Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.01.2012, 01:26:46
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

daca nu iti este rusine cu credinta ta de ce nu spui ce religie esti?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.01.2012, 01:39:32
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Dragilor, daca nu faceti dogmatica... faceti istorie.

Of, este chiar atat de greu sa treceti de la minte la inima? Eu Il caut pe Hristos, plin de dragoste si ingaduinta cu cel slab iar voi imi aratati invataturi... Cine are nevoie de invataturi, dogme si ritualuri mai mult decat are nevoie de intelegere, mila si un cuvant din inima? Nu uitati ca dragostea cere jertfa... Dar nu sa jertfiti pe altul ci fiecare sa se jertfeasca pentru celalalt.

"Noi stim ca am trecut din moarte la viata, pentru ca iubim pe frati. Cine nu iubeste pe fratele sau ramane in moarte." (1Ioan.3:14)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.01.2012, 01:43:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,trebuie sa ii iubim,si la nevoie sa-i si ajutam,vezi pilda cu blandul samarinean. Dar cand vezi ca vor sa te atraga de partea lor ce ne invata Domnul? "Prima oara fugi,a doua oara fugi,a treia oara fa sabie cu cel ce vrea sa te indeparteze de la dreapta credinta!"

Dar sentimentul care trebuie sa predomine cu privire la ei e mila.

Doamne-ajuta!
In sfarsit,ai zis-o!!!!
Suna mai bine acum :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.01.2012, 01:53:12
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

ucenic, asta faci si tu, ne inveti Biblia. eu stiu ca daca cred l-am si gasit pe Domnul IIsus si mai stiu si ca nu trebuie sa cer mila nimanui si daca cineva ma 'cearta' Dumnezeu ma cearta, nu trebuie sa iei nimic personal, este doar o reactie normala, asa trebuie aparata credinta ortodoxa, cu toate armele. daca am parasi toti Biserica unde s-ar ajunge? cine ne-ar mai invata cuvantul Domnului daca preotii nu ar mai fi? un inginer sau un contabil care este pastor de sambata sau de duminica? hai sa fim seriosi ca oamenii aia care stau in manastiri si se sacrifica si se roaga pentru noi nu sunt fraieri, datorita lor inca ne mai ingaduie Dumnezeu, se roaga pentru noi ca nu degeaba la Sfanta Liturghie preotii se roaga pentru conducatorii tarii, pentru pace pe pamant.

Toti sectarii spun ca preotul nu iti poate ierta pacatele, in schimb el poate sa oficieze taina casatoriei si a botezului, care e diferenta?

Tot ce iti doresc este sa il gasesti cat mai repede pe Domnul Iisus, e pacat sa pierzi timpul mai ales ca tu iti doresti sa Il gasesti, altii nu isi fac atatea griji ca tine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.01.2012, 01:55:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multumesc Yasmina Hai ca nu-s chiar asa rau nici eu,doar ca-s prea "dur" si prea direct uneori. Aaa... si putin "vulcanic" cand cineva intrece masura (vezi cazul ereticilor).

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.01.2012, 08:16:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Toti sectarii spun ca preotul nu iti poate ierta pacatele, in schimb el poate sa oficieze taina casatoriei si a botezului, care e diferenta?
Au dreptate. Daca noi ne exprimam asa: “preotul ne iarta pacatele”, e perfect normal ca cei de alte confesiuni, care nu stiu intelesul acestor cuvinte , sa respinga Taina Spovedaniei. Poate ar trebui sa fac un topic separat, cu preconceptii legate de ortodocsi, idei gresite, ce cred altii despre noi si sa le explicam.

Last edited by ioanna; 28.01.2012 at 08:47:00.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.01.2012, 10:07:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Draga Raoul, nu sunt sectar ci sunt ucenic al lui Iisus Hristos! Iar daca sunt pe acest forum este pentru ca fac parte din comunitatea Lui de credinciosi, numita Biserica. El si-a dat viata pentru toti cei ce vor crede in El, pentru toti cei ce Il vor ca Domn si Mantuitor. Iisus Hristos este -precum spunea si Sf.Ap. Toma- Domnul meu si Dumnezeul meu. Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, Treimii celei de o Fiinta! Te rog, in Numele lui Iisus Hristos, primeste in inima ta pe toti cei ce-L marturisesc pe El ca Domn si Dumnezeu! Fii binecuvantat!
Biserica e Una. Daca nu esti in Biserica lui Hristos, in cea care marturiseste invataturile Lui (adica BO) nu esti in Biserica.

