Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.07.2013, 11:07:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
Citind acest thread de pe un forum crestin-ortodox ma mira faptul ca de la un subiect mai putin important spaga! ati ajuns la monarhie,politica,dezbracat, incalcari ale legii de catre asa zisa politie si cate alte aberatii,suntem farisei toti: voi ca ati scris aici si eu ca am citit si scriu acum!
1.In Romania spaga se da in urmatoarea ordine maternitate,gradinita,scoala,facultate,servici
si pina te bagi in pamint,in concluzie de cind ne nastem si dau parintii spaga pt. noi si pina cind murim dam spaga sub diferite forme sau din diferite motive si cine zice ca nu e asa sa se gindesca de 2 ori inainte de a comenta!Nu cred ca exista in tara nostra om care nu a dat, nu da si nu va da spaga!
2.Teatrul care se face acum pe baza bacalaureatului e circ dupa vechea metoda ,,da poporului circ si paine''a crescut ,,salariul minim''si urma circul, acum a fost bacul,au mai fost vamile,recensamintul,referendumul si altele cam cite un circ la 2-3 luni pt.adormirea constiintei populare,aduceti-va aminte ca in asa zisa revolutie se striga ,,Vom Muri si Vom fi Liberi"liberi au fost doar cei ce au murit Dumnezeu sa ii ierte! Noi cei care am ramas Nu am fost si nu vom fi liberi!
3.Rugamintea mea sa ne smerim un pic si sa nu ne mai dam sfinti ca nu suntem,suntem niste pacatosi toti si cum apare un motiv ne aruncam in judecati si ne dam experti in toate!
Ne plingem ca se da spaga la bac?? eu intreb asa unde nu se da spaga?
Ne plingem ca se incalca legi eu intreb asa cind nu se incalca legi sau cine nu cauta sa evite respectarea legii?
Ne pingem de sistemul din tara noastra dar sa nu cumva sa il schimbe cineva!
Ne baga in lege homosexualitatea si ne plingem pe forumuri si atit,nici macar B.O.nu ia atitudine!
Nu luam atitudine orice ar face, stam si inghitim orice ne dau si ne bucuram ca noua inca ne merge,, bine'',nu iesim in strada pt.drepturile si crezurile noastre,nu aparam B.O. si tara si nici ele pe noi,suntem dezbinati si invrajbiti,mincinosi si prefacuti,etc.
Concluzia:am ajuns timpurile de pe urma si traim in ceea ce am construit si constrim zilnic o societate bolnava de moarte pe care o tinem in aparate sa nu moara ca poate o salvam,suntem bolnavi intr-o societate bolnava si ne prefacem sanatosi!
Vroiam sa scriu mai multe dar ma opresc imi cer scuze daca am deranjat sau suparat pe cineva si din punctul meu de vedere acest thread este inchis!
De acord cu tine, Dan-Constantin, dar de unde va trebuie sa inceapa combaterea darii si luarii de spaga. Se ia spaga pentru a completa veniturile extrem de mici; dar datul spagii ne diminueaza veniturile; deci, practic ne furam singuri caciula.
Si, da, ai dreptate: e cazul sa se termine cu atata minciuna. Romanul te minte in fata fara sa clipeasca. De ce fratilor? A minti e un pacat, pentru care vom plati scump.
As zice ca fiecare sa inceapa cu el insusi sa nu mai minta la tot pasul si sa nu dea spaga. Alta prestanta va avea! Si alta greutate cuvantul lui!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.07.2013, 12:19:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Florinus, te-am intrebat ce atitudine aveau fata de populatie.
Scuze, dar nu sunt de acord cu cele subliniate in textul tau. Tu ai trait acei ani de teroare, sau ne spui povesti de adormit copiii?!?
Dupa 1960-1964, atitudinea securitatii fata de populatie era una foarte corecta si normala!
Iar anii de teroare au fost numai pana in 1960-1964.
Aici in judetul Vaslui si la Husi in special nu au existat in anii 70'-80'' nici un fel de animozitati intre populatie si cadrele de militie sau securitate. Cand era meci pe stadion mergeau alaturi si militianul si securistul si toata lumea, apoi dupa meci cand se umpleau restaurantele "Cina"" sau ""Intim"" si cand incepeau orchestra sa cante daca era dansau si militianul si securistul si toata lumea, cand era un "1 Mai"" sau ""23 august"" si tot orasul era la un gratar pe Motoc sau la Dobrina iarasi se ducea toata lumea, etc!
Nu am auzit de cazuri de abuzuri din partea organelor de militie sau securitate, in anii 70''-80'' aici la Husi!

