Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.06.2024, 11:09:24
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 835
Implicit #41. 4 iunie: Sfinții Mucenici: Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel


Sfinții Mucenici: Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel
4 iunie

Se cunosc sute de mucenici din neamul strămoșilor noștri dar unde a ascuns Dumnezeu sfintele trupuri ale acestor mari martiri paleocreștini? Până nu demult, moaștele eroilor duhovnicești din Dobrogea antică erau tăinuite toate, știind despre ele numai din mărturii istorice. Dar, în 1971, s-a făcut o descoperire unică în arheologia română: o bazilică antică în Niculițel, aproape de Isaccea (Noviodunum), ascundea moaștele a 6 mucenici din secolul IV: Zotic, Atal, Camasis, Filip (numele inscripționate pe pereții criptei) și alți doi mucenici fără nume. Aceste prime patru nume erau cunoscute din vechime, din martirologiul ieronimian, care-i listează pe toți alături de alte nume, posibil daco-romane: Quirinus, Iulia, Saturninus, Galdunus, Ninnita, și alții. Pe o lespede din basilică era scrisă această puternică mărturie: „Aici și acolo — sângele martirilor”. Astfel, descoperirea de la Niculițel confirmă cu tărie străvechile martirologii, tradiția creștinilor apostolici de a ridica lăcașuri pentru cinstirea mucenicilor credinței, și mai ales descoperă singurele sfinte moaște paleocreștine știute care ocrotesc teritoriile române, unde creștinismul s-a păstrat nepătat de la sosirea Sfântului Apostol Andrei.

Tropar: Mucenicii Tăi, Doamne, Zotic, Atal, Camasie și Filip, întru nevoințele lor cununile nestricăciunii au luat de la Tine, Dumnezeul nostru; că având tăria Ta, pe chinuitori au surpat; zdrobit-au și ale diavolilor neputincioase îndrăzniri. Pentru rugăciunile lor, Hristoase Dumnezeule, mântuiește sufletele noastre.

---------------------------------

Săptămâna următoare: 16 iunie (duminică): Sfântul Ierarh Martir Neofit Cretanul, Mitropolitul Țării Românești
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.06.2024, 19:36:47
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 835
Implicit #42. 16 iunie: Sfântul Ierarh Martir Neofit Cretanul, Mitropolitul Țării Românești


Sfântul Ierarh Martir Neofit Cretanul, Mitropolitul Țării Românești
16 iunie

Deși în plină epocă fanariotă, pământurile românești au continuat să fie un nucleu ce coagula Ortodoxia de peste tot. Adus din Creta de Constantin Mavrocordat, Neofit devine mitropolitul Țării Românești, însușindu-și cu totul lupta neamului românesc, susținând limba poporului în slujbe și apărând nevoile țăranilor fără pământ. Totodată, Sf. Neofit s-a îngrijit și de cele duhovnicești: promovând Rugăciunea Inimii adusă din Ucraina în țară de Sf. Vasile de la Poiana Mărului, a transmis învățătura și către patriarhatele apostolice de vreme ce patriarhii din Alexandria, Ierusalim, și Antiohia adesea puteau fi întâlniți la noi în țară. Astfel, la fel cum Sf. Antim Ivireanul înaintea lui s-a dăruit suflet-trup neamului românesc, așa și cretanul Neofit a iubit Ortodoxia românească, fructificând-o ca un motor duhovnicesc ce răspândea duhul iubirii și lucrării-împreună în toată lumea ortodoxă.

Tropar: Pe păstorul cel vrednic și înțelept al Țării Românești, pe Sfântul Ierarh Neofit, vlăstarul Cretei și luminătorul credincioșilor, să-l cinstim astăzi cu bucurie, că, punându-și viața pentru păstoriții săi, a dobândit slava cea veșnică de la Hristos, Căruia se roagă pentru noi.

