Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.02.2024, 23:44:43
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred asta, în State ei sunt puțini raportat la vreo 300 de milioane cât are US. mai degrabă hispanicii se mobilizează cel mai bine, dar în Florida au câștigat republicanii în ultimii 8 ani.
Și acolo votul e împărțit, plus că ei stau fizic acolo, nu vin din Israel doar la vot și după zboară înapoi.



Nu pot să estimez exact câți sunt, contează câți sunt în Bucovina de Nord, Herța, Basarabia la o eventuală unire cu Patria mamă.



Nu cred că o să le dea cetățenie decât dacă s-ar face unire cu provinciile istorice, deci imposibil fiindcă Bucovina de Nord e cam pierdută, au fost asimilați prea brutal de ucraineni, nu cred că vor veni de prin Israel aici.

Știu familii mixte dar acolo religia nu e un factor, deci sunt într-un fel laicizați.
Treaba e simplă. Nu sunt români, nu sunt ortodocși, au venit la noi neinvitați, au primit cetățenie fără acordul poporului, au plecat de bună voie, la revedere și adio.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #72  
Vechi 07.02.2024, 23:53:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.148
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Treaba e simplă. Nu sunt români, nu sunt ortodocși, au venit la noi neinvitați, au primit cetățenie fără acordul poporului, au plecat de bună voie, la revedere și adio.
Au primit cetățenie în timpul lui Carol 1 și ei și musulmanii din Dobrogea ca o precondiție a cancelariilor occidentale în recunoașterea statalității.
Dar existau dinainte de Eminescu în țările române.

Din ce știu în 1918 constituția Ro a fost foarte permisivă cu minoritățile, că altfel exista risc să se opună unirii, erau mult mai multe minorități numeric și ca pondere în 1918 decât acum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.02.2024, 00:00:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au primit cetățenie în timpul lui Carol 1 și ei și musulmanii din Dobrogea ca o precondiție a cancelariilor occidentale în recunoașterea statalității.
Dar existau dinainte de Eminescu în țările române.

Din ce știu în 1918 constituția Ro a fost foarte permisivă cu minoritățile, că altfel exista risc să se opună unirii, erau mult mai multe minorități numeric și ca pondere în 1918 decât acum.
Asta nu schimbă cu nimic ce am zis.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.02.2024, 11:25:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Și mie mi se pare asta o cerere de bun simț să-și definească poziția partidul să știm și noi pentru ce votăm sau nu votăm. Nu e de ajuns o declarație improvizată în nu știu ce emisiune, trebuie o clarificare oficială de la partid anul ăsta înainte de alegeri.
În primul rînd, nu știu dacă este cazul de vreo „clarificare”, mie lucrurile mi se par destul de clare având în vedere cum au decurs evenimentele până acum. Simion a făcut mai multe declarații extrem de grave în 2022 și 2023 (și cred că a început încă de pe la sfîrșitul anului 2021 la o emisiune în care, ce să vezi, îi adresa anumite întrebări Roșca Stănescu („SRS”), parcă la Realitatea tv), în timp ce până azi așa-zisele „conștiințe” de AUR, în frunte cu Lavric, Târziu etc. și alți asociați, să le zicem așa, de tip Terheș, Piperea și care-or mai fi, au tăcut mormîntal, cel puțin în spațiul public, ceea ce din punctul meu de vedere duce la concluzia că AUR, nu doar Simion ca persoană fizică, este un risc, dacă nu cumva chiar o amenințare la adresa securității naționale!

În al doilea rînd, chiar și în cazul în care, cică, ar avea loc vreodată vreo „clarificare”, deși așa ceva trebuia făcut de mult, ea ar trebui făcut cât mai degrabă, orice zi de întârziere agravându-le tot mai tare situația supușilor de AUR ai lui Simion. În niciun caz nu se poate vorbi despre vreo „așteptare” până în buza alegerilor, sau mai degrabă a prăpastiei, pentru că ar fi un subiect (și un pericol) ascuns, neconștientizat și care oricum nu ar putea fi receptat in extremis, asta în cazul în care vreun nenorocit de la AUR ar și avea vreodată vreo urmă că ar urma să „dea el socoteală” „în fața amărîților” de români, așa cum este clar că ne consideră ei.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.02.2024, 12:05:55
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) nu de proiecții viitoare ale unuia care tot rostogolește pe forum ca să semene neîncredere, îndoială, diversiune în ultimă fază.

