Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2024, 15:10:40
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 177
Implicit Duhul Adevărului.

Sincer nu am dat niciodată doi bani pe profețiile sau învățăturile biblice, pentru ca mi se par puerile și de multe ori aberante. Însă există o excepție ce intr-un fel m-a captivat. Profețiile lui Isus despre acest "duhul adevărului" care sunt contradictorii cu interpretarea generala a adunărilor creștine. Din start specific ca nu doresc sa fac un eseu pe aceasta teme, nici sa amplific cu expresii pompoase care pot îngreuna înțelegerea, ci doar să relatez coerent simplu și eficient ce am dedus eu din ce am analizat textual. Țin sa precizez ca nu doresc să influențez sub nicio forma credința cititorului, și încerc pe cât posibil ca firul logic sa fie cât mai sec și direct.


Inițial și eu am interpretat cam la fel, sau mai bine zis am preluat învățătura bisericii fără sa dau prea multa importanță textului evenghelic. Presupun ca sunteți destul de familiari cu aceasta normă, iar dacă nu sunteți o sa o relatez după cum urmează. Duhul Adevărului este asociat de către bisericile creștine cu Duhul Sfânt ce s-a "pogorât" peste apostoli după ce Isus s-a înălțat la cer.
Problema este ca din păcate acest eveniment și anume împuternicirea ucenicilor pentru apostolat nu a împlinit și profețiile lui Isus despre Duhul Adevărului.
Sunt 3 condiții mari și late pentru ca această profeție sa poate fi considerată îndeplinită.

1. Duhul Adevărului vă va duce la tot adevărul. Lumea creștină nu numai ca nu este în tot adevărul dimpotrivă este în beznă totală. Lucrul acesta se poate observa clar prin cât de divizată e lumea creștină.
2. A doua este ca lumea să fie vădită de păcat și evident prin asta judecată. După cum putem observa destul de clar că lumea păgână nu prea e ea asa conștientă ca trăiește în păcat și nici nu e judecată. Pe deasupra nici nu-l acceptă pe Isus ca salvator.
3. Și ultima, satana este judecat și lucrarea sa oprită. Evident nici nu e nevoie sa spun eu ca nu s-a îndeplinit pentru ca o spune atat Pavel cât și Petru în epistole.

Conform celor evidențiate am ajuns la concluzia ca Duhul Adevărului este o persoană, un om care trebuie să vină pe pământ printre oameni. Acest om va unii creștinătatea prin adevărurile revelate, îl va judecat pe satana si-i va opri lucrarea(probabil d-aia apare "și ne izbăvește de cel viclean") ulterior lumea păgână crestinandu-se va fi vădită de păcat și judecată.


Un lucru foarte interesant în acesta profeție este ca Isus a spus că pe el nu-l vom mai vedea "Cu privire la dreptate, pentru că mă duc la Tatăl și nu mă veți mai vedea.", deși lumea întreaga îl așteaptă la Ierusalim.

Cam atât.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2024, 18:52:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Singer nu am dat niciodată doi bani pe profețiile sau învățăturile biblice, pentru ca mi se par puerile și de multe ori aberante. Însă există o excepție ce intr-un fel m-a captivat. Profețiile lui Isus despre acest "duhul adevărului" care sunt contradictorii cu interpretarea generala a adunărilor creștine. Din start specific ca nu doresc sa fac un eseu pe aceasta teme, nici sa amplific cu expresii pompoase care pot îngreuna înțelegerea, ci doar să relatez coerent simplu și eficient ce am dedus eu din ce am analizat textual. Țin sa precizez ca nu doresc să influențez sub nicio forma credința cititorului, și încerc pe cât posibil ca firul logic sa fie cât mai sec și direct.

Inițial și eu am interpretat cam la fel, sau mai bine zis am preluat învățătura bisericii fără sa dau prea multa importanță textului evenghelic. Presupun ca sunteți destul de familiari cu aceasta normă, iar dacă nu sunteți o sa o relatez după cum urmează. Duhul Adevărului este asociat de către bisericile creștine cu Duhul Sfânt ce s-a "pogorât" peste apostoli după ce Isus s-a înălțat la cer.
Problema este ca din păcate acest eveniment și anume împuternicirea ucenicilor pentru apostolat nu a împlinit și profețiile lui Isus despre Duhul Adevărului.
Sunt 3 condiții mari și late pentru ca această profeție sa poate fi considerată îndeplinită.

