Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 19.01.2015, 18:03:54
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
WTF ? ce legatura are Eminescu cu Bill Gates ?
Au fost masoni amandoi ... ... in loje diferite, desigur.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si intamplator (B.G.) nu este un om religios, lucru pe care il are in comun cu Eminescu.
Ateii se considera frati intre ei ... ca si crestinii. Chiar mai mult, ateii sunt prieteni la catarama cu toate "marile personalitati atee" si se trag de sireturi cu acestia. De multe ori se cred chiar avocatii sau purtatorii lor de cuvant, pro bono.

Ateii sun "liberali" din nastere, ghinionul celor din romania e ca-s anagajati ba la stat ba la patron. Dar se vor elibera ei de sub jugul imperialist ... si stim ce va urma, ca am mai trecut prin asta.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 18:12:58.
  #812  
Vechi 19.01.2015, 18:10:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ateii se considera frati intre ei ... ca si crestinii.
Toti suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem. Cand o sa inteleaga lumea asta, o sa ne fie mult mai bine.
  #813  
Vechi 19.01.2015, 18:14:34
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toti (ateii) suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem (ca noi oricum nu credem in nimic). Cand o sa inteleaga lumea (credincioasa) asta, o sa ne fie (noua ateilor) mult mai bine.
Ati vrea voi, Adevarul si minciuna sa fie frate si sora ... vrabia Mihai Viteazu.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 18:16:54.
  #814  
Vechi 19.01.2015, 18:16:51
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ati vrea voi, Adevarul si minciuna sa fie frate si sora ... vrabia Mihai Viteazu.
Nu face nimic! Te-accept asa, minciunos :). Stiu ca ai intentii bune si doar ignoranta e de vina. De aceea nici nu te judec din acest punct de vedere.

Last edited by Inorogul; 19.01.2015 at 18:20:05.
  #815  
Vechi 19.01.2015, 18:17:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ati vrea voi, Adevarul si minciuna sa fie frate si sora ... vrabia Mihai Viteazu.
Te rog frumos sa nu-mi modifici vorbele cand mi le citezi.

Ei, uite de aia avem atata intoleranta si conflict religios in lume...
  #816  
Vechi 19.01.2015, 18:19:29
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu face nimic! Te-accept asa, mincinos :).
Pe un forum crestin-ortodox ... .. cat tupeu ! Mai, asta-i diferenta, noi crestinii va acceptam asa cum sunteti, cu lipsurile si nevoile voastre, ca sunteti si voi niste "frunze-n vant".
  #817  
Vechi 19.01.2015, 18:20:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Deschide orice carte de anatomie dupa care invata copiii nostri si arata-mi unde gasim concluziile cercetarii efectuate de catre sfantul Nicolae Velimirovici:

"Materie este și trupul nostru; pământ luat din pământ. Pământ, apă, foc și aer - din
aceste patru materii este construit trupul omenesc. El este construit în chip atât de iscusit și de minunat, că nu se poate arăta nici descrie - și totuși, trupul este în sine un lucru, nu este viață; este vehicul, nu este călător; este colivie, nu este pasăre."

Am vazut si doctori si mari chirurgi foarte credinciosi,care nu intrau in operatie decat cu o rugaciune si o cruce!
Iar aceia nu au"deschis doar cartea de anatomie"ci au facut bataturi pe ea,ca si pe alte compendii de anatomie si fiziologie umana.

Ok sa deschidem cartea deci...
Corpul uman contine 6 elemente : oxigen,hidrogen,nitrogen,calciu si fosfor,asta in proportie de 99% din masa corpului si numai 0,89% alte 5 elemente : potasiu,sulf,sodiu,clor si magneziu.

Siliciul, al doilea element ca raspandire pe Pamant dupa oxigen, se gaseste in natura sub forma de combinatii (dioxid de siliciu, mica, feldspat). Masa siliciului reprezinta 27,5% din cea a scoartei Pamantului.

Rolul în organism
Siliciul este unul dintre cele mai noi oligoelemente evidențiate ca esențiale pentru organism. În organismul uman deține mai multe roluri dintre care calcifierea oaselor este cel mai important. Rolul său în consolidarea scheletului este esențial în fazele timpurii ale formării acestuia. Siliciul intervine în metabolismul componentelor țesutului conjunctiv, cu rol de susținere, al cărui aport este esențial în dezvoltarea embrionară, vindecarea rănilor, osificare. Acest mineral mai este corelat cu procesele de îmbătrânire vasculară, în sensul că el se reduce semnificativ cu vârsta din pereții arteriali în care s-a instituit procesul de ateroscleroză.
Siliciul dă strălucire dinților, unghiilor și părului. Există și în țesutul pulmonar, de aceea este recomandat pentru remineralizarea bolnavilor de tuberculoză. Pentru că ajută la formarea oaselor și cartilajelor, mineralul nu trebuie să lipsească din alimentația gravidelor și din cea a copiilor care suferă de rahitism. De asemenea, el contribuie la asimilarea fosforului, care este foarte important pentru sănătatea creierului
.
Se estimează că un adult ar avea nevoie de 20-30 mg siliciu/zi.


Carbonul este un element foarte important si interesant: se gaseste sub forma de grafit, diamant si fulerene si prezinta capacitatea de a forma legaturi simple sau multiple cu alti atomi mici, inclusiv cu alti atomi de carbon. Aceste caracteristici conduc la aparitia a aproape zece milioane de compusi chimici diferiti.
În organismul uman, carbonul se regăsește sub forma proteinelor, glucidelor, lipidelor și intră în componența sângelui, hormonilor, acizilor nucleici.

