Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.05.2024, 20:46:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Doamne ajută!

Pe cât se înțelege, sfințirea cea mare trebuie să fie anul viitor în octombrie. Probabil ziua de 29 octombrie 2025 va fi de însemnătate mare,
Doamne ajută și Hristos a Înviat, mă bucur că urmărești cu interes.

Din ce am înțeles până la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși de la anul va cam fi gata exteriorul și lucrările mari.
Ai văzut că nu a mai fost I.T.O. 2024 din lipsă de bani.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Vedem în video-ul de pe YouTube că marii pereți din Catedrală sunt tot roșii, cum erau și în 2018. Am fost atunci printre oamenii care au intrat în Sfântul Altar. Dacă se lucrează cu sârg, este posibil să fie totul pictat, tencuit și gata până la anul pe 29 octombrie! Așadar, să le dorim muncitorilor spor la lucru întru Domnul!
Au făcut ce era mai mult de pictat Turla principală Pantokrator, Altarul, Catapeteasma, registrele laterale cu scena Nașterii și a învierii.

Ar mai fi mult de făcut, dar de pictat e clar că nu termină decât vreo 80-90% din total, vor mai fi picturi în spate de terminat la pereții care străjuiesc ușa de ieșire.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Și în paralel, poate până atunci va fi gata și Biserica din curtea fostei închisori politice de la Pitești, lângă care locuiesc și eu - ea va avea hramul celor 40 de Sfinți Mucenici, fiind în cinstea martirilor politici ai credinței care au fost acolo. Se lucrează și la ea (mai cu întreruperi, ce-i drept), piatra de temelie a fost pusă încă din 2021, pe 9 martie în acel an a fost Înalt Preasfințitul Părinte Calinic în curte acolo. Ar fi mare lucru să fie și ea gata o dată cu Catedrala!
Mari realizări nu vor mai fi, urmează criza financiară și război, de aceea e bine să se preseze pt terminarea lucrărilor cât mai repede.
Fiind an electoral poate acum e ultimul moment când se mai alocă bani, gradul de îndatorare e la 52% din PIB.

În paralel scade nr românilor cu 100.000 pe an, cei mai mulți sunt ortodocși, odată la 10 ani suntem cu 1 milion mai puțin plus cei care pleacă afară.

Materialele de construcții se vor scumpi din cauza majorării energiei, a carburantului, poate se vor închide multe fabrici de materiale de construcții pe motiv că sunt poluante.

Criza demografică e tot mai mare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, biserici