Nu votați AUR ca să câștige tot PNL,PSD, USR cam asta e singura lui placă, (...)
Păi este foarte normal să îți faci „proiecții viitoare”, mai ales având în vedere faptele de o gravitate inimaginabilă săvîrșite de nulitatea diabolică Georgică „Che Gargara” Simion; acest măscărici pestilențial nu merită absolut niciun dram de încredere, în afară poate de cea primită de la cei în favoarea cărora vrea acest nenorocit să trădeze pentru ca el să creadă că își va putea împlini „visările” lui absolut delirante și nejustificate de nimic substanțial, iar ceea ce fac eu aici trebuia de mult și trebuie să fie făcut orice publicație mediatică responsabilă din punct de vedere politic, să zicem așa, care poate să contribuie la formarea corectă a opiniei publice.

Eu nu îndemn pe nimeni să voteze PSD, PNL, USR, ADU și așa mai departe, eu nu votez astfel de partide și nu le-am votat niciodată, dar îmi este foarte clar că AUR, din cauza lui Simion care îi discreditează pe toți până la urmă, este, chiar dacă nu am o caracterizare securistă ca la carte, cel puțin un risc, dacă nu chiar o amenințare la adresa securității naționale. Este ceva absolut firesc să îndemn pe oricine să nu voteze un astfel de partid și în special un astfel de personaj diabolic ca Simion.

Eu personal deocamdată nu am cu cine să votez; singura alternativă ar fi fost poate Șoșoacă și SOS ROM, însă având în vedere, deși nu astea ar fi neapărat toate argumentele, felul în care este „protejat”, neatacat Simion, și suspiciunile referitoare la posibile înțelegeri ascunse, nepublice, nedemocratice între Șoșoacă și Simion, practic nu văd nicio variantă pentru care aș vota și dacă se mențin actualele condiții, nu mă voi prezenta la alegeri, cel puțin la cele europarlamentare și parlamentare.

Este o teză falsă că argumentarea nevotării lui Simion și a AURului ar însemna îndemn implicit la a vota pe altcineva, atâta vreme cât nu doar că nu am făcut astfel de îndemnuri argumentate, dar personal nu mă voi prezenta la vot în astfel de condiții. Așa spuneau nemernicii, ticăloșii ăștia de la AUR în 2020, țin minte că am primit un SMS de la ei în care spuneau să „nu las tîlharii să câștige”; e, uite că au ajuns în parlament unii chiar mai tîlhari, mai nenorociți, mai TRĂDĂTORI decât „vechii tîlhari”, anume „AURiferii” lui Georgică „Che Gargara”.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.02.2024, 12:37:35
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta nu schimbă cu nimic ce am zis.
Este un fals al lui „Iorest”. Încă până la vremea tratatelor de la Paris de după primul război mondial erau maxim câteva sute de iudei care să fi primit cetățenie română, și și acelea au fost obținute în baza șantajului antiromânesc de la 1878.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.02.2024, 13:24:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...) Deja se vede în toată Europa că acest „curent conservator” este un teatru, liderii își încalcă promisiunile cum ajung la putere, se face același lucru dar cu mai mult spectacol.
În România nu există politic niciun curent conservator semnificativ; curentul Simion-AUR nu este conservator, ci TRĂDĂTOR. De altfel, nu știu dacă știi, dar oameni avizați din AUR spun că Simion „este cu Netanyahu” (cel care îl așteaptă pe Antihrist, ba chiar lucrează pentru grăbirea venirii lui, a falsului mesia), ce-o fi înțelegînd ei prin asta.

Simion a făcut declarații trădătoare, referitoare la acele așa-zise „restituiri” de cetățenii, atât în presa română (în emisiunea lui Ciutacu, care are origini iudaice din „Ucraina”), dar și ulterior în presa israeliană.

Cât despre cum este Simion „cu Netanyahu”, s-a văzut foarte clar din emisiunea aia a lui Ciutacu, când se manifesta ca ultimul milog, ca ultimul cerșetor, pretinzînd în fața românilor pe care îi crede „idioții lui” de serviciu, că milogeala, cerșetoria lui trădătoare, abjectă, sub orice demnitate ar fi „cultură a dialogului”.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
În primul rând la vot trebuie să poți vota cu o conștiință curată, să crezi în ce votezi. Eu nu votez cu bună știință să fie colonizată România de străini că nu sunt nebun la cap.
Mă bucur că îți dai seama tot mai bine cum stă treaba cu Simion. Evident că nici eu mă refer la problemele lui ca fiind de ordin psihiatric, pur și simplu personajul ăsta dovedește că este ANORMAL, având în vedere că un om de nimic ca el, care numai a „parazitat” toată viața lui „civico-politică” valori pe care se vede foarte clar că nu le reprezintă și le-a folosit doar pentru parvenirea lui, a ajuns să spere că ar ajunge președinte de stat, de țară, prim-ministru, ministru sau ce mai visează el în parvenitismul lui.

