Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.03.2007, 16:40:22
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Eu cred ca teologia apuseana si cea rasariteana opereaza in mod firesc cu limbajul specific culturii lor, nu vad de ce ti se pare atat de ciudat.
Eu nu vad de unde ai dedus ca mi s-ar parea ciudat. Pentru mine e clar ca atunci cand patrunzi in o tara si eviti limba si limbajul local nu poti declara apoi ca esti interesat de un dialog de la egal la egal ci mai repede de un dialog de pe o pozitie inalta, care impune ascultare. Biserica pamanteana catolica e mult mai bogata si e firesc sa creada ca asta inseamna si mai multa putere.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.03.2007, 20:17:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Deja mergem prea departe....la ce i-ar folosi bogatia daca ea este in declin?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.03.2007, 23:23:46
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

imi place foarte mult topicul "NEVOIA DE DIALOG".
Nu inteleg de ce se interzice cu atata vehementa in religia noastra cea ortodoxa sa discutam cu persoane din alte religii........DE CE?
De fapt cred ca stiu raspunsul dar as vrea totusi sa mai vad si alte opinii.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.03.2007, 23:32:16
essence_of_living essence_of_living is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Grigorie.....oare suntem indreptatiti sa vorbim despre erezie?
Oare suntem noi capabili sa o identificam cu adevarat?
Cine ne da noua dreptul sa blamam pe altii?
Cine suntem noi sa spunem ce este si ce nu este erezia?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.03.2007, 00:08:07
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Dialogul este extraordinar, este important, este util, este necesar. Secretul unui dialog constructiv sta in primul rand in relatia dintre continutul lui si competenta celor care pun subiectul in dicutie.

Multi dintre noi suntem in situatia unui consumator de produs despre care "stie" / crede ca e cel mai bun dar nu poate justifica acest lucru din lipsa de informatii. Este ca si cum ai incerca sa prezinti niste produse cosmetice pe care tu si familia ta le folositi dintotdeauna, despre care stiti ca au efecte f bune dar nu stiti cum functioneaza, ce anume contine si cum actioneaza acele elemente. In fata unui concurent care desi are un produs mai prost este cunascator, stie sa argumenteze poti deveni cel putin anxios si chiar violent tocmai pentru ca ai vrea sa spui cat e de bun produsul tau cel super adevarat dar esti constient ca esti un pic in afara subiectului.

Atunci cand esti intr-o comunitate inchisa si fara concurenta, consumatoare a unui singur produs nu este nevoie sa cunosti bine produsul dar in cazul unei piete cu o concurenta serioasa lucrurile stau altfel. Fie te pregatesti fie eviti dialogul care de fapt risca sa se transforme intr-o discutie de doi lei.

Imi doresc sa citesc raspunsuri autentice la intrebarile sau provocarile celor "rataciti". Acest lucru imi da incredere ca sunt pe drumul cel bun. Poate deveni un pic alarmant cand iti dai seama ca cei din jur consuma un produs pe care nu prea il pot justifica. Cand e vorba de bunici si parinti mai treaca mearga dar cand situatia se repeta chiar si in cazul celor care sunt pregatiti in acest sens (preoti) atunci devine o problema pentru ca e un aspect ce poate fi folosit de concurenta pentru a scade credibiltiatea. Si e pacat pentru ca produsul totusi este bun, extraordianr de bun, este verificat in timp si are multe calitati
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.03.2007, 00:14:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.692
Implicit

Essence,
Da, ai si tu dreptate cind spui "cine suntem noi si cine ne da dreptul sa..." si intradevar suntem neinsemnati, incapabili, mici si slabi, noi Ortodocsii,"un putregai" cum spunea Parintele Cleopa insa avem marea sansa, multumita lui Dumnezeu sa fim bine documentati, sa ii avem pe linga noi pe Sfintii Parinti, Scripturile, Traditia, care ne invata cu precizie ce inseamna erezie, cum a aparut, cum sa o identificam, cum sa ne ferim si mai ales cum sa o combatem, sa ne tinem departe de ea.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.03.2007, 09:50:06
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Si cind te gindesti ca-s multi catolici care spun la fel :avem marea sansa, multumita lui Dumnezeu sa fim bine documentati, sa ii avem pe linga noi pe Sfintii Parinti, Scripturile, Traditia, care ne invata cu precizie ce inseamna erezie, cum a aparut, cum sa o identificam, cum sa ne ferim si mai ales cum sa o combatem, sa ne tinem departe de ea. ...sa te ti dialog constructiv!!!!!:D
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.03.2007, 23:17:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Essence,
Da, ai si tu dreptate cind spui "cine suntem noi si cine ne da dreptul sa..." si intradevar suntem neinsemnati, incapabili, mici si slabi, noi Ortodocsii,"un putregai" cum spunea Parintele Cleopa insa avem marea sansa, multumita lui Dumnezeu sa fim bine documentati, sa ii avem pe linga noi pe Sfintii Parinti, Scripturile, Traditia, care ne invata cu precizie ce inseamna erezie, cum a aparut, cum sa o identificam, cum sa ne ferim si mai ales cum sa o combatem, sa ne tinem departe de ea.
Si daca suntem atat de bazati si de dotati (chiar cred ca suntem...) de ce frica asta de dialog cu alte religii?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.03.2007, 23:34:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de cozia
Essence,
Da, ai si tu dreptate cind spui "cine suntem noi si cine ne da dreptul sa..." si intradevar suntem neinsemnati, incapabili, mici si slabi, noi Ortodocsii,"un putregai" cum spunea Parintele Cleopa insa avem marea sansa, multumita lui Dumnezeu sa fim bine documentati, sa ii avem pe linga noi pe Sfintii Parinti, Scripturile, Traditia, care ne invata cu precizie ce inseamna erezie, cum a aparut, cum sa o identificam, cum sa ne ferim si mai ales cum sa o combatem, sa ne tinem departe de ea.
Si daca suntem atat de bazati si de dotati (chiar cred ca suntem...) de ce frica asta de dialog cu alte religii?
Fa bine si documenteaza -te, citeste mai mult si invata limba romana. Nu mai intra pe forum aiurea ca sa te afli in treaba.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.03.2007, 01:08:50
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu e vorba aici de dialogul interreligios, ci de cel interconfesional.
Mi-e teama ca cei care sunt impotriva acestui dialog nu cunosc sub nicio forma realitatile din Occident si cat de util este acest dialog pentru ortodocsi. Nu poti trai indiferent fata de ceilalti, oricat ai vrea. Insasi calitatea de crestin te obliga la dialog.

Mi-e teama tare tare tare ca cei care sunt anti-dialog sunt de fapt cei care sunt incapabili sa poarte un dialog, incapabili sa inteleaga rostul dialogului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59