Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2024, 19:27:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Intelept antrenor domnul Edy asa ca un adevarat duhovnic, pai daca el i-a dus pe baieti la liturghie si au stat acolo pana la sfarsit primind binecuvantarea, inseamna ca asta-i mesajul subliminal de suflet al generatiei de suflet: nu conteaza daca castigi la fotbal nici dac-ar fi o finala de campionat european sau mondial daca-ti pierzi sufletul ci mai mult conteaza sa-ti porti grija de sufletul tau ca sa se mantuiasca participand la slujbele Bisericii, punand pe plan secund sportul si orice alte activitati.

Asta ar fi trebuit sa auda si sa vada toata Europa!
Duminca la liturghie si abea apoi la meci!

Multumim generatiei de suflet pentru mesajul lor fratesc!
Corect despre suflet, dar atunci trebuie sau una sau alta,sa te lași naibii de fotbal căci este scris:

Nu poți sluji ligii campionilor și lui Dumnezeu. Asta i clar!

Iar cu atitudine de miserupist, adio, nu te tine nimeni în echipa.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2024, 22:28:11
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

În fine. Pentru noi, fie c-a fost păcătos, fie că n-a fost păcătos, campionatul s-a terminat. Fotbaliștii noștri pot continua cariera pământească de fotbaliști, pentru noile lucrări din anii 2025-2026, ideal ar fi să împletească bine munca lor cu credința, fără să facă un idol din sport.

Fiecare om își are lucrarea sa, nu toți primesc chemare de la Domnul să fie clerici sau călugări (în Ortodoxie, bineînțeles, nu în vreo altă credință aiurea!), și atunci, fotbaliștii care sunt credincioși își fac treaba întru slava lui Dumnezeu și nu li se socotește ca deșertăciune faptul că bat mingea, dacă reușesc să joace cu credință în Dumnezeu, fără ahtiere păcătoasă și servind ca exemplu bun prin duhul (sau spiritul) pe care îl transmit! În caz contrar - și din păcate mai probabil și mai realist - ei slujesc mingea și nu pe Domnul!

Deocamdată, epopeea s-a terminat. Nu este cazul să plângem pe pereți de ciudă că am pierdut, și aceasta este o suferință și o deznădejde idolatră, și un șarpe al furiei care consumă sufletul. Dacă vrem să fim creștini, sigur nu merită să facem așa. Fotbaliștii își vor sufleca mânecile și vor merge spre anii 2025 și 2026, iar noi, ceilalți, mai departe cu ale noastre, toți sub ochii Domnului și cu calendarele rânduite ale vieților noastre. Și desigur, huliganismul și ultrasismul sunt păcate!

Fiecare om are un campionat la el în suflet, iar câștigarea lui se numește mântuire!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2024, 00:24:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Deocamdată, epopeea s-a terminat. Nu este cazul să plângem pe pereți de ciudă că am pierdut, și aceasta este o suferință și o deznădejde idolatră, și un șarpe al furiei care consumă sufletul. Dacă vrem să fim creștini, sigur nu merită să facem așa. Fotbaliștii își vor sufleca mânecile și vor merge spre anii 2025 și 2026, iar noi, ceilalți, mai departe cu ale noastre, toți sub ochii Domnului și cu calendarele rânduite ale vieților noastre. Și desigur, huliganismul și ultrasismul sunt păcate!

Fiecare om are un campionat la el în suflet, iar câștigarea lui se numește mântuire!
Din păcate nu avem mentalitate de luptători, dacă primim gol repede acuzăm șocul loviturii, de parcă suntem prima echipă de la un turneu final care ia gol repede, dacă suntem egalați în ultimele minute iarăși echipa cade psihic.

Am văzut ieri la Austria atât s-au zbătut până au dat un gol chiar de au pierdut 2-1 și au luat gol cu mult ghinion în minutul 1, căpitanul Cristoph Baumgartner nu cred că o să vină la interviu să acuze șocul primirii golului.

Întodeauna sunt de vină arbitrii, jucătorii adverși care joacă dur, școala noastră de antrenori că au deficiențe la biomecanica lovirii balonului, uneori și maseorul, bucătăreasa și nea Pompilică pe care l-au concediat mafioții FRF sunt de vină.

Mai rar am văzut o națiune care să aibă atâtea scuze penibiluțe, suntem slabi nene, dar am nimerit cu prostalăi mai mari ca noi și i-am bătut în afară de Elveția care e din altă ligă și performează acelea probabil au fost cele mai mari 2 meciuri ale lui Edi la națională.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde