Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2024, 00:03:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu-s veteran, nu prea intram deloc până anul trecut, și uitasem că există forumul.
Important e că ai intrat acuma, când forumul dădea semne că e pe sfârșite, ar fi nevoie și de fratele simpllu acum care a fost foarte activ la referendumul pt familie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2024, 00:11:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi îs cam supărat pe viața politică a nației, uite, AUR-ul o cam dat chix, e drept că și capra vecinului userist a murit de inimă rea, Ciolacu e pe cai mari, acum vrea să împartă ciolanul cu Geoană și mi-e cam teamă că mulți concetățeni o să pună botul la daravera asta, jumătate din electorat doarme-n crăci, datoria publică a sărit de 200 miliarde de parai, viitorul arată cam nasol...
Am înțeles o ironie binevenită, mi-aș dori ca toți conservatorii să ne regăsim într-un bazin real creștin democrat(fără influențe Soroș după cum descria Aurelian Pavelescu că a deturnat Germania pntcd-ul) cândva.

Ciolacu nu-l va arunca în luptă pe Geoană, a fost doar o monedă de negociere ca să nu-l arunce pe Ciucă în luptă PNL, oricum între un civil și un militar întodeauna o să aleg civilul, militarul ne va târâ în lege marțială și va fi ca în Ukr cu oameni bătuți măr și băgați cu japca în dube cu geamuri fumurii ca să fie înrolați să moară sau să rămână schilodiți în războaiele altora.

USR nu a dat chix, progresismul e foarte puternic dacă aduni Ciloș cu independenții Ștefănuță și Vlad Gheorghe plus Partidul Diaspora Unită îți dă o sumă care se apropie de momentul 2019.

E suficient că Timișoara devine o carceră globalistă și e prea mult câtă putere li s-a dat, Nicușor Dan probabil că va guverna local mai cu atenție față de ce vrea electoratul.

Dacă aduni SOS cu AUR cu Silvestru Șoșoacă (vreo 80.000 de voturi a luat) cu Partidul Patrioților, cu o parte din PDU, cu PRM îți dă o cifră spre 22-23% în condiții de fraudă masivă și cu 500.000 de voturi anulate la europarlamentare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2024, 09:05:00
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit

Mihailc poți veni și cu argumente pentru acuzația unui preot de Duh pitonicesc ? Sau ești doar un cesationist căruia ii place (el știe de ce ) sa creadă ca nu mai exista daruri ale Duhului Sfant și ii acuza pe cei care le au...
De asemenea, deși smerenia e necesara în dobândirea harului , câțiva dintre voi exagerați, indicând ca doar dorința de a avea un har e slava deșartă, adică după voi singura dorința nobila pentru dobândirea harului e sa nu l dorești de fapt ...și atunci ce facem cu cei din Vechiul testament care participau la școala profetilor...?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2024, 22:01:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Mihailc poți veni și cu argumente pentru acuzația unui preot de Duh pitonicesc ? Sau ești doar un cesationist căruia ii place (el știe de ce ) sa creadă ca nu mai exista daruri ale Duhului Sfant și ii acuza pe cei care le au...
De asemenea, deși smerenia e necesara în dobândirea harului , câțiva dintre voi exagerați, indicând ca doar dorința de a avea un har e slava deșartă, adică după voi singura dorința nobila pentru dobândirea harului e sa nu l dorești de fapt ...și atunci ce facem cu cei din Vechiul testament care participau la școala profetilor...?
Argumentele care susțin suspiciunea mea se găsesc în chiar miezul experienței tale cu acel preot? De ce te-ai dus la dânsul și nu la alt preot? Ce recomandări a propus pentru problemele tale. Cu ce te-a ajutat faptul că a prezis viitorul membrilor familiei tale?
Observ că nu prea ai habar nici măcar ce înseamnă darul/harul profeției autentice, probabil tu crezi că e o putere de care dispui când vrei, cât vrei și asupra cui vrei. În realitate, adevăratul prooroc/profet vorbește doar atunci când are mesaj de la Dumnezeu, nu se apucă să prezică oricărui curios ce-o să se întâmple în viețile neamurilor sale, care cu cine se însoară/mărită, câți prunci o să prăsească și alte informații lipsite de relevanță spirituală.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2024, 09:54:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.072
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
Mihailc poți veni și cu argumente pentru acuzația unui preot de Duh pitonicesc ? Sau ești doar un cesationist căruia ii place (el știe de ce ) sa creadă ca nu mai exista daruri ale Duhului Sfant și ii acuza pe cei care le au...
De asemenea, deși smerenia e necesara în dobândirea harului , câțiva dintre voi exagerați, indicând ca doar dorința de a avea un har e slava deșartă, adică după voi singura dorința nobila pentru dobândirea harului e sa nu l dorești de fapt ...și atunci ce facem cu cei din Vechiul testament care participau la școala profetilor...?
Dacă nu-l dorești, dar totuși l-ai dobândit, e ca o garanție că l-ai primit și nu ți l-ai promovat tu, dar și așa va trebui verificat de fiecare dată ca nu cumva să-ți fie ”livrat” de forțe necurate între care ar putea fi chiar și cugetul tău.

Faptul că tu dorești să obții harul acela este un mare handicap, o mare piedică, fiindcă dorința ta te-ar putea deruta/păcăli (cu toată buna ta intenție) să proorocești ceva de la tine (ca să nu te faci de rușine în anumite situații).

22. Dacă proorocul vorbește în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini și nu se va adeveri, atunci nu grăiește Domnul Cuvântul acela, ci-l grăiește proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el".(Deuteronomul18,22)

Nu vrea să te împiedic, nici să te descurajez, dar crede-mă că-mi dau cea mai curată părere

Bănuiesc că cursanții școlilor de profeți erau aleși numai de ”selecționer”, care avea înțelepciunea de a sorta după o lungă observație pe cei mai promițători debutanți. S-ar prea putea ca aria de selecție să se fi îndreptat acolo numai spre călugări; mie așa mi s-ar părea cel mai eficient proces, cu toate că ”productivitatea” și rezultatul le stabilește numai Duhul Sfânt.

Sunt sigur că pr. Ioan Cucu, Dumnezeu să-l odihnească(!), nu a urmat niciun curs de profeți, dar nici nu mai poți să-l întrebi ce poți sa faci tu ca să avansezi pe această cale, dar cred că păreri mai avizate ai putea obține de la arhimandriți(de la mai mulți), dar numai după ce au ajuns să te cunoască mai bine, adică după ce ai devenit mai apropiat sufletește de ei.

Pentru că ai pomenit despre harul pr Cucu, vreau să te întreb ce profeții a făcut către familia ta, ca să-mi dau seama (atât cât îmi permite harul meu) de profunzimea harului său; mai vreau să spun că profeția și înainte-vederea sunt două lucruri diferite, chiar dacă ambele caută spre viitor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.06.2024 at 10:47:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2024, 11:11:50
alexHurley98 alexHurley98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2023
Mesaje: 29
Implicit

A primit o lista cu numele membrilor familiei mele și la fiecare a spus câte ceva. Despre bunica a știut sa zică ca era operata la ochi și ca nu își va pierde vederea, de sora mea a văzut ca este operata pe inima și a văzut și ca are programata o a doua operație. Despre mătușa a văzut ca are un avort. Despre mine a văzut ca aveam anumite îndoieli în perioada aceea și mi a transmis sa nu mai citesc prostii de pe internet. De asemenea a insistat asupra faptului ca am o chemare către Dumnezeu. Și în final a prezis data exacta a morții strabunicii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2024, 07:16:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.072
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexHurley98 Vezi mesajul
A primit o lista cu numele membrilor familiei mele și la fiecare a spus câte ceva. Despre bunica a știut sa zică ca era operata la ochi și ca nu își va pierde vederea, de sora mea a văzut ca este operata pe inima și a văzut și ca are programata o a doua operație. Despre mătușa a văzut ca are un avort. Despre mine a văzut ca aveam anumite îndoieli în perioada aceea și mi a transmis sa nu mai citesc prostii de pe internet. De asemenea a insistat asupra faptului ca am o chemare către Dumnezeu. Și în final a prezis data exacta a morții strabunicii.
Aici e vorba de clar-vedere, sau înainte-vedere, un har mai larg răspândit decât proorocia, care se referă la mesajul Voii lui Dumnezeu transmis prin prooroc unei comunități spre redresarea acelei comunități în fața lui Dumnezeu. Proorocul este obligat de Dumnezeu să transmită mesajul încredințat lui.

Clar-vederea este un har cu care aproape toți oamenii se nășteau la începutul omenirii, dar care s-a perimat datorită atenției excesive pe care omul a dat-o vieții trupești/lumești/materiale, ignorând viața spirituală/duhovnicească. Cu alte cuvinte, clar-vederea poate fi redobândită excepțional ca har individualizat dacă omul respectiv își orientează toată viața spre Dumnezeu. Clar-vederea est un har personalizat, individual, care nu se transmite de către clar-văzător nimănui decât celui vizat și numai la cererea lui expresă. Cine are un asemeneaa har vede mai mult ca ceilalți, dar nu spune nimănui ce vede decât numai celui care-l întreabă despre sine, nu despre altul.
Clar-văzătorul poate în unele cazuri (cumar fi cazul pr. Cucu) să abordeze pe vreun enoriaș pentru a-l... ”tatona” și a-i sugestiona unele ”a-propos”-uri.

Dacă a insistat în cazul tău că ai avea o chemare către Dumnezeu și nu ai dat importanță acestei... ”porunci” mai mult decât promițătoare, ai făcut o mare greșeală; atunci când a spus atunci trebuia să-l întrebi. Ăsta este un motiv foarte serios să cauți de urgență o îndrumare de specialitate în mănăstiri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
harisma, profetie