---------------------------------

Săptămâna următoare: 22 iunie (sâmbătă): Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.06.2024, 06:55:23
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 286
Implicit 19 iunie - Sf. Iuda Tadeu

Sfântul apostol Iuda Tadeu, sau Levi, ruda Domnului (fiind unul dintre fiii lui Iosif), este cunoscut ca ajutător în cauzele disperate/ pierdute.

https://sfantulapostoliudatadeu.ro/i...iuda-tadeu.jpg
https://doxologia.ro/viata-sfantului...-ruda-domnului

Last edited by forever...; 19.06.2024 at 07:16:45.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.06.2024, 07:18:26
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 286
Implicit

RappY - cum pui pozele în corpul mesajului? Am încercat să atașez, dar probabil sunt prea mari, nu am reușit.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.06.2024, 11:06:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 835
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
RappY - cum pui pozele în corpul mesajului? Am încercat să atașez, dar probabil sunt prea mari, nu am reușit.
Le urc pe un alt website și apoi pun linkul între [img] și [/img]. Dacă dai „quote” la un mesaj de-al meu care include o imagine ar trebui să-ți apară codul. Dezavantajul este că depind de un serviciu extern, iar dacă ei îmi vor șterge imaginile sau serviciul va fi scos din uz, atunci și pozele de aici vor dispărea.

Și mai trebuie avut grijă să nu fie prea mari imaginile că apoi face threadul greu de citit, iar această metodă nu le redimensionează automat. Eu mi-am făcut cont gratis pe imgbb.com unde mă lasă să setez dimensiunea imaginilor la urcare. Am sperat că având cont nu mi-or șterge imaginile prea curând, dar au fost momente când serviciul lor a picat. Poate imgur.com sau altele or fi mai de încredere.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.06.2024 at 11:13:51.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.06.2024, 13:17:55
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Le urc pe un alt website și apoi pun linkul între [img] și [/img]. Dacă dai „quote” la un mesaj de-al meu care include o imagine ar trebui să-ți apară codul. Dezavantajul este că depind de un serviciu extern, iar dacă ei îmi vor șterge imaginile sau serviciul va fi scos din uz, atunci și pozele de aici vor dispărea.
Mulțumesc frumos! Am încercat să folosesc codificarea, dar nu știam ca pozele sunt de pe un website specific.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.06.2024, 20:46:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 835
Implicit #43. 22 iunie: Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești


Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești
22 iunie

Revoluția lui Tudor Vladimirescu a înlăturat domniile fanariote și a început un secol plin de evenimente sociale, naționale, și bisericești. Deschiderea acestei perioade în Țara Românească este făcută de un smerit ierodiacon devenit mitropolit peste noapte: Sf. Grigorie Dascălul. Înainte de a deveni un dascăl al neamului, Grigorie a fost educat în cele mai bune împrejurări ale vremii: elev la școala Sfântul Sava din București, devenit ucenic îndrăgit al Sf. Paisie de la Neamț, și apoi viețuitor în Sfântul Munte, s-a văzut numit ca mitropolit din cauza renumelui său de om învățat, o trăsătură mult-dorită în această nouă epocă. Ajuns întâistătător al Bisericii muntene, Grigorie a îmbrățișat cu drag activitatea gospodărească îngrijindu-se de preoțime, de școli, de mănăstiri, și de respectara rânduielilor. Dar cel mai important pentru el a rămas educarea neamului și tipărirea Vieților Sfinților, lucrare pe care o vedea „atât de folositoare pentru formarea duhovnicească și luminarea sufletelor credincioșilor”. La fel ca alți mari sfinți, Sf. Grigorie Dascălul a găsit că nu există literatură mai bună pentru educarea omului decât Viețile Sfinților.

Tropar: De dulceața gurii tale celei sfințite se îndulcește Biserica și de focul râvnei tale se minunează cetele cerești, că ostenindu-te în tălmăcirea sfintelor învățături ale părinților celor de demult, ai dăruit turmei tale bucuria cunoașterii lui Dumnezeu, Sfinte Ierarhe Grigorie.

---------------------------------

Săptămâna următoare: 30 iunie (duminică): Sfântul Ierarh Ghelasie de la Râmeț
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calendar, istorie, sfinti, sinaxar