"Nu tot cel ce-Mi zice: Doamne, Doamne! va intra în împărăția cerurilor"
Multi spunca fac parte din Biserica dar nu fac. Ei sunt lupii in haina de oaie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.01.2012, 10:13:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
@ucenic
Conteaza ceea ce faci tu in viata,lasa dogmele deoparte.Nici ortodox nici neortodox nu te mantuiesti. Ci daca ai sufletul plin de iubire fata de Domnul si il vezi in toti cei ce te inconjoara . Doar ca Domnul,din dragostea sa netarmurita ,a dat oamenilor ca ajutor sfintele sale Taine ,prin care harul este dat prin simpla credinta si infaptuire a lor.Te costa 10 minute sa le infaptuiesti,si primesti puterea Duhlui lui Dumnezeu, mai mult decat toata scoala de Biblie care o faci,si care si ea te ajuta . E pacat de asa putere imensa,sa nu profiti ,din cauza unor dogme si idei fixe,catre trebuie sa recunosti ca si9 tu,ca si ortodoxii le ai . Ti au bagat in cap tone de citate rationale,te-au asmutit impotriva unor dogme, dar nu au cum sa ascunda puterea ce o vei simti in tine daca te vei impartasi cu Tainele Bisericii. In rest nu te contrazic in nimic din ceea ce spui , tine doar calea iubirii ,si Dumnezeu te va mantui pentru dragostea ta,dar greu sa ajungi la ea, daca refuzi ajutorul Sau.
Cand am intrat primele dati pe forum tot vedeam postari exagerat de multe (mi se parea atunci) despre ecumenism. Si despre marele pericol pe care il reprezenta acesta in ortodoxie. Si nu intelegeam. Acum am inteles.
NU exista mantuire in afara de Biserica. Nu se mantuiesc cei care refuza invatatura Bisericii. Si invatatura Bisericii nu e interpretabila si nu e nici cum crede fiecare. Ar fi si ilogic daca s-ar mantui si catolicii si baptistii si ortodocsii si toate celelelalte secte. Invataturile lor sunt diferite. Nu pot sa se contrazica intre ei si sa aiba toti dreptate in acelasi timp. Si or sa zica unii nu conteaza dogmele conteaza faptele si iubirea. Hai sa trecem toti la budism atunci ca si acolo se propovaduieste acelasi lucru. Offff
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.01.2012, 10:16:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Voi toti trei ma intrebati de dogme... eu vi-L arat pe Hristos! Voi imi puneti in spate sarcini grele, eu aleg jugul lui Hristos! Voi ma judecati si ma numiti sectar -desi nu ma cunoasteti- dar eu va cer sa priviti in inimile voastre si sa raspundeti: unde este Hristos in judecata voastra? V-am spus aceste lucruri acum, pentru ca ele sa nu fie mai tarziu un prilej de cadere pentru voi. Porunca Lui e clara: sa ne iubim unii pe altii! Fiti binecuvantati!
Haide sa te intreb atunci de dogme si sa iti arat ratacirea? Este Fecioara Maria Nascatoare de Dumnezeu?
Daca zici ca da ne referim la alta dogma.
Daca zici ca nu, iar ea este Nascatoare de Dumnezeu cum te va primi Hristos in imparatia Lui cand tu ai hulit-o pe mama Sa. Daca cineva o vorbeste de rau pe mama ta tu stai cu el la masa?
E atat de simplu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.01.2012, 10:23:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu va zic "Pace voua!" si daca pe acest forum este un fiu al Pacii, Pacea va ramanea in inima aceea. Fiti binecuvantati!
Genul asta de atidudine nu schimba realitatea. Lupi in haina de oaie. Asa incepe. Cu dulcedarii. Hristos a pus mana pe bici. Si noi trebuie sa facem la fel. Nu pe bici la propriu, dar sa ii refuzam ferm si intransigent pe cei care incearca sa ne insele (poate inconstient) si nu sa ii acceptam ca frati de credinta. Ptr ca nu sunt. Ca oamenii trebuie sa ii iubim, dar in materie de credinta nu avem nici o legatura cu ei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18