1. Duhul Adevărului vă va duce la tot adevărul. Lumea creștină nu numai ca nu este în tot adevărul dimpotrivă este în beznă totală. Lucrul acesta se poate observa clar prin cât de divizată e lumea creștină.
2. A doua este ca lumea să fie vădită de păcat și evident prin asta judecată. După cum putem observa destul de clar că lumea păgână nu prea e ea asa conștientă ca trăiește în păcat și nici nu e judecată. Pe deasupra nici nu-l acceptă pe Isus ca salvator.
3. Și ultima, satana este judecat și lucrarea sa oprită. Evident nici nu e nevoie sa spun eu ca nu s-a îndeplinit pentru ca o spune atat Pavel cât și Petru în epistole.

Conform celor evidențiate am ajuns la concluzia ca Duhul Adevărului este o persoană, un om care trebuie să vină pe pământ printre oameni. Acest om va unii creștinătatea prin adevărurile revelate, îl va judecat pe satana si-i va opri lucrarea(probabil d-aia apare "și ne izbăvește de cel viclean") ulterior lumea păgână crestinandu-se va fi vădită de păcat și judecată.


Un lucru foarte interesant în acesta profeție este ca Isus a spus că pe el nu-l vom mai vedea "Cu privire la dreptate, pentru că mă duc la Tatăl și nu mă veți mai vedea.", deși lumea întreaga îl așteaptă la Ierusalim.

Cam atât.
Referitor la 1.
Duhul adevarului ne aduce la adevarul absolut dar asta nu inseamna ca noi (apostolii, sau oricine primeste acest dar) vom si accepta acesta binecuvantare.
Priveste doar la Adam si Eva care erau 100% imbibati de acest duh. Ei doi ar fi putut sa ramana pe veci in Adevar si in Duh si n au facut o. Astfel populatia pamantului ar fi putut sa nu depaseasca doua persoane si ar fi fost de ajuns pentru Dumnezeu, asa cum la o adica poate fi si acum.

Eu azi pot fi cel mai smerit credincios, un crestin adevarat, precum erau primii crestini, inainte de cadere in diverse erezii, iar maine pot alege cine stie cum, sa devin un porc ertic, o catea lipsita de credinta si sa ader , cu stiinta sau fara la tot felul de obiceiuri sataniste. Priveste in jurul tau cit de multe exemple avem de TRANSFORMATI IN DRACU STIE CE, si de asemenea, TALHARI CARE AU DEVENIT SFINTI.

Ca urmare faptul ca duhul adevarului s a revarsat peste apostoli nu inseamna sau nu a insemnat inca nimic. Nu inseamna ca lumea prin intermediul lor a devenit mai buna si mai drepta.

2. Din nou daca Adam si Eva a refuzat sa urmeze legile Adevarului in care se scaldau in extaz, ce sa mai vorbim de omul mic cazut, care slujeste si la doi stapani si isi castiga existenta “ cu sudoarea fruntii”?

3. Nu cred ca intelegem la ce nivel lucrarea satanei a fost oprita pentru Petru si Pavel deoarece la nivelul nostru, nu numai ca nu a fost oprita niciodata dar a si revenit cu o ferocitate inspaimantatoare si distructiva.

