Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2024, 02:17:26
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 200
Implicit Cum să slăbesc și apoi să îi ajut și pe alții să slăbească?

Pot să slăbesc considerabil și apoi să ajut alți oameni să slăbească? Cum pot face asta?
Știu că sunt influenceri care fac asta și exact prin procesul asta au trecut Au slăbit apoi au început să ajute pe alții.
Ajutati-ma și pe mine și spuneti-ni cum sa fac asta și macar satisfacție sa câștig daca nu bani.
Mulțumesc
E buna ideea mea?Eu cred că e formidabila deoarece îmi va da și mie motivație să slăbesc in primul rand iar după voi avea sarisfactii și castiguri ajutând pe alții.
Voi ce părere aveți?
Mă gândeam ceva site/publicitate..dar desigur primul și primul pas e sa învăț nutriție și să slăbesc EU.
Voi ce ziceți?
E posibil sa am succes cu ideea mea?

Last edited by tigeratlantic9; 23.06.2024 at 02:26:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2024, 03:57:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.072
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
primul și primul pas e sa învăț nutriție și să slăbesc EU.
Nu trebuie să înveți nicio nutriție fiindcă fără să știi nutriție tu te-ai îngrășat deoarece (mai înainte) n-ai avut în viață satisfacții și singura ta satisfacție a fost gustul măncării.
Crezi că dacă ai știi nutriție ai putea slăbi mâncând?
Deci învață și urmează tot timpul această poruncă: mânâncă numai dacă ți-e foame (fiindcă tu mănânci din plăcere!!!) și oprește-te înainte de a te sătura.

Pentru ca nu cumva să te păcălească pe tine psihicul tău că ți-e foame tot timpul, întreabă-mă pe mine prin mesaj personal când ți-e foame și-ți voi răspunde.

Sau fă ce a făcut vecinul meu pentru a nu-și vedea copiii obezi: a pus lacăt pe frigider.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2024, 11:51:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.866
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Sau fă ce a făcut vecinul meu pentru a nu-și vedea copiii obezi: a pus lacăt pe frigider.
Nu este simplu. Strategia asta merge cind inca sunt mici. Dupa ce intra la scoala si au banii lor isi scot parleala prin fast-fooduri. Daca nu le pui "lacat" in minte prin diverse strategii, nici o sansa.

Dar oricum in curand se va rezolva de la sine deoarece industria alimentara in forma ei actuala este pe lista neagra a wefului ca fiind extrem de energofaga si ca urmare va fi modificata profund.
Oricum noi suntem pregatiti dpdv genetic si mental.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2024, 12:36:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Crezi că dacă ai știi nutriție ai putea slăbi mâncând?
Dacă oamenii ar știi nutriție și ar respecta nu ar mai exista obezi și nici supraponderali.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sau fă ce a făcut vecinul meu pentru a nu-și vedea copiii obezi: a pus lacăt pe frigider.
În ziua de azi mâncarea e mult mai proastă decât în anii 80-90 și se folosea și atunci azot și chimie alimentară, deci ar trebui să nu aibă în casă deloc mâncare nesănătoasă și nu e nevoie de niciun lacăt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2024, 04:51:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.072
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă oamenii ar știi nutriție și ar respecta nu ar mai exista obezi și nici supraponderali.
Te bagi și tu în Liga celor cu ”perle”?
Adică toți care nu-s obezi sau spraponderali sunt nutriționiști?
E ca și cum ai zice că numai absolvenții de teologie sunt credincioși în condițiile în care mai toți văzătorii cu duhul n-au absolvit teologia.

