Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.07.2011, 10:13:43
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Oricat de greu ne-ar fi nu trebuie sa deznadajduim...Dumnezeu...ne da putere...problabil e greu si din cauza pacatelor pe care le avem si nu le marturisim....eu dupa ce ma marturisesc sunt mai puternic...spovedania...dragilor e de baza....
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.07.2011, 14:27:17
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate pentru că în jur vezi multi oameni din care o bună parte tineri, cum se sting de boli necruțatoare, neavand de ales, sau poate pt zărești chipurile bătrînilor care ar vrea să dea timpul înapoi și nu mai pot, sau poate pt încă te bucură surîsul unui copil oarecare , sau pt îți place să privesti florile care colorează natura.....sau poate pt undeva în străfundul firii tale știi că Dumneyeu are ceva special pt tine...Oricum, viața este un dar minunat, bucură-te de ea !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.01.2015, 10:41:06
crysstynna crysstynna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2015
Mesaje: 1
Implicit vreau sa stiu

cum esti acum in 2015? si eu am aceleasi stari...te rog raspunde-mi


Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Spun ce simt in fiecare zi tot mai intens de la un timp.M-am saturat de viata, tu nu?
Dar inca mai traiesc.Realizez ca ma mint zilnic .."maine va fi mai bine, ai o noua sansa"..La ce?

Vreau sa traiesc ca un om bun, tot ce fac incerc sa fie bine, dar ce e rau si ce e bine?Tu crezi ca stii ce e bine in viata?De multe ori deciziile pe care le-am luat crezand ca fac bine, s-au schimbat pe parcurs.Realizez ca pana la urma, ori te stradui sa fii bun si traiesti in minciuna, caci nu e posibil, ori traiesti in voia soartei si dk s intampla sa faci bine, poti sa te bucuri..sa te mandresti.Cine sa te aprecieze, sau nu ai nevoie de ele?(aprecieri)
Alta minciuna.Am observat ca oricine face un bine are asteptari, pe plan spiritual sau poate material.M-am saturat de nebunia, de suferinta din fiecare zi in care muncesc(cred eu cinstit)si castig putini bani pe care as vrea sa-i pastrez si sa-mi fac un viitor, dar pe de alta parte vad k acum este foarte mare nevoie, cand cei de langa mine ma ajuta, eu stiu ca nu le dau mult..dar incerc.
Vin acasa si ma pun pe pat, as vrea sa plang, dar la ce bun?As face poate si pe altii sa planga..Ma prefac ca dorm gandindu-ma ca poate maine ma voi schimba si voi realiza unde am gresit, de unde atata chin ca sa treci prin viata..?Si azi sper sa aflu ceva de la voi, poate ganditi mai bine, sau ati avut vreo experienta din care ati iesit bine ca sa-mi dati un sfat.De ce inca mai traiesc?...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.01.2015, 11:28:52
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Dragii mei, va recomand sa cititi cartea Ierom. Savatie Bastovoi "Sindromul ce sa fac". ESte o carte foarte buna si spre surprinderea celor care inca nu cunosc, modul "sugubat" al parintelui de a scrie/vorbi, veti gasi acolo raspusnsuri la intrebarile voastre, exprimate intr-un mod simplu dar concret.
Daca nu aveti posibilitatea sa o cumparati, cititi-o direct de pe net.
De asemenea va mai recomand "Ortodoxia si Postmodernismul".
M-as bucura sa dezbatem, subiectele atinse, bineinteles, dupa ce cititi cartile.
Cu drag
Jeni
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.01.2015, 12:14:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Dragii mei, va recomand sa cititi cartea Ierom. Savatie Bastovoi "Sindromul ce sa fac". ESte o carte foarte buna si spre surprinderea celor care inca nu cunosc, modul "sugubat" al parintelui de a scrie/vorbi, veti gasi acolo raspusnsuri la intrebarile voastre, exprimate intr-un mod simplu dar concret.
Daca nu aveti posibilitatea sa o cumparati, cititi-o direct de pe net.
De asemenea va mai recomand "Ortodoxia si Postmodernismul".
M-as bucura sa dezbatem, subiectele atinse, bineinteles, dupa ce cititi cartile.
Cu drag
Jeni
Unde pe net?
Te rog pune un link. Eu n-am gasit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.01.2015, 23:14:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Am citit si eu mesajele dumneavoastra, si intradevar sunt impresionante!
Desi la psihologie trebuie sa recunosc ca nu ma pricep foarte bine, am sa incerc- si sper sa reusesc- sa va ajut macar cu cateva ideii de bun-simt.

In primul rand, incercati sa va linistiti, sa inlaturati aceste ganduri negre, si sa incercati sa tratati problemele care le aveti pe rand:

-In legatura cu profesia si locul de munca. Din cate am inteles ati terminat teologia- si avand calificarea asta si diploma de bac, cateva varianta ar fi: ori ca si profesor/profesoara de religie, ori poate pe la un muzeu, ori poate la o biblioteca.
Acum important ar fi- ce meseria v-ar place dumneavoastra sa practicati mai exact, sau ce domeniu simtiti ca v-ar atrage mai mult ? Daca stiti raspunsul la aceste intrebari, puteti mai usor sa va orientati apoi.

-In legatura cu sanatatea. Aici depinde ce au zis doctorii- dar trebuie sa aveti grija de sanatatea dumneavoastra si sa respectati indicatiile medicului. Nu stiu ce recomandari ati primit de la medic in legatura cu mediul in care lucrati in prezent.

-In legatura cu situatia din familie. Ca om si ca fiu/fiica, este normal sa pese si sa va doara suferinta unor persoane apropiate din familie. Dar trebuie sa fiti constienta/constient ca sunt lucruri care pur si simplu nu depind de noi. Fiti alaturi de tatal dumneavoastra, incurajati-l, ajutati-l, dar nu va invinovatiti pentru ceva ce nu depinde de dumneavoastra.

Si aveti incredere in Dumnezeu, incercati sa comunicati mai mult cu cei apropiati si sa va recastigati increderea in dumneavoastra!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rau si bine, suferinta fericire, viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
Ajutati-ma sa traiesc! stelica67 Umanitare 104 12.05.2010 21:45:02
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17