Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.08.2024, 16:02:11
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(...) și care până una, alta nu a fost vreodată dogmatizat de Biserică, ăsta fiind numai unul dintre argumentele care îi dovedesc caracterul neortodox. (...) mai vede unul, altul și poate învață să nu cadă de fraier la orice tarabă care face ,,alba-neagra" cu teologia și românismul.
Adică? Aici ai încercat să adresezi și să contești legătura dintre Ortodoxie și românism? Că n-a fost „dogmatizat” naționalismul prezentat de Pr. Dumitru Stăniloae este deci neortodox? Dacă ai argumente legate de subiectul de față (subiectul nefiind persoana mea cum pare că ai tu impresia) poți să le prezinți.

Citat:
redactare a unor texte compuse (...) nu se știe de cine.
Scrie acolo, nu știi să citești? Sunt din eseurile Părintelui recent canonizat ca Sfântul Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
  #22  
Vechi 05.08.2024, 16:19:39
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Ti-am mai atras atenția, însă încep să cred că poate ești pe același calapod de o rea credință inimaginabila, cum se vede la ,,fratele" Iorest, asupra contradicției între unele idei, precum cele din actualul topic, și partizanatul față de nemerniciile de la AUR și ale blestematului Georgică CHE GARGARA; ăsta într-o țară normală lua deja minim 10 ani de temniță cu executare, la ocne, pentru anumite fărădelegi menționate de mine cu alte ocazii, asta raportându-ne la vremurile moderne, că în evul mediu sau în antichitate Simion ar fi fost ,,oale și ulcele" în nu mult timp de la săvârșirea unor astfel de fărădelegi.
  #23  
Vechi 05.08.2024, 16:22:07
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Ti-am mai atras atenția, însă încep să cred că poate ești pe același calapod de o rea credință inimaginabila, cum se vede la ,,fratele" Iorest, asupra contradicției între unele idei, precum cele din actualul topic, și partizanatul față de nemerniciile de la AUR și ale blestematului Georgică CHE GARGARA; ăsta într-o țară normală lua deja minim 10 ani de temniță cu executare, la ocne, pentru anumite fărădelegi menționate de mine cu alte ocazii, asta raportându-ne la vremurile moderne, că în evul mediu sau în antichitate Simion ar fi fost ,,oale și ulcele" în nu mult timp de la săvârșirea unor astfel de fărădelegi.
Mă gândeam că poate oi fi avut și tu ceva nou de spus, dar văd că nu e cazul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
  #24  
Vechi 05.08.2024, 17:36:58
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mă gândeam că poate oi fi avut și tu ceva nou de spus, dar văd că nu e cazul.
Auzi, ,,șmecherașule", chiar nu pricep de unde afișezi această aroganță, unii i-ar zice ,,triumfalista", mie îmi pare mai degrabă ,,autista", poate încă la tine acolo prin peșterile inaccesibile și uitate de lume unde nu ai de-a face cu ,,neînsemnații" de români, nu au ajuns știrile că BOR a ajuns de la 89% pondere în populația României la una de 73% într-o perioadă nu prea lungă la scara istoriei, iar știri recente anunțau o condamnare la închisoare cu executare de ani grei pentru un așa-zis (,,fost") ,,chiriarh" / ,,episcop" BOR. Mai trebuie să îți aduc aminte că Georgică CHE GARGARA de la proiecte și fantezii pentru în jur de 33%, a eșuat mai mult decât penibil în jur de 13% (și culmea că s-a și legat de scaun cu lanțuri de aur, nu se dă plecat al dracului, că vrea să ,,lase ceva în urmă" (eventual un dezastru mai mare decât cel pe care l-a făcut până acum))? Să îți amintesc și despre cele peste 23 de milioane de avorturi săvârșite în România în nici 7 decenii (unii spun că ar fi fost chiar mai multe uciderii de vieți omenești prin avorturi)? Ele unde se încadrează în poveștile tale AiURiste intersanjate în stil de ,,alba-neagra" marca Simion-AUR cu altele despre naționalism și ortodoxie? (Apropo, despre care naționalism vorbești mata? Că Georgică CHE GARGARA slujește sionismul antihrist și antiromanesc, și mai nou, se pare, țigănismul...)
  #25  
Vechi 05.08.2024, 19:34:34
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
... BOR a ajuns de la 89% pondere în populația României la una de 73% ...
Legat de procentul acela de 73.86% de creștini ortodocși, trebuie să știm că au existat aproape 14 la sută dintre oamenii recenzați în 2022 care fie au refuzat să-și dea religia (9 procente), fie nu au fost recenzați direct și au rămas date lipsă (aproape 5 la sută). Oare câți dintre ei or fi fost ortodocși botezați? Dacă ar fi toți, suma cu cele 73-74 de procente de mai sus ar trece de 87 la sută.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Reli...n_Rom%C3%A2nia

Unde sunt religiile oamenilor de mai sus care nu au răspuns? O explicație a acestui fenomen al nerăspunderii, aici: https://www.google.com/amp/s/romania.../32210549.html
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!

Last edited by MineaPeter; 05.08.2024 at 19:37:14.
  #26  
Vechi 05.08.2024, 20:44:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Legat de procentul acela de 73.86% de creștini ortodocși, trebuie să știm că au existat aproape 14 la sută dintre oamenii recenzați în 2022 care fie au refuzat să-și dea religia (9 procente), fie nu au fost recenzați direct și au rămas date lipsă (aproape 5 la sută). Oare câți dintre ei or fi fost ortodocși botezați? Dacă ar fi toți, suma cu cele 73-74 de procente de mai sus ar trece de 87 la sută.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Reli...n_Rom%C3%A2nia

Unde sunt religiile oamenilor de mai sus care nu au răspuns? O explicație a acestui fenomen al nerăspunderii, aici: https://www.google.com/amp/s/romania.../32210549.html
Da au fost neconcordanțe, întrebarea privind religia, etnia șamd e facultativă de când a organizat PD-L recensământul, nu cred că are treabă cu U.E ci cu un mod deficitar de practică.
A mai fost și boicot recensământ din partea unor ortodocși practicanți din motive întemeiate.
Cei care sunt în afară plecați nu au fost recenzați.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #27  
Vechi 05.08.2024, 20:48:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Ti-am mai atras atenția, însă încep să cred că poate ești pe același calapod de o rea credință inimaginabila, cum se vede la ,,fratele" Iorest
Vezi că de o rea credință inimaginabilă ai dat doar tu dovadă, ești singurul de când e forumul căruia i s-au permis mesaje atât de obraznice, provocatoare și în care murdărești ierarhi, preoți, și reiei teme obsesive.

De mult ai fi fost vidanjat cu vechea politică de moderare, pe lângă faptul că nu ai postat nimic ortodox, nimic canonic, nimic patristic pe niciun fir, efectiv o sursă de scandal, manipulare și minciună.

Încă insiști cu minciuna cu AUR 13% când au avut spre 15%, chiar și treaba cu 33% e o cifră nevehiculată de nimeni, nici din partid, nici din sociologie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #28  
Vechi 05.08.2024, 23:57:33
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi că de o rea credință inimaginabilă ai dat doar tu dovadă, ești singurul de când e forumul căruia i s-au permis mesaje atât de obraznice, provocatoare și în care murdărești ierarhi, preoți, și reiei teme obsesive.
Ești într-o permanentă atitudine de provocare, de insultare a ,,adversarului", fapt pentru care și provoci reacții neintenționate inițial. Nefiind nici dispus și probabil nici capabil să faci față unei dezbateri pe bază de argumente și cinste, onestitate, recurgi sistematic la insulte, aluzii calomnioase, încercând mereu să abați atenția de la conținutul dezbaterii înspre ,,terfelirea" interlocutorului, de parcă prin asta anulezi judiciozitatea unor argumente muncite, cel puțin în ceea ce mă privește.
  #29  
Vechi 06.08.2024, 00:36:55
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
S-a spus că a fost doar o declarație individuală a lui Simion (nu ceva propus de partid), nu există niciun pericol iminent (doar vorbe), este impractic, și nu a existat o discuție oficială în această privință.
Mie lucrurile îmi sunt destul de clare, și culmea că le-am argumentat chiar aici pe forum, ,,în exclusivitate".

Asupra lui Simion și a AURului s-au pus presiuni din afară, în special din ,,Izreel", presiunile fiind pe linii oculte și ramificate și asupra altora, a se vedea cazul relației cu ,,Italia" care a survenit numai după TRĂDAREA lui Simion.

Grupul de presiune a fost, după cum reiese din anumite știri dinainte de 2 februarie 2022, dar și din dialogul de la emisiunea lui Ciutacu din data menționată, practic forță de guvernare a statului ,,Izreel" în frunte cu primul ministru, mascată sub solicitări ale ,,partidului Likud" (deci de fapt a partidului de la guvernare).

Georgică CHE GARGARA face promisiuni publice referitoare la ÎNCĂLCAREA GRAVĂ A CONSTITUȚIEI, LEGILOR, DREPTURILOR ȘI INTERESELOR NAȚIONALE ROMÂNEȘTI, prin așa-zisa ,,retrocedare" de cetățenii române despre care se minte la modul cel mai pestilențial că le-ar fi fost furate yiddenilor emigrați din România, mai mult Simion avansând un număr colosal care în mod clar i-a fost servit din direcția interesată, directie care prin acestea a devenit clar un stat dușman României și amenințare cât se poate de clară la adresa securității naționale a românilor și a României. În discursul său de la emisiunea respectivă, Simion se adresează indirect ,,partidului Likud" (deci cel care exercită guvernarea de stat în ,,Izreel").

(Și cu permisiune voi continua probabil mâine pe zi.)
Subiect închis

Tags
nationalism, patriotism, romania