Doar si baietii de la militie sau securitate mai veneau la tata la depozit si se rugau "dom'sef avem si noi nevoie de niste saci de ciment, de un frigider, o masina de spalat, de un casetofon, etc ca stiti suntem si noi atenti"".
La revolutie aici a fost foarte pasnic: mai multi cetateni s-au prezentat la militia Husi, solicitand eliberarea detinutilor politici! Cu mult tact, comandantul de atunci al militiei oras Husi (Constantin Grigoras) i-a convins ca nu exista detinuti politici in arest si totul a decurs pasnic, fara violente ori distrugeri.

Doar un caz sa va zic: la un moment, cineva l-a turnat pe unul ca cica asculta ""Europa libera"" cand era internat in spital. Mai tarziu a fost invitat la securitate si colonelul Arginteanu l-a intrebat daca e adevarat. Omul foarte hotarat i-a zis ca "da, si care e problema ?!"". Iar colonelul Arginteanu i-a spus "daca ascultati pentru dumneavoastra sa va informati nu-i nici o problema, insa sa nu faceti propaganda"" si omul a plecat linistit acasa.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.07.2013, 12:36:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Iar ca va raspund la intrebare daca am trait acei ani, la revolutie aveam 7 ani!

Stiu ca s-au mai adunat cativa oameni la primarie, au scandat cateva lozinci si cam asta a fost revolutia la Husi.
Intradevar, prima secretara Maria Roman a fost luata cam "pe sus"", insa alte treburi nu s-au intamplat. Probabil si prin faptul ca sotul ei Stelica Roman era atunci sef de gara si se bucura de um mare prestigiu in oras, lumea s-a abtinut de la actiuni violente!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.07.2013, 19:12:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dupa 1960-1964, atitudinea securitatii fata de populatie era una foarte corecta si normala!
Iar anii de teroare au fost numai pana in 1960-1964.
Aici in judetul Vaslui si la Husi in special nu au existat in anii 70'-80'' nici un fel de animozitati intre populatie si cadrele de militie sau securitate. Cand era meci pe stadion mergeau alaturi si militianul si securistul si toata lumea, apoi dupa meci cand se umpleau restaurantele "Cina"" sau ""Intim"" si cand incepeau orchestra sa cante daca era dansau si militianul si securistul si toata lumea, cand era un "1 Mai"" sau ""23 august"" si tot orasul era la un gratar pe Motoc sau la Dobrina iarasi se ducea toata lumea, etc!
Nu am auzit de cazuri de abuzuri din partea organelor de militie sau securitate, in anii 70''-80'' aici la Husi!

Doar si baietii de la militie sau securitate mai veneau la tata la depozit si se rugau "dom'sef avem si noi nevoie de niste saci de ciment, de un frigider, o masina de spalat, de un casetofon, etc ca stiti suntem si noi atenti"".
La revolutie aici a fost foarte pasnic: mai multi cetateni s-au prezentat la militia Husi, solicitand eliberarea detinutilor politici! Cu mult tact, comandantul de atunci al militiei oras Husi (Constantin Grigoras) i-a convins ca nu exista detinuti politici in arest si totul a decurs pasnic, fara violente ori distrugeri.

Doar un caz sa va zic: la un moment, cineva l-a turnat pe unul ca cica asculta ""Europa libera"" cand era internat in spital. Mai tarziu a fost invitat la securitate si colonelul Arginteanu l-a intrebat daca e adevarat. Omul foarte hotarat i-a zis ca "da, si care e problema ?!"". Iar colonelul Arginteanu i-a spus "daca ascultati pentru dumneavoastra sa va informati nu-i nici o problema, insa sa nu faceti propaganda"" si omul a plecat linistit acasa.
"Dupa 1960-1964, atitudinea securitatii fata de populatie era una foarte corecta si normala!"
Asta e cea mai buna gluma pe care am auzit-o! Umor negru, as putea spune!
Daca la revolutie ai avut 7 ani, inseamna ca in 1960 aveai... multi ani pana sa te nasti. Si atunci cum de iti permiti sa spui asa enormitati?!?