Deci aceasta este componenta de pamant/lut a corpului uman.


La nivel de celula se fac schimburile de gaze prin aportul circulatiei sangvine care oxigeneaza tesuturile ori elimina CO2 prin expiratie-asta este componenta de aer a corpului uman.

Nu mai este un secret pt nimeni ca, corpul uman contine intre 45% apa(la obezi)si pana la 85% apa la noi nascuti,sugari.

SNC are o activitate bazata pe biocurenti iar creierul are si el un algoritm specific de functionare in anumite unde:alfa,beta,delta,theta.
Iar aceasta ultima este componenta de foc a corpului uman.

Last edited by Yasmina; 19.01.2015 at 18:23:02.
  #818  
Vechi 19.01.2015, 18:41:40
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Te rog frumos sa nu-mi modifici vorbele cand mi le citezi.
Ei, uite de aia avem atata intoleranta si conflict religios in lume...
Nu le-am modificat, le-am facut doar mai explicite. Daca consideri ca gresesc schimba tu ce am introdus eu in paranteze si pune in locul lor ce ai vrut tu sa spui, sa vedem in numele cui vorbesti si la ce te referi.

Ai afirmat ca:
"Toti (ateii) suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem (ca noi oricum nu credem in nimic). Cand o sa inteleaga lumea asta (credincioasa), o sa ne fie (noua ateilor) mult mai bine."

sau

"Toti (cei de alta confesiune) suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem (ca noi oricum nu credem in ceva anume). Cand o sa inteleaga lumea asta (crestina), o sa ne fie (noua celor de alta confesiune) mult mai bine."

Ia sa vedem ce iese daca schimbi cum spui tu ca-i bine ...

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 18:56:07.
  #819  
Vechi 19.01.2015, 18:47:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Nu le-am modificat, le-am facut doar mai explicite. Daca consideri ca gresesc schimba tu ce am introdus eu in paranteze si pune in locul lor ce ai vrut tu sa spui, sa vedem in numele cui vorbesti si la ce te referi.

Ai afirmat ca:
"Toti (ateii) suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem (ca noi oricum nu credem in nimic). Cand o sa inteleaga lumea (credincioasa) asta, o sa ne fie (noua ateilor) mult mai bine."

Ia sa vedem ce iese daca schimbi cum vrei tu ...
Ok, hai sa schimb.

"Toti (oamenii) suntem frati si surori, pentru ca toti suntem oameni. Nu conteaza crezul pe care il avem (pentru ca avem atatea crezuri in lumea asta). Cand o sa inteleaga lumea (credincioasa si necredincioasa) asta, o sa ne fie (tuturor oamenilor) mult mai bine."
  #820  
Vechi 19.01.2015, 18:48:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Yasmina, Albert si oricare dintre frati si surori care va lasati (cu)prinsi in urzeala celui rau, voi chiar n-ati inteles ca de noi depinde daca devenim sau nu mai buni? Voi chiar n-ati inteles ca vrajmasul munceste "pe branci" sa ne dezbine si sa scoatem din noi ce e mai rau, nu ce e mai bun? Voi chiar n-ati inteles ca raspunzand raului cu rau, nu suntem cu nimic mai presus de cel pe care il blamam sau mai rau... il uram? Va grabiti mereu sa ripostati in virtutea tulburarilor provocate, dar rezultatele sunt dureros de triste si va trebui sa fiti pusi de alte zeci de ori la aceleasi incercari pana sa invatati sa aveti rabdare si sa alegeti sa spuneti un cuvant bun si de folos, nu doar pentru cel vizat, ci pentru toti cei din jur.
Am vazut de curand un videoclip cu un rus care statea linistit la pescuit, iar dupa o vreme cand a vazut ca nu prinde nimic, a facut o criza de nervi ca-i venea sa sparga totul in jur. Fratilor, cui slujim de fapt? Vorbim fiecare despre jertfa si suferinta Mantuitorului, dar nu ne sfiim sa refulam la cea mai mica "lectie" deloc intamplatoare. Cati ani de "restante" ne mai trebuie, pentru a absolvi intr-un final, capitolul "Smerenie"?
Nu stiu daca ati avut rabdarea sa urmariti toate aceste 80 si ceva de pagini ale acestui trist thread,ati fi vazut ca mereu am vorbit pasnic si am pastrat un ton amical in ciuda enormitatilor spuse.

Am vociferat doar pt abordarea subiectului in sine dar nu am atacat oamenii;pe cand in cazul meu este exact invers,acum sunt atacata personal pt ca gandesc exact asa iar acest user nu stie cum altfel sa poarte si sa castige o discutie prin merite intectuale.

Nu are nici un aport la acest thread, este doar un propangadist al unor siteuri indoielnice cu miros orthodox,pe care le promoveaza aici dand copy/paste fara a se obosi sa le citeasca,sa le comenteze personal.
Intre timp ce face copy/paste mai baga si niste injuraturi"crestine"tuturor acelora care mai au o obiectie.

Eu am avut curajul sa ma pun cu el pt ca nu ma las intimidata de astfel de indivizi nici in virtual,nici in viata reala!
Am facut-o pt o perioada de timp cand termenii inca se pastrau in proportii relativ caldicele si ne incadram in subiect,dar de cand a trecut la injurii nu o sa-i mai raspund.

Asa,asa o sa trezeasca vorbind si postand copy/paste de unul singur.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis