Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2024, 09:45:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totuși nu mă pot abține,cu o mențiune la trimiterea ta in Ioan capitolul 1, despre care am făcut referire că vine de la Filon din Alexandria "citire",care a dezvoltat teoria logosului cu brațele pline de de platonism și Tora,pe care le-a amestecat bine de tot,și așa și-au făcut deschiderea la încheierea ciclului evanghelic,prin anii 90-100 într-un mod cât se poate de elegant și profund in cel mai frumos text din Noul Testament.....
Speculații nimic altceva, cum să fi împrăștiat un egiptean la 100 teoria că Hristos e cuvântul.

14 După ce Ioan a fost întemnițat, Iisus a venit în Galileea, propovăduind Evanghelia împărăției lui Dumnezeu
15 și zicând: „Plinitu-s’a vremea și împărăția lui Dumnezeu s’a apropiat. Pocăiți-vă și credeți în Evanghelie!

Explicație din Bartolomeu Anania

În sens cronologic: Perioada așteptării lui Mesia s’a încheiat. În sens circumstanțial: Totul
e copt pentru ca Dumnezeu să-Și pună în aplicare planul de a mântui lumea; Iisus a venit la „plinirea vremii” (Ga 4, 4), El este „plinirea legii și a profeților” (formulă liturgică).
_______

Hristos se așează în Galilea Neamurilor și e urmat de păgâni încă de când învață Fericirile:

13 Și părăsind Nazaretul, a venit și a locuit în Capernaum, lângă mare, în hotarele lui Zabulon și ale lui Neftalim,
15. Pământul lui Zabulon și pământul lui Neftalim, spre calea mării, dincolo de Iordan, Galileea neamurilor;

Explicația:
Capernaum, așezat pe țărmul nordic al lacului Ghenizaret, devine reședința lui Iisus, centrul întregii Sale activități.

24 Și s’a dus vestea despre El în toată Siria, și aduceau la El pe toți cei aflați
în suferință și cuprinși de multe feluri de boli și de chinuri, pe demonizați, pe lunatici, pe slăbănogi, și El îi vindeca.
25 Și mulțimi numeroase mergeau după El, din Galileea, din Decapol,din Ierusalim, din Iudeea și de dincolo de Iordan.

Explicația ce era Decapole:

Decapole: federația a zece cetăți grecești întemeiate în Palestina de către urmașii lui Alexandru cel Mare; regiune situată între Iordan, lacul Ghenizaret și Transiordania. Așadar, și păgânii erau interesați de predica lui Iisus.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2024, 12:01:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Scuză-mă nu-mi permit sa fiu impertinent când este in context Bartolomeu Valeriu Anania....Este singurul ierarh, scriitor român și teolog pe care îl respect, îl iubesc chiar și îl admir, indiferent de ce ar spune....

Totuși să mă ierte Înaltul că mai precizez alt

PS

Filon din Alexandria nu era egiptean și nici nu a dezvoltat în anul 100 teoria că Hristos a fost Logosul....

Dacă citeai ce am scris in istoricitatea lui Iisus, înțelegeri ce baliverne am băgat acolo referitor la acest aspect...

Reiau pe scurt....Filon a fost EVREU,de limbă greacă,parte a școlii din Alexandria care combina iudaismul cu filosofia greacă înainte de apariția lui Hristos.

Deci toată școala din Alexandria,cea care a pus bazele creștinismului din punct de vedere teologic,doctrinar și chiar ritualic,a fost deja un centru al iudaismului sub ocupație romana de orientare elenistă pe orașul fondat de Alexandru cel Mare,unde se afla cea mai mare bibliotecă din lume....

Ei bine de acolo au venit toți sfinții patristici relevanți din primele secole creștine: Clement,Atanasie, Chiril etc.

Inclusiv Septuaginta,a fost tradusă pentru evrei elini,nu pentru creștini, aceștia doar au preluat-o ulterior...

Și de acolo a plecat și inspirația pentru acel inceput a lui Ioan din capitolul 1.

Trebuie sa înțelegem că focarul teologic pentru creștinism de acolo a plecat din acea mixiune între evrei și filosofia greacă,care se dezvoltase înainte de Hristos...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2024, 12:34:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Scuză-mă nu-mi permit sa fiu impertinent când este in context Bartolomeu Valeriu Anania....Este singurul ierarh, scriitor român și teolog pe care îl respect, îl iubesc chiar și îl admir, indiferent de ce ar spune....

Totuși să mă ierte Înaltul că mai precizez alt
Nu am citat din B.A decât de la al doilea pasaj în jos.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Filon din Alexandria nu era egiptean și nici nu a dezvoltat în anul 100 teoria că Hristos a fost Logosul....

Dacă citeai ce am scris in istoricitatea lui Iisus, înțelegeri ce baliverne am băgat acolo referitor la acest aspect...

Reiau pe scurt....Filon a fost EVREU,de limbă greacă,parte a școlii din Alexandria care combina iudaismul cu filosofia greacă înainte de apariția lui Hristos.

Deci toată școala din Alexandria,cea care a pus bazele creștinismului din punct de vedere teologic,doctrinar și chiar ritualic,a fost deja un centru al iudaismului sub ocupație romana de orientare elenistă pe orașul fondat de Alexandru cel Mare,unde se afla cea mai mare bibliotecă din lume....

Ei bine de acolo au venit toți sfinții patristici relevanți din primele secole creștine: Clement,Atanasie, Chiril etc.

Inclusiv Septuaginta,a fost tradusă pentru evrei elini,nu pentru creștini, aceștia doar au preluat-o ulterior...

Și de acolo a plecat și inspirația pentru acel inceput a lui Ioan din capitolul 1.

Trebuie sa înțelegem că focarul teologic pentru creștinism de acolo a plecat din acea mixiune între evrei și filosofia greacă,care se dezvoltase înainte de Hristos...
Textul a fost scris de Ioan Evanghelistul, nu văd ce tot atâta speculație pe subiect.

Romani 10: 10
Iudeii și păgânii au Același Dumnezeu. Mântuirea e pentru toți.
1 Fraților, bunăvoirea inimii mele și rugăciunea mea la Dumnezeu pentru Israel este ca ei să se mântuiască.
2 Căci le mărturisesc că au râvnă pentru Dumnezeu, dar nu potrivit cunoașterii.
3 Deoarece, necunoscând ei dreptatea lui Dumnezeu și căutând să-și statornicească propria lor dreptate, nu s’au supus dreptății lui Dumnezeu.
4 Că sfârșitul legii este Hristos, spre îndreptățire fiecăruia care crede.
5 Într’adevăr, Moise scrie despre dreptatea care vine din lege că omul care o va’ndeplini, prin ea va trăi.
6 Dar dreptatea din credință spune așa: Să nu zici în inima ta: Cine se va sui la cer? – adică să-L coboare pe Hristos;
7 sau: Cine se va coborî întru adânc? – adică să-L ridice pe Hristos din morți!

8 Dar ce zice?: Aproape de tine este cuvântul, în gura ta și’n inima ta – ceea ce’nseamnă cuvântul credinței pe care-l propovăduim.
9 Că dacă cu gura ta vei mărturisi că Iisus este Domnul, și’n inima ta crezi că Dumnezeu L-a înviat din morți, te vei mântui.
10 Căci cu inima crezi în vederea îndreptățirii, iar cu gura mărturisești în vederea mântuirii.
11 Că zice Scriptura: Tot cel ce crede în El nu va fi rușinat.
12 Fiindcă între iudeu si elin nu există deosebire, de vreme ce Același este Domnul tuturor, Care-i îmbogățește pe toți cei ce-L cheamă.
13 Că oricine va chema numele Domnului se va mântui.

14 Dar cum Îl vor chema pe Acela în care n’au crezut? și cum vor crede în Acela de care n’au auzit? și cum vor auzi fără propovăduitor?
15 și cum vor propovădui, de nu vor fi trimiși? Precum este scris: Cât de frumoase sunt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc bunele vestiri!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.08.2024, 13:13:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

1.Lasă-l pe Pavel, asta era scopul lui , normal că el este cel mai fervent in acest aspect, chiar am spus de multe ori că actualul creștinism este de origine paulină,și n-am spus-o de la mine, chiar aveam un curs la facultatea de litere,unde fix asta se studia, desigur din perspectivă profană.

2.Cum să fie scrisă evanghelia atribuită lui Ioan,de Ioan?
Care Ioan?

Avem 3 Ioni....

Ioan Evanghelistul, Apostolul Ioan și Ioan Teologul (de Patmos)

Toți 3 se specifică că s-au născut în Galileea și au decedat în Efes....

Unul profet,unul evanghelist și unul apostol...

Plus că la vremea scrierii evangheliei prin anul 90-100 se prea poate chiar sa fi fost morți sau în ultimii ani ai vieții...

Ei bine treabă stă altfel.... Textele atribuite acestor Ioni(Evanghelia, Epistole și Apocalipsa),sunt ultimele cronologic vorbind, scrise din canonul noului testament și sunt foarte diferite de celelalte.

Dacă Pavel are stilul "Te convertești?...Nu?...Pa am plecat la alții"...

Stilul ioaneic este efectiv din altă poveste,și chiar este chiar și la propriu...

Nu vreau să intru în detalii și cu asta,că iar prin paie pe foc după...

Însă textele ioaneice pot avea doar două surse ,una pe care o consider foarte validă și anume școala alexandrină de formație iudaic -elenă,sau...

Gnosticismul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 13.08.2024 at 13:20:42.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.08.2024, 17:34:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1.Lasă-l pe Pavel, asta era scopul lui , normal că el este cel mai fervent in acest aspect, chiar am spus de multe ori că actualul creștinism este de origine paulină,și n-am spus-o de la mine, chiar aveam un curs la facultatea de litere,unde fix asta se studia, desigur din perspectivă profană.
Am dat citate din mai multe cărți ale Evangheliei, inclusiv Iisus a trecut prin Samaria deși le-a zis în cetate de samarinean să nu intrați

4 Și trebuia să treacă prin Samaria.
5 Deci a venit la o cetate a Samariei, numită Sihar, aproape de locul pe care Iacob i l-a dat lui Iosif, fiul său;
6 și era acolo fântâna2 lui Iacob. Iar Iisus, ostenit de călătorie, S’a așezat lângă fântână; era ca la al șaselea ceas.
7 Atunci a venit o femeie din Samaria să scoată apă. Iisus i-a zis: „Dă-Mi să beau

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
2.Cum să fie scrisă evanghelia atribuită lui Ioan,de Ioan?
Care Ioan?

Avem 3 Ioni....

Ioan Evanghelistul, Apostolul Ioan și Ioan Teologul (de Patmos)
Unul profet,unul evanghelist și unul apostol...
E unul și același, tradiția nu-i împarte pe cei trei, chiar de ar fi fost descoperită Evanghelia lui Ioan în jurul anilor 90-100, putea fi scrisă mai devreme și descoperită postum.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ei bine treabă stă altfel.... Textele atribuite acestor Ioni(Evanghelia, Epistole și Apocalipsa),sunt ultimele cronologic vorbind, scrise din canonul noului testament și sunt foarte diferite de celelalte.

Dacă Pavel are stilul "Te convertești?...Nu?...Pa am plecat la alții"...

Stilul ioaneic este efectiv din altă poveste,și chiar este chiar și la propriu...
Păi și ce nu e o Evanghelie Sinoptică, fiecare Evanghelie împrumută puțin și din stilul autorului.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă textele ioaneice pot avea doar două surse ,una pe care o consider foarte validă și anume școala alexandrină de formație iudaic -elenă,sau...

Gnosticismul.
Din nou speculațiii, în considerația ta, nu în realitatea istorică, dacă era cum zici tu textele se descopereau în Alexandria sau în altă parte a imperiului și s-ar fi scris despre asta, s-ar fi consemnat istoric.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.08.2024, 19:25:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Hai sa sunăm un prieten…

Totuși primul teolog care a încercat o separare clară între creștinism și iudaism a fost Marcion din Sinope, dealtfel și primul eretic din istoria creștinismului.

Mă gândesc că i-au distrus lucrările de-a lungul istoriei,că doar dușmanii și adversarii săi l-au ținut viu,ca de exemplu Tertulian sau Sinodul întâi ecumenic.

Adică mi se părea normal sa existe cineva chiar atunci în geneza formării creștinismului care să zică “Bai stați puțin că nu-i ok”Bine probabil că Marcion era tot un fel de rebel , pseudoteolog ratat,care nu s-a putut plia “sistemului” care punea “bazele oficiale” ale creștinismului,din care facea parte și tatăl său care era episcop și care l-a dat afară din “sistem”...

Dar totuși Marcion a fost primul care probabil văzuse cum se lucrează din interior, și el a vrut să taie direct doctrina in două.

A fost primul care a încercat un “canon” biblic, excluzând total Vechiul Testament și pe Yahweh, pretinzând că acesta este un “demiurg “ malevolent,in asentimentul mișcărilor gnostice.Apoi a restrâns textul biblic doar la o evanghelie (Luca parcă)și câteva epistole pauline.

De reținut că Marcion activa undeva după anul 100.

Am observat că marcionismul a fost “revitalizat” de teologia liberală și speculativă, și cu siguranță poate fi numit primul reformator.

Nu-mi mai bat capul tare cu multi “reformatori” și “eretici” că și-asa mi-e plin capul de speculație așa de la sine, dacă mai acumulez și …..
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.08.2024, 23:21:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Bun deci concluzionând este o mizerie speculația că,
1.Apostolul Pavel a inventat alt creștinism,
2.că până la Ioan nu se menționează că Hristos e Fiul lui Dumnezeu
3.că neamurile sunt gunoi, câini, sau au unicul rol de a fi slujitori

Încă din Matei, din Faptele Apostolilor șamd se vede
1.că Iisus și-a stabilit baza în Capernaum Galilea Neamurilor și că îl urmau și păgânii din Decapole 10 cetăți din Palestina întemiate de urmașii lui Alexandru Macedon.
2. că Iisus a trecut prin Samaria, a vorbit cu o samarineancă deși le-a zis să nu intre în cetate de samarinean și evreii evitau samarinenii.
3.că Iisus dialoghează cu cananeanca pt a-i remarca credința ei, a romanului Corneliu și face minuni și pt păgâni fiica cananeencei, servul sutașului roman Corneliu, oameni care nu urmează cultul iudaic, nu sunt tăiați împrejur
4. că Iisus folosește pilda samarineanului milostiv ca să dea exemplu pe unul de alt neam
5. că Iisus infirmă în matei 10 ideea unei gnoze, un secret sectar de castă:

27 Ceea ce vă spun Eu la întuneric, spuneți voi la lumină; și ceea ce auziți la ureche, propovăduiți de pe acoperișurile caselor!

6. Iisus e numit Fiul lui Dumnezeu în sinoptice, deci nu e o invenție a anului 90-100:

54 Iar sutașul și cei care-L păzeau pe Iisus împreună cu el, văzând cutremurul și cele întâmplate, s’au înfricoșat foarte, zicând: „Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu a fost Acesta!

Luca 1
35 Și răspunzând îngerul, i-a zis: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui-Preaînalt te va umbri pentru aceea și Sfântul Care Se va naște din tine Fiul lui Dumnezeu Se va chema.

5 Și le-a zis: „Dar voi, voi cine ziceți că
sunt?”
16 Răspunzând Simon Petru, a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu-Cel-Viu!”
17 Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: „Fericit ești, Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit aceasta, ci Tatăl Meu Cel din ceruri
20 Atunci le-a poruncit ucenicilor să nu spună nimănui că El este Hristosul


Iisus dă mărturie despre el Luca 5
17 Și I s’a dat cartea profetului Isaia.
Și deschizând El cartea, a găsit locul unde era scris:
18 Duhul Domnului e peste Mine, pentru că El M’a uns; El M’a trimis să le binevestesc săracilor, să-i vindec pe cei zdrobiți la inimă, robilor să le vestesc libertate și orbilor vedere, pe cei asupriți să-i trimit în libertate
19 și să vestesc anul bineprimit al Domnului