Last edited by Miha-anca; 12.07.2013 at 19:16:26.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.07.2013, 20:10:52
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Subiectele la Bac au fost simple?
Atunci de ce au trecut asa de putini? 56,7%? Cred ca trebuiau " speriati" mai demult "copiii" acestia.....
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.07.2013, 22:16:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Dupa 1960-1964, atitudinea securitatii fata de populatie era una foarte corecta si normala!" Asta e cea mai buna gluma pe care am auzit-o! Umor negru, as putea spune! Daca la revolutie ai avut 7 ani, inseamna ca in 1960 aveai... multi ani pana sa te nasti. Si atunci cum de iti permiti sa spui asa enormitati?!?
Am mai discutat si eu cu oamenii care au muncit cinstit in anii 70'-80' in RSR si majoritatea au avut o parere buna despre cadrele de securitate de dupa 1964!
Pana la urma nu inteleg ce le reprosati ofiterilor si subofiterilor de securitate si militie de dupa 1964! Ca si-au facut cinstit datoria fata de tara si popor, si au aparat pe plan informativ interesele economice ale Romaniei ?! Ca au luptat contra revizionismului maghiar sau a imperialismului sovietic ?!
Ziceti-mi si mie ce cetatean cinstit al RSR dupa 1964 a avut ceva de suferit de pe urma securitatii sau militiei ? Dupa 1964 in Romania nu au existat detinuti politici, ci numai detinuti de drept comun!
Va imaginati ca un stat poate exista fara un serviciu de informatii ?!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.07.2013, 00:49:31
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dupa 1960-1964, atitudinea securitatii fata de populatie era una foarte corecta si normala!
Iar anii de teroare au fost numai pana in 1960-1964.
Aici in judetul Vaslui si la Husi in special nu au existat in anii 70'-80'' nici un fel de animozitati intre populatie si cadrele de militie sau securitate. Cand era meci pe stadion mergeau alaturi si militianul si securistul si toata lumea, apoi dupa meci cand se umpleau restaurantele "Cina"" sau ""Intim"" si cand incepeau orchestra sa cante daca era dansau si militianul si securistul si toata lumea, cand era un "1 Mai"" sau ""23 august"" si tot orasul era la un gratar pe Motoc sau la Dobrina iarasi se ducea toata lumea, etc!
Nu am auzit de cazuri de abuzuri din partea organelor de militie sau securitate, in anii 70''-80'' aici la Husi!

Doar si baietii de la militie sau securitate mai veneau la tata la depozit si se rugau "dom'sef avem si noi nevoie de niste saci de ciment, de un frigider, o masina de spalat, de un casetofon, etc ca stiti suntem si noi atenti"".
La revolutie aici a fost foarte pasnic: mai multi cetateni s-au prezentat la militia Husi, solicitand eliberarea detinutilor politici! Cu mult tact, comandantul de atunci al militiei oras Husi (Constantin Grigoras) i-a convins ca nu exista detinuti politici in arest si totul a decurs pasnic, fara violente ori distrugeri.