Ăsta NU ESTE NORMAL, nu vorbesc din punct de vedere psihiatric, ci din punct de vedere caracterologic, al dezvoltării mentalității; pur și simplu nu este ceva normal ca un om de nimic, un parvenit închipuit ca el să aibă speranțe că ar putea ajunge la funcții și răspunderi politice pentru care nu are absolut nimic care să îl recomande.

Iată o scurtă mostră critică la adresa acestui „descreierat”:
„Delir: George Simion se visează prim-ministru. Che Gargara vrea rol executiv”
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.02.2024, 14:10:36
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mă bucur că îți dai seama tot mai bine cum stă treaba cu Simion.
Eu n-am nimic dragă cu Simion. După cum am mai zis, cred că e un om cu intenții bune, e capabil, talentat, muncitor, deștept, și toate cele. Doar că lucrurile nu se rezumă la atât. Când umbli prin tot felul de țări, „memoriale”, emisiuni cu oameni suspecți care te încolțesc să faci anumite declarații despre anumiți patrioți interbelici... Există tot felul de ritualuri și vrăjitorii în lumea asta, unele cu o tradiție pre-creștină și reluate puternic prin veacurile XII-XVI în Europa occidentală. Niciun om nu este imun, iar Simion se află sub o presiune imensă. Văd că merge la slujbe duminica, am înțeles că are o viață duhovnicească activă, dar acțiunile și declarațiile sale par să demonstreze că nu este suficient.

Citat:
Iată o scurtă mostră critică la adresa acestui „descreierat”:
„Delir: George Simion se visează prim-ministru. Che Gargara vrea rol executiv”
Nu știu de ce postezi asemenea lucruri, poate doar să te discreditezi singur că te uiți la astfel de prostii. Mi-ar fi rușine să mă uit la așa ceva până la capăt, darămite să mai dau și altora să-i dezgust. Se vede la fiecare postare de-a ta că problemele tale sunt de altă natură și nu ești un om serios.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 17.02.2024 at 14:16:01.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.02.2024, 20:55:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.148
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Iată o scurtă mostră critică la adresa acestui „descreierat”:
Singurul obsedat patologic e chiar bot care a făcut sute de video despre George Simion și AUR asta e deja obsesie, hărțuire, chiar dacă el face asta în interes electoral ca să ajute USR și PNL, dar tu în prostia ta abjectă, în inima ta neagră și în cugetul tău de hienă ratată care n-a realizat nimic în viață îl preiei ca un idiot util.

Ce ai făcut tu la 33 de ani sau cât avea Simion când a reușit să intre în Parlament.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.02.2024, 20:58:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.148
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu n-am nimic dragă cu Simion. După cum am mai zis, cred că e un om cu intenții bune, e capabil, talentat, muncitor, deștept, și toate cele. Doar că lucrurile nu se rezumă la atât. Când umbli prin tot felul de țări, „memoriale”, emisiuni cu oameni suspecți care te încolțesc să faci anumite declarații despre anumiți patrioți interbelici... Există tot felul de ritualuri și vrăjitorii în lumea asta, unele cu o tradiție pre-creștină și reluate puternic prin veacurile XII-XVI în Europa occidentală. Niciun om nu este imun, iar Simion se află sub o presiune imensă. Văd că merge la slujbe duminica, am înțeles că are o viață duhovnicească activă, dar acțiunile și declarațiile sale par să demonstreze că nu este suficient.
De fapt e o singură șansă să votăm AURul ca să mai încetinească din demența de la Bruxelles, vor fi 4 tipuri de voturi diferite, nu trebuie amestecate temele nu trebuie redus totul la ura față de Simion asta e capcana în care vrea să vă atragă jegul de neDavid, prezidențialele sunt chiar ultimele.

Ultimul discurs al lui Simion

https://www.realitatea.net/stiri/act...32b36f3e1a7202

Nu venim în fața voastră cu promisiuni „ce vom face”. Știți ce vom face? Cu siguranță, prin sprijinul vostru, o să îi încetinim în planurile lor bolnave. Și, cu ajutorul lui Dumnezeu, o să îi oprim pe toți, de la Juncker la Ursula von der Leyen, la doctorul Fauci și toți cei care încearcă să impună noua ordine globală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde