Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2024, 12:34:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit Liturghia în română în China

Prima Sfântă Liturghie în limba română în China


Citat:
Comunitatea ortodoxă românească din Shanghai, Republica Populară Chineză, a participat în data de 26 Mai – ”Ziua Românilor de Pretutindeni”, la prima Sfânta Liturghie în limba română.

(...)

„Tinerii ortodocși din Shanghai au avut ocazia să participe activ la câteva întruniri catehetice și să primească răspunsuri la problemele pe care actuala generație de creștini ortodocși le are foarte departe de casă. La aceste discuții au participat tineri români, greci, ruși, bulgari și chinezi. Mulți români din această parte a lumii au avut prilejul să se spovedească și să primească Sfânta Împărtășanie, să facă pomenirea celor adormiți și de asemenea să asculte pentru prima dată Sfânta Liturghie în limba română în această parte a lumii”, a declarat Pr. Constantin Prihoancă.

În cadrul întâlnirilor s-a discutat necesitatea înființării unei parohii ortodoxe românești în această zonă în care trăiesc peste 300 de români și moldoveni și care să deservească nevoile sufletești ale conaționalilor noștri. Cea mai apropiată parohie ortodoxă română din Regiune se află la peste 1750 de km distanță în orașul Tokyo, capitala Japoniei.
https://mitropolia-ro.de/prima-sfant...mana-in-china/

Sfânta Liturghie în română, introdusă atât de greu pe pământurile noastre, a ajuns acum și în China pentru prima dată. Cam ambițios ce zic ei acolo să facă o parohie ortodoxă românească în China, din câte știu Ortodoxia este împotriva legii după răscoala boxerilor și alte dispute cu Rusia.

Ar fi bine să avem mai multă interacțiune cu Ortodoxia în China, mereu când am citit despre asta îmi aduce aminte de noi. Din câte știu au un singur preot paroh în toată țara (din cauza legii) așa că de multe ori trebuie să se strecoare preoți misionari din Rusia să boteze oameni, cum aveam și noi practic în primul mileniu episcopi periodeuți/horepiscopi care treceau Dunărea fără să avem cu siguranță vreun episcop eparhiot pentru majoritatea timpului.

Pe lângă asta, deși multora le place să susțină că ar fi ateiști chinezii pe modelul comunist, de fapt templele lor budiste sunt pline, iar tinerii au evlavie, se duc să se roage, e un popor credincios și cuminte. Văzusem filmulețul ăsta despre asta: https://www.youtube.com/watch?v=oFceW24U2cQ

Ortodoxia în China chiar era mare și frumoasă, din câte știu era mai mare ca protestantismul și catolicismul. Avem Sfinții Mucenici ai Chinei care au fost prăznuiți chiar săptămâna trecută. Din păcate după ce a fost interzisă Ortodoxia, au rămas pradă neoprotestanților și cultelor asemănătoare pentru care religia este o afacere și bineînțeles au devenit mai sceptici.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2024, 13:01:23
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Am avut odată o prietenă chinezoaică care studia științe într-o țară anglofonă. Era crescută bineînțeles în cultura marxistă (religia este o metodă de a controla oamenii) și își iubea mult cultura chineză. Era o fire curioasă și mă întreba multe, era fascinată de faptul că orice discuție cu mine ducea la Dumnezeu, care pentru ea era un concept străin. După câteva luni, fără să-i fi sugerat eu vreodată, s-a dus la prima ei slujbă creștină la o biserică ortodoxă greacă pentru care a mers 5km pe jos. I-a plăcut mult, a încercat apoi și slujbe catolice și mi-a spus că cea ortodoxă rămâne cea mai frumoasă pentru ea. N-am mai ținut legătura cu ea, nu știu ce o face azi, dar o mai pomenesc în rugăciuni.

Dar asta am văzut-o des la asiatici că-s mai deschiși și mai smeriți ca europenii care cred că le știu pe toate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
china, liturghie, orient, propovaduire