Din nou revin la faptul ca omul are liberul arbitru si libertatea deplina sa reactiveze satanismul in orice clipa indiferent de Apostolii asupra carora Duhul Adevarului s a revarsat.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2024, 01:25:31
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Referitor la 1.
Duhul adevarului ne aduce la adevarul absolut
Adevărul absolut? Ti-a scăpat ceva, nu crezi? Era vorba de tot adevărul nu doar cel absolut. Eu chiar înțeleg de ce ai omis și ai interpretat altfel. Pentru că toată filozofia creștină își are rădăcinile în cea platonistă. Platon era cu esența adevărului, d-aia i-a urât Nietzsche atât de mult pe filozofii greci din cauza lui Platon în mare parte. Platon era în stare să arunce totul la gunoi doar pentru a descoperi esența adevărului:))))
Poate avem nevoie să știm tot adevărul, despre lumea văzută, despre cea nevăzută, despre natură, despre univers, etc. Uite ca exemplu pe YouTube o femeie care pretinde ca are acces ușor în astral(lumea spirituală) mărturisea ca sunt 3 tipuri de caste spirituale, îngerii (lumina), demonii(întuneric) și spiritele naturi care nu sunt nici rele nici bune(noi facem parte din spiritele naturii) fiind cea mai diversificata castă. Nu știu dacă e asa, doar ti-am dat un exemplu.


Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
dar asta nu inseamna ca noi (apostolii, sau oricine primeste acest dar) vom si accepta acesta binecuvantare.
Priveste doar la Adam si Eva care erau 100% imbibati de acest duh. Ei doi ar fi putut sa ramana pe veci in Adevar si in Duh si n au facut o. Astfel populatia pamantului ar fi putut sa nu depaseasca doua persoane si ar fi fost de ajuns pentru Dumnezeu, asa cum la o adica poate fi si acum.

Eu azi pot fi cel mai smerit credincios, un crestin adevarat, precum erau primii crestini, inainte de cadere in diverse erezii, iar maine pot alege cine stie cum, sa devin un porc ertic, o catea lipsita de credinta si sa ader , cu stiinta sau fara la tot felul de obiceiuri sataniste. Priveste in jurul tau cit de multe exemple avem de TRANSFORMATI IN DRACU STIE CE, si de asemenea, TALHARI CARE AU DEVENIT SFINTI.

Ca urmare faptul ca duhul adevarului s a revarsat peste apostoli nu inseamna sau nu a insemnat inca nimic. Nu inseamna ca lumea prin intermediul lor a devenit mai buna si mai drepta.

2. Din nou daca Adam si Eva a refuzat sa urmeze legile Adevarului in care se scaldau in extaz, ce sa mai vorbim de omul mic cazut, care slujeste si la doi stapani si isi castiga existenta “ cu sudoarea fruntii”?

3. Nu cred ca intelegem la ce nivel lucrarea satanei a fost oprita pentru Petru si Pavel deoarece la nivelul nostru, nu numai ca nu a fost oprita niciodata dar a si revenit cu o ferocitate inspaimantatoare si distructiva.

Din nou revin la faptul ca omul are liberul arbitru si libertatea deplina sa reactiveze satanismul in orice clipa indiferent de Apostolii asupra carora Duhul Adevarului s a revarsat.
Tu realizezi ca vorbești despre eșec și i-L atribui lui Dumnezeu cu scuza că există libertatea de alegere? :)))
Prietene când e vorba de o profeție, poți sa ai și trilioane de fluierași liberi că tot voia voinței supreme se întâmplă. În toată lumea asta este un război al vointelor, evident fiecare vrea partea lui, cu bune cu rele și doar puterea absolută [ca să folosesc exprimarea ta] obține miezul.
Merg pe analogia ta, sa zicem că ai dreptate. Tu realizezi ce înseamnă asta? Evident ca nu ai realizat dar îți explic eu. Înseamnă că religia creștină este un experiment eșuat la fel ca restul religiilor, iar băiatul răstignit poate fi încadrat la profet fals. Sigurul lucru care v-a rămas este mitul parusiei.

P.S. o sa îți explic și de ce parusia e un mit, basm. Cum vrei sa-i zici :)))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2024, 08:54:38
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit

,,când e vorba de o profeție, poți sa ai și trilioane de fluierași liberi că tot voia voinței supreme se întâmplă''

Fals.

Este cunoscut cazul ninivenilor care s au pocait la propavaduirea lui Iona iar Dumnezeu nu a mai implinit profetia distrugerii.

De asemenea am cunoscut un profet eu insumi din Sf.Gheorghe care a profetit unui barbat (fara sa il cunoasca) ca este alcoolic iar daca nu se lasa de alcool il va paste curand un accident de masina. Daca asta se intampla sau nu, era la alegerea lui.
Reply With Quote
Răspunde