputa, caci ce ai sa faci dupa aceea cand aproapele tau te va da de rusine?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.03.2008, 14:33:38
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Traditie, atitudinea ta din postarea anterioara, chiar ma mira foarte mult. Adica sa inteleg ca pentru tine nu are importanta cuvantul apostolului Pavel? E ultimul lucru pe care l-as fi asteptat de la tine. Sa incepem sa neglijam Biblia si sa inventam dupa capul nostru nu este accetat de biserica ortodoxa. Dar poate nu am inteles eu bine.
Si de ce generalizezei? Nu asa sunt toate femeile si nici nu au fost asa dintotodeauna.
Societetea de astazi a influentat nu numai femeile in rau, dar si barbatii. Uita-te cati nu sunt in stare de nimic, nici macar sa-si castige existenta, Cati se ineaca in bautura, cati nu-si vad decat de propriile lor placeri pacatoase fara sa le pese de altceva decat de ei.
Cand a zis ca barbatul este capul femeii, apostolul a aratat de fapt randuiala pe care a lasat-o Dumnezeu in viata de familie. Pentru ca daca barbatul este asa cum trebuie, serios, grijuliu fata de familia lui, cautand binele alor lui si binele social este de la sine inteles, ca femeia trebuie sa asculte de el. Citeste te rog scrierile Sf Ioan Gura de Aur pe aceasta tema si cred ca o sa-ti dai seama unde ai gresit.


A absolutiza Scriptura nu este un lucru chibzuit. Numai Dumnezeu este absolut. Scriptura este o carte de folos si Dumnezeu nu a creat-o perfecta, asa cum (aparent) este Coranul, care de fapt e o lucrare draceasca.

Aceasta e una din imperfectiunile Scripturii si consider ca nu trebuie aplicata.

Din cât îmi amintesc, e singura recomandare a carei utilitate nu este aparenta.

Da, barbatii sunt abrutizati, dar privind la oamenii care lupta cu patimile, calugarii si calugaritele, observam ca barbatii se manifesta ca oameni deplini, persoane care aspira la unirea cu Dumnezeu pe când femeile nu au aceasta.



Eu cred ca dimpotriva societatea educa femeia mai nou, cu noile influente ale feminismului sa se vada ca ceva mai mult decat este. Practic in momentul asta nevoia este una de revenire la normal.

Feminismul din societatea actuala tocmai asta face: incearca sa desfinteze 1 Corinteni 11:3


Barbatul trebuie sa fie capul femeii, pentru a proteja aceasta fiinta gingasha de asprimea vietii. Prin faptul ca Dumnezeu l-a facut pe barbat cu o sensibilitate emotionala mai mica, l-a facut mai potrivit pentru a lua decizii, si a-si asuma deciziile.


Nu am folosit bine cuvântul educa, trebuia sa zic ca le alieneaza. Adica de mici sunt privite ca niste viitoare frumuseti si astfel sunt influentate sa cada într-un autism, pierzând întelegerea persoanei umane ca ipostas, chip al lui Dumnezeu, micro-centru al universului.

Am vorbit deci de mentalitatea societatii care exista dinaintea epocii moderne.

Feminismul are o latura buna, combatarea subordonarii femeii fata de barbat, dar totodata promovând si asa-zisa valoare a feminitatii afecteaza constiinta societatii despre natura umana, care nu are sex.


Femeia nu trebuie aparata ci ajutata sa devina puternica. Numai un om puternic poate fi fericit.






Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.03.2008, 15:03:31
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

"Aceasta e una din imperfectiunile Scripturii si consider ca nu trebuie aplicata."
Dar interpretarea Scripturii nu este la latitudinea oricarui individ, pentru ca suntem slabi, nestiutori si usor de dus de nas de dusmanul de moarte al omului. Tocmai de aceea au fost sinoadele ecumenice, ca marturii a majoritatii credinciosilor dintre care cei mai multi erau sfinti care faceau minuni. Daca fiecare interpreteaza cum crede atunci vom avea miliarde de eresuri, fiecare avand eresul lui. Asta n-am scos-o de la mine.
Chiar Traditia pastreaza aceasta regula in privinta femeilor, deoarece daca te uiti in Pravilele bisericesti o sa vezi ca daca un barbat poate divorta fara probleme de o femeie care l-a inselat, pentru o femeie lucrurile sunt mai coplicate.
Nu stiu ce te face sa crezi ca femeile nu au dorinta de a se uni cu Hrisos si ca ele nu lupta cu patimile sau ca Dumnezeu nu le la posibilitatea sa se mantuiasca la fel ca barbatii. Ideea asta am intalnit-o in Coran.
Este o eroare. Dumnezeu nu este nedrept sa creeze oameni care nu se mantuiesc apriori.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.03.2008, 15:16:09
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Scriptura este o carte de folos si Dumnezeu nu a creat-o perfecta, asa cum (aparent) este Coranul, care de fapt e o lucrare draceasca.

Aceasta e una din imperfectiunile Scripturii si consider ca nu trebuie aplicata.
Biblia este perfect compatibila cu [b]Biserica Ortodoxa[].

Biblia este perfect compatibila cu [b]Traditia[].

[b]Biblia[] este perfecta.

S-au chinuit atatia potrivnici sa gaseasca o greseala in Biblie sau in Biserica Ortodoxa, si nu a reusit niciunul!

