Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 09.08.2012, 00:11:00
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am raspus pe topicul legat de catolicism, intrati sa vedeti. Am dat si sursa de unde am luat si alte carti legate de subiectul topicului. Citeste te rog ce am scris, poti sa te uiti putin si peste celelalte articole/carti, unele sunt doar de 16 pagini.

Uitati aici raspunsul meu la intrebarea dvs pe acel topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=45


Ok. Multumesc mult! :)
  #372  
Vechi 09.08.2012, 00:24:16
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am citi ultimile 3-4 foi ale acestor discutii si am avut citeva surprize . Unele mai mari altele mai mici , dar in general neplacute .

Cea mai neplacuta este legata de felul nostru de a fi ortodocsi. Si de fiecare data cind spun acest lucru ma si gindesc la nemaipomenita statistica de recesamint prin care 87% din populatie este ortodoxa dar defapt , din acestia, doar 4% merg constant la biserica . Dar cine mai stie din acesti 4% citi sunt ortodocsi adevarati ?
Ca sa fi ortodox curat, adevarat, valoros, traitor , nu trebuie sa fi doctor, nici inginer,nici arhitect si nici altceva cu studii superioare deoarece biserica lui Hristos nu este una a elitistilor, nici pe departe. Dar trebuie sa fi tare in credinta si vietuire mergind pina la cele mai mici manifestari comportamentale .
Altfel spus , si cu atit mai mult daca vrei sa fi perceput ca un CULT, daca inca nu cunosti comportamentul pe care trebuie sa il ai fata de valorile duhovnicesti ale neamului , cred ca esti in ceva dificultate !
Nu asa se apreciaza si se vorbeste despre sfintii romani . Nu asa se vorbeste despre un sfint roman , sfidator . Si sa nu uitam : sfintul este sfint nu atunci cind biserica se hotaraste sa il recunoasca (acela este doar momentul de la care se face cinstirea oficiala) ci cind insusi Dumnezeu il sfinteste iar poporul il recunoaste si il cinsteste . Iar cine se impiedica tocmai in sfintenie parintelui Arsenie Boca sa se gindeasca , ca exemplu, la sfintii inchisorilor , pe care Sf. Sinod al BOR nu vrea inca sa ii canonizeze , desi ei fac minuni in tara prin moastele lor !
Este adevarat ca fiecare sfint are si greseli , adica nu este intruchiparea perfectiunii (de exemplu : parintele Arsenie Papacioc ingaduuia savirsirea tainei cununiei chiar daca mireasa sau nasa era la ciclu , pe motiv ca s-au facut multe cheltuieli pt. nunta ... fara a tine cont ca sfintele taine au cerinte si rigori indubitabile ) dar asta nu ne da dreptul sa ii necinstim si nici nu le scade sfintenia cu nimic . Daca Dumnezeu insusi i-a acceptat astfel inseamna ca noi oamenii nu are rost sa ne impiedicam in firimituri .
Poate ca cei care fac aceste lucruri cu dezinvoltura vor fi certati , pina la urma , de catre insusi sfintul /sfintii respectivi , si atunci vor vedea cum este cu cinstirea si necinstirea sfintilor . Dar in orice caz nu este un lucru care sa ne faca cinste !

Apoi am sesizat ca exista medici care nu stiu ca 2% din testosteronul liber circulant in singe (nelegat de proteine) este produs in prostata . Si care incurca "corpul galben" cu placenta .
Dar aceste inconveniente sunt mult mai mici decit a sfida un sfint . Daca cele din urma sunt veniale , pt. primele se plateste usturator , uneori .

Dar , de departe , toate punctele de vedere si ideile vehiculate fac o greseala mare , care si duce la tot felul de intelegeri sau din contra, a subiectului .
Inainte de a judeca o fiziologie sau o patologie a unei persoane trebuie sa tinem cont sub ce legaturi sau binecuvintari isi duce aceasta viata . desi aceste conditii sunt invizibile (ca si minea omului , ca si durerea , ca si cimpul electromagnetic, etc) este sigur ca ele exista .
Femeia in casatorie atirna de sotul ei nu numai prin hormoni (desi nu in totdeauna si cunoastem mecanismnul si legatura cauzala hormonala )ci prin isasi taina casatoriei . Taina casatoriei nu a schimbat atributiile ancestrale ale femeii ci le-a intarit . Fiti atenti la taina casatoriei cind mai asistati la ea si nu va lasati dusi de val , de eveniment . Important este ce se slujeste si se implineste cu binecuvintarea si pecetea lui Dumnezeu si nu nimicurile care atrag : rochia miresei, a nasii , burta nasului, muschii ginerelui , etc
Prin taina casatoriei femeiea este atirnatoare de sotul ei (precum si sotul atirnator este de Dumnezeu insusi) prin cele mai nebanuite lucrui pe care stiinta inca nu le-a descoperit . Si asa si vor ramine in veci ca de aceea este taina .
Maica din minastire este atirnatoare de Dumnezeu prin taina tainelor , taina chipului ingeresc , taina calugariei (desi tunderea in calugarie nu este recunoscuta ca si taiana) iar integritatea ei fizica, morala , intelectuala , existentiala este total diferita de a oricarei femei singuratice dar nelegata printr-o taina de Hrtistos . Calugarita este insasi mireasa lui Hristos , iar aceasta nu este o gluma sau o iluzie sau o filosofie , caci insasi Hrtistos nu este asa ci absolut real, de care este legat intr-un total alt mod decit femeia moderna singuratica .
De mare ajutor si spre multa invatatura , pt. un medic , de exemplu,este studierea medicinei isihaste a parintelui Ghelasie de la Frasinei , inafara practicii reproductive.
De asemenea , observatiile si invataturile parintelui Arsenie Boca despre raporturile sexuale cu femeia gravida , excesul si sevrajul sexual in taina casatoriei, sunt de mult ajutor pt. un medic ortodox .

Dar sa nu uitam nici o data esenta lucrurilor : fiecare face exact ce vrea . Este loc in lumea aceasta pt. toti .
Domnule Zaharia,
Prostata nu secreta testosteron si nici un alt hormon. Nu numai ca cunosc literatura de specialitate dar face parte din meseria mea sa o privesc la microscop si am vazut zeci. La fel si corpuri galbene in OVAR, si placente din UTER. Am vazut cu zecile si chiar sute deja, si o sa mai vad inca o gramada. Daca doriti sa contraziceti, veniti cu documente de specialitate care sa confirme cele ce spuneti.

Cat despre Arsenie Papacioc, exact cu ceea ce ii gasiti greseala dvs. a crescut in ochii mei.
Cu Taina casatoriei aveti dreptate, si prin aceeasi Taina si barbatul atarna de femeie, sunt legati unul de altul indisociabil si la fel ca la prizonierii in lanturi, ritmul de mers il da cel care merge cel mai incet. Iar ambii atarna de Dumnezeu.

Mireasa lui Dumnezeu insa este Biserica, adica noi toti, si dvs. sunteti mireasa lui Hristos, si da, nu este o gluma.

In rest, orice invatatura poate fi buna de studiat, cum a spus apostolul, retinand ceea ce este bun.
  #373  
Vechi 09.08.2012, 00:30:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ce spuneti, mergeti?
Am fost și am să mai merg cu ajutorul lui Dumnezeu.
  #374  
Vechi 09.08.2012, 00:30:09
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Asta e cazul de care vorbeam :

"Un tanar viitor preot vine la parintele Arsenie Boca si-l intreaba cum si unde sa-si gaseasca o consoarta. Nu gasise el pana atunci.
Si era acolo, in multime, in curtea Manastirii Brancoveanu, o tanara curatica, purtand o basma albastra. Si parintele Arsenie Boca a zis:
- Ia-o pe aceasta!
Parintele Arsenie Boca n-o cunostea nici el. O vedea pentru prima data! Dar i-a spus tanarului teolog:
- Uite, asta este femeia ta. Ia-o!
S-au insurat. A urmat o casnicie chinuita, fara intelegere si fara bucurii. Dar au dus-o pana la urma. Stiti, sunt multe familii care se chinuie si o duc asa... taras-grapis."