Citat:
În ziua de azi mâncarea e mult mai proastă decât în anii 80-90 și se folosea și atunci azot și chimie alimentară, deci ar trebui să nu aibă în casă deloc mâncare nesănătoasă și nu e nevoie de niciun lacăt.
Păi aia ar fi ”vânată” mai mult de terminatorii(copiii) lui; dacă ”pustiesc” frigiderul de mâncare comercială, cum să se abțină de la trufandale?
Și tigerantlantic e tot ”un copil”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2024, 05:02:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.072
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Daca nu le pui "lacat" in minte prin diverse strategii, nici o sansa.
Aici observ că ”ai bătut șaua casă priceapă iapa”(tigeratlantic),

Citat:
Dar oricum in curand se va rezolva de la sine deoarece industria alimentara in forma ei actuala este pe lista neagra a wefului ca fiind extrem de energofaga si ca urmare va fi modificata profund.
Oricum noi suntem pregatiti dpdv genetic si mental.
Adică ești amator(genetic și mental) de carne artificială? Eu nu-s.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2024, 12:54:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.866
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1Aici observ că ”ai bătut șaua casă priceapă iapa”(tigeratlantic),

2Adică ești amator(genetic și mental) de carne artificială? Eu nu-s.
1. Nu, pentru ca tigeratlantic nu are copii. Cel mult este un repros adus parintilor lui care ca si noi toti avem limitarile noastre referitoare la cresterea copiiilor. Atata stim si putem, atita facem.
Mancatul obsesiv si compulsiv, necontrolat stimuleaza aceeasi centrii de placere din creier ca si drogurile si distrug puterea vointei de a rezolva problema. In foarte multe cazuri este extrem de greu sa renunti de la a alimenta aceasta dependenta.
Dar oricum nu este asa de greu ca in cazul drogurilor.

2. Nu, faceam referire la noi romanii care avem in gene obisnuinta de a administra si a face foamea.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2024, 13:59:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te bagi și tu în Liga celor cu ”perle”?
Adică toți care nu-s obezi sau spraponderali sunt nutriționiști?
E ca și cum ai zice că numai absolvenții de teologie sunt credincioși în condițiile în care mai toți văzătorii cu duhul n-au absolvit teologia.
Cred că procentul celor care nu sunt nici supraponderali, nici obezi e deja o minoritate, sub 50% oricum și asta în România unde era o întârziere cu care ajungeu lucrurile rele față de Vest și unde au plecat mulți pe afară.

https://adevarul.ro/stiri-interne/sa...i-2336178.html

Pe majoritatea pe care-i știu slabi se abțin de la mâncare și au citit nutriție, chiar dacă nu au vreun titlu, mulți nici nu fac sport, deci sunt principii de alimentație pe care le respectă.

De la o vârstă încolo 30-40 de ani rar te mai ajută geneticul să nu te îngrași, excludem și situațiile când unii nu mănâncă din sărăcie lucie sau că nu le gătește soția, dacă or fi și cazuri dintr-acestea.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Păi aia ar fi ”vânată” mai mult de terminatorii(copiii) lui; dacă ”pustiesc” frigiderul de mâncare comercială, cum să se abțină de la trufandale?
Și tigerantlantic e tot ”un copil”.
Nu cred că ar rupe frigiderul dacă ar fi conopidă, spanac, supă de lobodă și altele bio pe acolo, e clar că tot ce e din comerț mâncare procesată are potențiatori de aromă, monoglutamat și altele care atacă creierul ca să consume cât mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2024, 14:10:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.406
Implicit Cum să slăbesc și apoi să îi ajut și pe alții să slăbească?

Simplu: roaga-te neincetat lui Dumnezeu in loc sa te gandesti la mancare si vei uita sa mai manci. Daca fugi de mancare si de femei nu vei mai pofti, nu vei mai pacatui. Daca vei renunta si la apa cat mai mult timp posibil atunci in 60 de zile vei ajunge la 70kg care e greutatea ideala. Cu mintea numai la Hristos-Dumnezu te vei induhovnicii si vei simti ca prin El esti liber sa poti sa faci orice iti doresti. Nu te teme si trupul se va supune Duhului urmator Domnului.

Spor!
__________________
MoroncEkUlaș înVaț leppăd∈LUMEjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2024, 18:29:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.866
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că ar rupe frigiderul dacă ar fi conopidă, spanac, supă de lobodă și altele bio pe acolo,...
Asa este dar de regula parintii nu vor sa renunte la placerea mancarii abundent calorice. Ei vor doar solutii pentru copilul obez, nu in detrimentul placerii lor de a manca bine.
“Pentru ce mai traiesti” ?…ii aud pe multi zicand.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
Răspunde