Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2024, 09:09:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
deci sa inteleg ca vorbesti nu din calitate de ortodox....scuzele mele, credeam ca ma adresez unui crestin-ortodox.
1.Vorbesc din calitate de reptilian,că și-asa am inceput un articol "Vlad Țepeș a fost reptilian",dar am zis că este totuși prea mult,mai las să treacă câțiva ani.:)))

2.Hai sa nu facem parte din oamenii ăia care întâi se uită la "marcă" și după la "produs", întrucât majoritatea "mărcilor" sunt imitații,iar originalul este foarte scump și mare parte îl iau doar second-hand.

3.Imi place că pui mereu întrebări interesante și ar fi bine sa te implici cât mai des în discuții și să-ți formezi opinii personale, luând în considerare feedbackul general.

4.Nu-ti fie frică de ce este inafara Ortodoxiei,uneori trebuie sa pășești pe cele mai întunecate cărări pentru a înțelege.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2024, 21:14:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,(Mt5,44)

Am citit într-o predică ideea că Iuda Iscarioteanu este o direcție de reflexie pentru noi toți de a ne cerceta dacă nu cumva pilda se referă la noi înșine deoarece Iuda a primit toată învățătura apostolilor și a mers cu apostolii și a lucrat și el unde i-a trimis Iisus; deci Iuda a fost mai bun ca mine.

22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?(Mt7,22)
In lumina celor de mai sus, amintite si de mine in alt thread Iuda Iscarioteanul ramane un mare mister pe care doar Hristos ni-l poate lamuri pe deplin la a doua Venire a Sa pe Pamant.
Zic si eu precum Femeia Samariteanca:
"Astept sa vina Mesia sa mi le lamureasca PE TOATE"... si desi Hristos i-a deschis pe moment ochii femeii, foarte multe evenimente au ramas neelucidate pentru crestini.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
Răspunde