Decebal, nici un duhovnic nu e infailibil. Dar a te indemna asa aiurea in tramvai, cand tu iti pui mare nadejde in sfatul lui - si esti dispus sa-l urmezi orbeste, ca deh, e duhovnic maaare - este regretabil.

P.S. : Apropos de casatorie, imi vine in minte sfatul unui coleg de forum, N.Priceputu parca :) care zicea ca nu este indicat sa te casatoresti fara ca mai intai sa te indragostesti de persoana respectiva. Bun sfat!
Saracii oameni, si el si ea Cine este preotul? A devenit preot pana la urma?
Sfatul este intr-adevar bun.
  #375  
Vechi 09.08.2012, 00:35:11
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să înțeleg că sunteți catolică?
Deloc. Ceea ce spune Decebal insa este corect si am intrebat cu mult timp in urma ce i-a impiedicat pe ortodocsi sa isi spuna exact asa cum arata Decebal, dar nimeni nu era deacord. Dar stiam ca incetul cu incetul va veni si ziua cand si altii isi vor da seama. Nu ma asteptam insa sa vina atat de repede. Sau poate ma grabesc cu aprecierile si ziua inca nu a venit...
  #376  
Vechi 09.08.2012, 00:38:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
A fost vreodata in America? Pictura din poza pare America anilor 30, este impresia ce mi-o da..

A fost...dar nu în mod normal. Mai greu să vă explic și oricum nu o să înțelegeți.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cat despre data mortii sale, sa nu va suparati dar eu am ramas cu o retinere de cand am citit marturia unuia de pe acest site care sustinea ca l-a vazut la Sambata ani dupa ce i-a fost facuta inmormantarea si care insista sa ii intrebam pe calugarii de la Sambata ca sa vedem ca este adevarat.
Eu cred că rețineți relatarea unuia care a fost banat și care scria numai inepții, numele lui era parcă Mihai32...sau ceva de genul.

Părintele a murit în data de 28.11.1989.
  #377  
Vechi 09.08.2012, 00:39:44
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am fost și am să mai merg cu ajutorul lui Dumnezeu.
Ce bine! Sa nu ma uitati cu raspunsul cand veti ajunge acolo!!
  #378  
Vechi 09.08.2012, 00:42:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ce bine! Sa nu ma uitati cu raspunsul cand veti ajunge acolo!!
Nu vreau să mă arunc în fac afimații când vine vorba de așa ceva. Și nici nu vreau să mă duc să întreb călugării de la Sâmbăta așa ceva. Așa ceva nu se discută cu oricine merge acolo și întreabă.

Last edited by ovidiu b.; 09.08.2012 at 00:47:45.
  #379  
Vechi 09.08.2012, 00:43:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Deloc. Ceea ce spune Decebal insa este corect si am intrebat cu mult timp in urma ce i-a impiedicat pe ortodocsi sa isi spuna exact asa cum arata Decebal, dar nimeni nu era deacord. Dar stiam ca incetul cu incetul va veni si ziua cand si altii isi vor da seama. Nu ma asteptam insa sa vina atat de repede. Sau poate ma grabesc cu aprecierile si ziua inca nu a venit...
Biserica noastră se numește Biserica Ortodoxă și nicidecum Biserica Catolică Răsăriteană. Catolicii nu au decât să spună cum vor...dar părinții noștri asta ne-au învățaț.
  #380  
Vechi 09.08.2012, 00:47:50
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
A fost...dar nu în mod normal. Mai greu să vă explic și oricum nu o să înțelegeți.

Eu cred că rețineți relatarea unuia care a fost banat și care scria numai inepții, numele lui era parcă Mihai32...sau ceva de genul.

Părintele a murit în data de 28.11.1989.
Incercati o explicatie, pot intelege mai multe decat pare
Baiatul este intr-adevar cel despre care spuneti. Zicea el multe lucruri ciudate, dar de ce sa insiste sa fie intrebati calugarii daca nu ar fi nimic adevarat? Asta m-a surprins, dar cum Pr. Arsenie Boca nu ma interesa deloc din cauza articolului cu prostata, nu mi-am batut capul insa vad ca mi-a ramas imprimata in minte informatia.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27