Ceea ce ai spus referitor la afirmatia Sfantului Apostol Pavel, din 1 Corinteni 11:3 insa este goarte gresit, pentru ca l-ai acuzat pe cel mai mare apostol al lui Hristos ca a facut o greseala atunci cand a spus ca barbatul este capul femeii. Pavel a spus de la Dumnezeu ceea ce a spus, nu a spus de la el. [color=red]Dumnezeu nu greseste![/color]
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.03.2008, 15:42:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Aceasta e una din imperfectiunile Scripturii si consider ca nu trebuie aplicata.
Scriptura, adica scrierile sfintzilor este mai mult decat perfecta intrucat in ea este Duhul Sfant care a scris-o, shi nu prin oameni ci prin Dumnezeu, caci Domnul prin oameni-Dumnezeu a scris..

shi cine va nesocoti shi va scoate o cirta sau o iota, deci o virgula sau un punct, cachi Hristos, virgula shi punct este, din Scriptura shi traind shi facand astfel asha va invatza, acela mic se va chema in Impartzia Cerurilor...

deci femeia din dragoste pentru barbat este chemata sa-l creada shi sa-l asculte shi sa poarte semn de cinstire a capului ei care este Barbatul, cand se roaga sau prooroceshte, cu atat mai mult cu cat acesta il are drept Cap pe Hristos-Dumnezeu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.03.2008, 15:48:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Traditzie:
"Nu am folosit bine cuvântul educa, trebuia sa zic ca le alieneaza. Adica de mici sunt privite ca niste viitoare frumuseti si astfel sunt influentate sa cada într-un autism, pierzând întelegerea persoanei umane ca ipostas, chip al lui Dumnezeu, micro-centru al universului.
-FOARTE DEACORD
Am vorbit deci de mentalitatea societatii care exista dinaintea epocii moderne.
-ASHA
Feminismul are o latura buna, combatarea subordonarii femeii fata de barbat, dar totodata promovând si asa-zisa valoare a feminitatii afecteaza constiinta societatii despre natura umana, care nu are sex.
-POI daca nu ar avea conshtiintza sex sau natura umana, cui ii sunt adresate cuvintele: SA NU TE DESFRANEZI? ; SA NU POFTESHTI NIMIC DIN CE NU ESTE AL TAU?

Femeia nu trebuie aparata ci ajutata sa devina puternica. Numai un om puternic poate fi fericit.
PUTEREA ADEVARATA SHI SFANTA PLINA DE DRAGOSTE CURATA NU VINE DECAT PRIN HRISTOS, aialalta este puterea demonica a mandriei "
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.03.2008, 15:51:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Chiar Traditia pastreaza aceasta regula in privinta femeilor, deoarece daca te uiti in Pravilele bisericesti o sa vezi ca daca un barbat poate divorta fara probleme de o femeie care l-a inselat, pentru o femeie lucrurile sunt mai coplicate.
Nu stiu ce te face sa crezi ca femeile nu au dorinta de a se uni cu Hrisos si ca ele nu lupta cu patimile sau ca Dumnezeu nu le la posibilitatea sa se mantuiasca la fel ca barbatii. Ideea asta am intalnit-o in Coran.
Este o eroare. Dumnezeu nu este nedrept sa creeze oameni care nu se mantuiesc apriori.


Vad ca cunosti despre Sf. Sinoade si pravilele si nu ai gasit nimic serios despre subordonarea femeilor fata de barbati.


Mântuirea este dobândirea lui Dumnezeu iar pentru asta omul trebuie sa fie deplin. Subordonarea fata de alt om afecteaza constiinta despre sine a femeii. Este o înjosire grava a chipului lui Dumnezeu,. daca nu o distrugere.




[b]Ceea ce ai spus referitor la afirmatia Sfantului Apostol Pavel, din 1 Corinteni 11:3 insa este goarte gresit, pentru ca l-ai acuzat pe cel mai mare apostol al lui Hristos ca a facut o greseala atunci cand a spus ca barbatul este capul femeii. Pavel a spus de la Dumnezeu ceea ce a spus, nu a spus de la el. Dumnezeu nu greseste!

Ideea ca Dumnezeu a dat o carte perfecta sau completa e o prejudecata omeneasca întâlnita la sectanti si musulmani. Planurile lui Dumnzeu, caile pe care El lucreaza sunt mult mai tainice si complexe.


Chiar Sf. Pavel spune uneori ca vorbeste de la el, nu de la Dumnezeu.


Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.03.2008, 15:52:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Fereasca Dumnezeu ca e
10.Sa nu pofteshti nimic din ceea ce este a aproapelui tau.

Doamne iarta-ma ca strambarii Legii ii urmeaza mortea...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.03.2008, 15:58:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Traditzie
"Ideea ca Dumnezeu a dat o carte perfecta sau completa e o prejudecata omeneasca întâlnita la sectanti si musulmani. Planurile lui Dumnzeu, caile pe care El lucreaza sunt mult mai tainice si complexe. "

daca musulmanii sau altzii absolutizeaza minciuni scrise de ei shi rastalmacirile lor, asta nu inseamna ca Scriptura nu e absoluta! iar sectantzii au taiat practica scripturii, iar musulmanii au absolutizat minciuna punand-o in practica cum ar trebui pusa Sfanta Scriptura dar nu ca shi paganii ci in TAINA... asteptand cu frica ziua Ta, cand vei veni sa plateshti fiecaruia dupa fapta sa, deci de la Hristos rasplata... ca cine shiu da singur sau shi-o primeshte de la oameni... acela ???:(:(:(:(
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.03.2008, 16:06:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Fereasca Dumnezeu ca e
10.Sa nu pofteshti nimic din ceea ce este a aproapelui tau.

Doamne iarta-ma ca strambarii Legii ii urmeaza mortea...
sunt complet idiot... am adaugat un ceea...
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54