Doar un caz sa va zic: la un moment, cineva l-a turnat pe unul ca cica asculta ""Europa libera"" cand era internat in spital. Mai tarziu a fost invitat la securitate si colonelul Arginteanu l-a intrebat daca e adevarat. Omul foarte hotarat i-a zis ca "da, si care e problema ?!"". Iar colonelul Arginteanu i-a spus "daca ascultati pentru dumneavoastra sa va informati nu-i nici o problema, insa sa nu faceti propaganda"" si omul a plecat linistit acasa.
Cita dreptare aveti stimate coleg!
De comparat cu ce se intimpla actualmente in locuinta diavolului numita eufemistic Occident, daca faci propaganda anti-"political corectness". In loc sa ii omoare, popoarele Europei se roaga pentru conducatori!... Dar, oare de unde provin acei conducatori? Oare nu din sinul popoarelor? Si nu sunt popoarele pervertite si conducatorii posedati? Si asa se vede justetea Ecleziastului, spusa in Tanakh: "nici un om nu e drept, nici unul macar...".
Pe de alta parte, ma sperie: parca poporul romin s-a ...demonizat, a ajuns mutant, dupa 1989. Sunt si nu sunt aceiasi oameni. Nevoile inchipuite si patologic de lacome ale bogatilor si goana disperata dupa subzistenta a saracilor: iata doi vectori care sfasie popoarele.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 13.07.2013 at 00:51:50.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.07.2013, 01:03:54
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
Citind acest thread de pe un forum crestin-ortodox ma mira faptul ca de la un subiect mai putin important spaga! ati ajuns la monarhie,politica,dezbracat, incalcari ale legii de catre asa zisa politie si cate alte aberatii,suntem farisei toti: voi ca ati scris aici si eu ca am citit si scriu acum!
1.In Romania spaga se da in urmatoarea ordine maternitate,gradinita,scoala,facultate,servici
si pina te bagi in pamint,in concluzie de cind ne nastem si dau parintii spaga pt. noi si pina cind murim dam spaga sub diferite forme sau din diferite motive si cine zice ca nu e asa sa se gindesca de 2 ori inainte de a comenta!Nu cred ca exista in tara nostra om care nu a dat, nu da si nu va da spaga!
2.Teatrul care se face acum pe baza bacalaureatului e circ dupa vechea metoda ,,da poporului circ si paine''a crescut ,,salariul minim''si urma circul, acum a fost bacul,au mai fost vamile,recensamintul,referendumul si altele cam cite un circ la 2-3 luni pt.adormirea constiintei populare,aduceti-va aminte ca in asa zisa revolutie se striga ,,Vom Muri si Vom fi Liberi"liberi au fost doar cei ce au murit Dumnezeu sa ii ierte! Noi cei care am ramas Nu am fost si nu vom fi liberi!
3.Rugamintea mea sa ne smerim un pic si sa nu ne mai dam sfinti ca nu suntem,suntem niste pacatosi toti si cum apare un motiv ne aruncam in judecati si ne dam experti in toate!
Ne plingem ca se da spaga la bac?? eu intreb asa unde nu se da spaga?
Ne plingem ca se incalca legi eu intreb asa cind nu se incalca legi sau cine nu cauta sa evite respectarea legii?
Ne pingem de sistemul din tara noastra dar sa nu cumva sa il schimbe cineva!
Ne baga in lege homosexualitatea si ne plingem pe forumuri si atit,nici macar B.O.nu ia atitudine!
Nu luam atitudine orice ar face, stam si inghitim orice ne dau si ne bucuram ca noua inca ne merge,, bine'',nu iesim in strada pt.drepturile si crezurile noastre,nu aparam B.O. si tara si nici ele pe noi,suntem dezbinati si invrajbiti,mincinosi si prefacuti,etc.
Concluzia:am ajuns timpurile de pe urma si traim in ceea ce am construit si constrim zilnic o societate bolnava de moarte pe care o tinem in aparate sa nu moara ca poate o salvam,suntem bolnavi intr-o societate bolnava si ne prefacem sanatosi!
Vroiam sa scriu mai multe dar ma opresc imi cer scuze daca am deranjat sau suparat pe cineva si din punctul meu de vedere acest thread este inchis!
Nu cred ca ar fi putut-o spune cineva mai bine.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.07.2013, 01:22:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Am mai discutat si eu cu oamenii care au muncit cinstit in anii 70'-80' in RSR si majoritatea au avut o parere buna despre cadrele de securitate de dupa 1964!
Pana la urma nu inteleg ce le reprosati ofiterilor si subofiterilor de securitate si militie de dupa 1964! Ca si-au facut cinstit datoria fata de tara si popor, si au aparat pe plan informativ interesele economice ale Romaniei ?! Ca au luptat contra revizionismului maghiar sau a imperialismului sovietic ?!
Ziceti-mi si mie ce cetatean cinstit al RSR dupa 1964 a avut ceva de suferit de pe urma securitatii sau militiei ? Dupa 1964 in Romania nu au existat detinuti politici, ci numai detinuti de drept comun!
Va imaginati ca un stat poate exista fara un serviciu de informatii ?!
Florinus, sigur ca trebuie sa existe un serviciu de informatii, dar sa existe fara sa ma incomodeze, atunci cand sunt un cetatean cinstit.
Ar fi bine sa te mai informezi, caci cei cu care ai vorbit te-au menajat si nu ti-au spus adevarul.
Nu au fost detinuti politici dupa 1964? Dar de Preotul Gh. Calciu Dumitreasa ai auzit? Dar de Doina Cornea?!?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.07.2013, 01:34:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dupa 1964 in Romania nu au existat detinuti politici, ci numai detinuti de drept comun!
Dar nici inainte de 1964 nu au existat detinuti politici... cel putin asa s-a afirmat; iar cand mureau din batai, diagnosticul era unul cat se poate de nevinovat. Lipsa de respect fata de om s-a inradacinat inca de pe atunci.
Ceea ce vedem azi sunt urmarile firesti ale acestei stari de fapt: lipsa de respect fata de altii s-a transformat in lipsa de respect fata de sine insusi. Omul nu mai are onoare, nu mai are cinste; le-a vandut pentru bani si considera de acum ca totul e permis, ca sa castige cat mai multi bani.
Oare acesta e scopul vietii, banii?!? Unii asa au inteles si f multi ii imita. Romanul "se descurca". Si in Biblie scrie ca e permis sa furi cand mori de foame; dar nu scrie ca e permis sa furi cand o faci din lacomie.
Reply With Quote
Răspunde