20 Și închizând cartea și dând-o slujitorului, a șezut; iar ochii tuturor celor din sinagogă erau ațintiți asupră-I.
21 Și a început să le spună: „Astăzi s’a plinit această scriptură în urechile
voastre”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.08.2024 at 00:02:29.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.08.2024, 06:05:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

1.Indiferent de natura mesajului lui Pavel,acesta a fost oricum "autorizat" de autoritatea centrală,deci nu a mers sau făcut de capul lui.

2.Eu nu asta am zis.....Eu am zis despre teoria logosului,că nu a apărut decât în Ioan,in contextul evanghelic și chiar noutestamentar sau chiar biblic.Aceasta teorie având origini în filosofia greacă (Heraclit,Platon, Aristotel etc), preluată cum am zis de Filon și încorporată în Iudaismul alexandrin,că mai apoi să-și găsească loc în evanghelia atribuită lui Ioan .

Acest concept și-a găsit locul in gnosticismul creștin, probabil acolo a fost și dezvoltat ,dar și în teologia creștină, după câteva finisări de rigoare și mai ales fiind un lanț între Mesia și Iisus.

3.Depinde pe cine întrebi:))

Aici chiar nu sunt speculații, ți-am dat direct pasaje
Însă în spiritul egalității,al nediscriminării, șovinismului asemenea texte care reflectă asta ar trebui excluse total din biblie cât și din Talmud....

Fiindcă adevărata Sursă și Creator al Universului nu este acel meschin, gelos, frustrat,plin de ură zeu tribal din Vechiul Testament,care își trăiește telenovela doar cu un singur popor,și noi restul sunt doar de decor sau niște buguri, viruși sau microbi existențiali,o malfunctie in designul creational,care putem emite pretenții la "ciolanul" împărătesc doar după ce se satură "cei aleși " sau daca "prințesa " face fițe și refuză blidul cu ambrozie celestă,abia atunci ni se aruncă și nouă ce mai rămâne, dacă mai rămâne ceva.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 14.08.2024 at 06:20:00.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.08.2024, 09:48:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1.Indiferent de natura mesajului lui Pavel,acesta a fost oricum "autorizat" de autoritatea centrală,deci nu a mers sau făcut de capul lui
Vezi că Apostolul Pavel nu e singurul care a fost la neamuri, toți au tras sorți și și-au împărțit zonele geografice unde să meargă.
Deci e o aberație că a adus alt creștinism.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Acest concept și-a găsit locul in gnosticismul creștin, probabil acolo a fost și dezvoltat ,dar și în teologia creștină, după câteva finisări de rigoare și mai ales fiind un lanț între Mesia și Iisus.
De unde știu că nu au copiat gnosticii de la creștini anumite idei, pe care le-au amestecat în filosofia lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.08.2024 at 10:02:11.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.08.2024, 10:50:43
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că Apostolul Pavel nu e singurul care a fost la neamuri, toți au tras sorți și și-au împărțit zonele geografice unde să meargă.
Deci e o aberație că a adus alt creștinism.


De unde știu că nu au copiat gnosticii de la creștini anumite idei, pe care le-au amestecat în filosofia lor.
New age și alte curente sincretiste s-au dezvoltat în acest sens, amestecând totul pentru a putea dezvolta această societate multiculturală unde fiecare se poate integra.

Inclusiv masoneria acceptă orice cult,singura excepție fiind ateismul, ceea ce mi se pare o mare ipocrizie.

Însă un puritanism creștin nu prea există,dat fiind faptul că punctul zero al creștinismului este

Învierea

Deci doar asta poate fi baza lui.

În rest peste tot se împiedică de păgânism și iudaism.

Iar după formarea doctrinelor de secte și erezii.

Ce diferențiază Creștinismul de toate celelalte cu excepția Iudaismului (de ăia îi zice până la urmă iudeo-crestinism),este longevitatea, unitatea (aparentă) și integrarea în istorie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde