Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.10.2006, 19:04:36
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Depinde de timpul care iti este necesar sa fii sigur de sentimentul suficient pentru a crea o familie.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.10.2006, 19:39:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Depinde de timpul care iti este necesar sa fii sigur de sentimentul suficient pentru a crea o familie.
Jeniffer, te-as ruga sa explici mai clar ce vrei sa spui. Stii, mai sunt oameni ca mine care nu inteleg totul, mai ales cand propozitia nu are subiect. ???

In fata vesniciei, timpul de aici e un nimic. De aceea putem sa asteptam oricat pana avem "sentimentul suficient pt a crea o familie". Chiar avem nevoie de un timp, ca rugaciunea si postul in care se poate naste acest sentiment implica timp.

Elena
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.10.2006, 22:37:09
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ma refer la doi parteneri care au o relatie de cuplu, pentru a fi sigur de sentimente iti trebuie uneori timp, depinde de fiecare cuplu.

Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.10.2006, 01:28:18
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Desi stimata Va_iubesc m-a dat gata, am sa-i raspund lui Theodor:

Da, este ipocrizenie sa iei viatza unui embrion, si hai sa-ti dau un exemplu real cum un anumit om, avea o tumoare la gamba sau undeva la picior, asha parea, si o avea de mic, o umflatura care nu-l durea nu se intampla cu ea nimic, doar ca era intr-un fel deranjanta, si s-a hotarat, pe vremea cand nu erau ecografe, sa mearga la medic si sa scape de umflatura. Ca atare sa- dus, medicul a zis ca este ceva umflatura ca nu si-a dat seama ce este, sau o fi zis ca este o tumoare desi nu parea, nu stiu exact ce i-a zis medicul dar respectivul a hotarat ca trebuie extirpata, ca n-are rost, si ca i-o fi venit timpul sa scape de ea. Si medicul a taiat, a scos ce era acolo si ce crezi ca era? Un embrion, da, fratele sau inca viu dar intr-o stare de embrion imbatranit, ca avea peste 40-50 de ani, si era un caz foarte ciudat de fratzi gemeni si siamezi. Si uite ca intr-un fel fara sa vrea l-a avortat pe fratele sau. Acesta a murit! Era de religie mahomedana respectivul, asa mi se pare, dar oricum, povestea este totusi nasoala, ca si-a omorat fratele, embrion, dar totusi fratele sau. Daca lasa unflatura neatinsa, acesta avea un frate geaman cu el, mereu fara sa stie, asha a ramas singur,,, ce parere ai Theodore, unde este ipocrizia? si ce trebuia facut?
Si tatal meu a fost in itr-o situatie asemanatoare, adica avea o "umflatura" undeva pe spate-sold, sa zic asa, si a extirpat-o cand avea el in jur de 40 de ani, eu aveam vreo 4 ani pe atunci, de aceea nu stiu prea multe, doar ce mi s-a povestit mai tarziu. Acea umflatura continea dinti, par , tesuturi, rudimente ale unui frate geaman, dar nu cred ca era viu. Nici nu imi vine sa cred exemplul , nu inteleg cum putea fi viu, era un tesut care traia (vegeta) asemeni unei tumori? sau era un embrion care statea in umflatura respectiva asemeni unui copil in uterul mamei sale?. Mare ciudatenie!!.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.10.2006, 08:24:59
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Pentru ory, Elena si jeniffer, nu am vrut sa transform subiectul pe marginea caruia s-a discutat, intr-o diferenta de parere asupra responsabilitatii femeii si barbatului in cazul avortului. Fireste, amandoi iau decizii si tot amandoi vor fi trasi la raspundere. Nu vreau sa apar nici una din parti. Ambele parti trebuie sa fie cu capul pe umeri, insa.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.10.2006, 22:47:19
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

O femeie poate fi insarcinata cu usurinta, cum ar putea face altfel cind este dificil?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.10.2006, 00:22:27
didina didina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

in orice moment ar fi facut avortul e tot o crima...ori faci un avort ori mergi pe strada si omori un om e tot aia,ba chiar e mai grav sa faci avort pt ca lipsesti un suflet de sansa mantuirii...asa ca atunci cand va vine in cap ideea unui avort ganditi-va ca e acelasi lucru cu a merge in parc si a infinge unui copil un cutit in inima
Reply With Quote
  #98  
Vechi 24.10.2006, 14:29:18
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ce fac femeile care au multi copii si sint in mizerie, cele violate, cele care sint insarcinate foarte tinere, etc. Daca barbatul si societatea ar fi la fel de implicate ca femeia, poate nu ar fi nevoie. Nu poti avea un copil in fiecare an.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.10.2006, 12:51:37
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Crezi ca daca au probleme le rezolva cu o crima? Mai mult vor mania pe Dumnezeu si le va fi si mai greu.
Sfintii Parinti in problema avortului:
http://www.ortho-logia.com/Romanian/DansSingur/C18/DA-A-18-3.htm

sau altceva (unde gasiti si cum poate muri si mama de pe urma avortului):
http://www.truthtv.org/main.asp (la sectiunea "abortion").
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.10.2006, 10:01:15
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Cum definesti "justitie evoluata"? Sa-ti omori copilul si sa-l arunci la gunoi?
"Cine se comporta bine o face pt sine sau pt societate..." Hai sa fim seriosi.
Omul si-a pierdut puterea de a face binele singur, are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, care este si principala motivatie pentru binele real, facut in mod dezinteresat, nu "binele" facut din frica sau interes.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39