Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 29.05.2012, 22:25:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Vaticanul a recunoscut ca a investigat mai mult de 4.000 de cazuri de abuzuri sexuale asupra copiilor, in ultimii 10 ani, potrivit unor declaratii facute de un cardinal din Statele Unite."

Ce este pozitiv si negativ aici ? ? ?
Pozitiv este că Vaticanul își ia jurisdicția universală și imediată în serios și investighează. Negativ ar fi ca un mare număr din aceste peste 4000 de cazuri să se confirme ca adevărate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #222  
Vechi 29.05.2012, 22:27:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer sa va raspund , nu mai stiu in asta situatie ce este negativ si pozitiv !
Pai e grav daca nu stiti.

Nu incercati sa rastalmaciti cuvintele mele, eu m-am referit fosrte clar la preotii care refuza sa tradeze secretul spovedaniei.

Deci, va intreb din nou - vi se pare normal sau acceptabil, in orice circumstante, ca un preot sa tradeze secretul spovedaniei ?

Este asa ceva acceptabil in BOR ?
  #223  
Vechi 29.05.2012, 22:30:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaig Vezi mesajul
- vi se pare normal sau acceptabil, in orice circumstante, ca un preot sa tradeze secretul spovedaniei ?
nu - nu- nu- nu - nu- nu-. . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #224  
Vechi 29.05.2012, 22:36:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Mod de operare"- INCREDIBIL !

Biserica Catolica este din nou in centrul unui scandal privind abuzurile sexuale, dupa ce un preot german a recunoscut acuzatiile privind relatiile cu trei baieti minori.

Barbatul in varsta de 46 de ani a recunoscut toate cele 280 de acuzatii legate de acte sexuale care au avut loc pe parcursul a opt ani de zile, informeaza ziarul german Sueddeutsche Zeitung.

Preotul si-a ales victimele dintre enoriasi, mai precis un baiat pe care il pregatea pentru impartasanie, dar si doi frati pe care i-a luat cu el in excursii la Disneyland.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #225  
Vechi 29.05.2012, 22:56:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
nu - nu- nu- nu - nu- nu-. . . . .
Si atunci de ce ati dat aceasta atitudine ca exemplu negativ ?

Sau poate sunteti de parere ca pentru un preot catolic ar fi ok sa tradeze secretul spovedaniei ?

Mai spuneti-mi ceva. La o cautare pe google dupa "scandal sexual BOR" revin un numar semnificativ de linkuri. De la abuzuri sexuale ale preotilor, pana la starete care nasc prunci, avem de toate. Presa nu doarme.

Si, atentie, vorbesc doar despre BOR. La o cautare in limba engleza, putem gasi nenumarate alte linkuri depre Biserica Ortodoxa a Greciei, Rusiei etc. Iat[ un exemplu: http://news.google.com/newspapers?ni...g=4342,1102103

Acum, sa presupunem ca eu m-as apuca sa infiintez un thread intitulat "Noi scandaluri zguduie Biserica Ortodoxa Romana", unde sa postez, asa, indiscriminatoriu, toate barfele presei de scandal si toate acuzatiile care se aduc clerului BOR. Vi s-ar parea corect ? Vi s-ar parea crestinesc ?

Last edited by MihaiG; 29.05.2012 at 23:06:26.
  #226  
Vechi 29.05.2012, 23:07:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pozitiv este că Vaticanul își ia jurisdicția universală și imediată în serios și investighează. Negativ ar fi ca un mare număr din aceste peste 4000 de cazuri să se confirme ca adevărate.
Ceea ce se reproseaza in Occident Bisericii catolice nu sunt doar cazurile, ci ca au fost tolerate si nu s-a pus capat. Se spune ca in unele cazuri episcopii au mutat preotii la alta parohie facand alte victime, in loc sa ii cateriseasca si sa ii demaste. Chiar Papa actual a amanat caterisirea unei astfel de preot in 1985: http://www.ziare.com/international/p...-video-1008603
  #227  
Vechi 29.05.2012, 23:12:00
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce se reproseaza in Occident Bisericii catolice nu sunt doar cazurile, ci ca au fost tolerate si nu s-a pus capat. Se spune ca in unele cazuri episcopii au mutat preotii la alta parohie facand alte victime, in loc sa ii cateriseasca si sa ii demaste. Chiar Papa actual a amanat caterisirea unei astfel de preot in 1985: http://www.ziare.com/international/p...-video-1008603
Si credeti ca nupot gasi exemple similare in BO ? Va inselati.

Intrebarea era daca acest gen de thread este de bun simt sau nu, si care ar fi reactia initiatorului threadului daca si eu as face un thread similar despre BO.
  #228  
Vechi 29.05.2012, 23:16:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul

Acum, sa presupunem ca eu m-as apuca sa infiintez un thread intitulat "Noi scandaluri zguduie Biserica Ortodoxa Romana", unde sa postez, asa, indiscriminatoriu, toate barfele presei de scandal si toate acuzatiile care se aduc clerului BOR. Vi s-ar parea corect ? Vi s-ar parea crestinesc ?
De cand sunt pe acest Forum , s-au scris despre preotii si biserica noastra multe fapte regretabile , dar nicicand nu am auzit de mii de copiii abuzati sexual , caci daca se ajungea aici , cred ca cu greu mai puteam intra intr o biserica ortodoxa , si aproape imposibil daca mai puteam sa ma spovedesc cuiva , si despre asta am scris pe acest thread , dar nu aiti fost atent ! Crestineste este a nu ascunde adevarul , chiar daca el doare , si nu convine cuiva anume ! Poti gasi la adresa bisericii ortodoxe , cazuri rare de relatii de tip homosexual , de preoti spagari , afemeiati , tutungii , petrecareti , de maicute cazute in pacat , dar n-ai sa gaseti grozaviile petrecute in biserica catolica , grozavii ce pot influenta negativ , prin "import" , biserica noastra , caci iata ca dupa anii 90 , am importat mai mult rau decat lucruri bune ! Asta-i marele pericol domnule avocat , iar rusinea voastra este si rusinea noastra , caci omul de rand , ateii si alti "religiosi " , ne pun la gramada si spun : " Ce fac popii ? Fura , desfraneaza ( ca sa nu spun cuvantul care circula in mase ) , se culca cu copiii ( ca sa nu pronunt cuvantu real folosit in popor ) , . . . Ce tot imi vorbiti de biserica si de popii vostrii ? Da , domnule , ne pun la gramada pe toti cei ce ne inchinam lui Hristos !
Intelegeti odata ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #229  
Vechi 29.05.2012, 23:24:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De cand sunt pe acest Forum , s-au scris despre preotii si biserica noastra multe fapte regretabile , dar nicicand nu am auzit de mii de copiii abuzati sexual , caci daca se ajungea aici , cred ca cu greu mai puteam intra intr o biserica ortodoxa , si aproape imposibil daca mai puteam sa ma spovedesc cuiva , si despre asta am scris pe acest thread , dar nu aiti fost atent ! Crestineste este a nu ascunde adevarul , chiar daca el doare , si nu convine cuiva anume ! Poti gasi la adresa bisericii ortodoxe , cazuri rare de relatii de tip homosexual , de preoti spagari , afemeiati , tutungii , petrecareti , de maicute cazute in pacat , dar n-ai sa gaseti grozaviile petrecute in biserica catolica , grozavii ce pot influenta negativ , prin "import" , biserica noastra , caci iata ca dupa anii 90 , am importat mai mult rau decat lucruri bune ! Asta-i marele pericol domnule avocat , iar rusinea voastra este si rusinea noastra , caci omul de rand , ateii si alti "religiosi " , ne pun la gramada si spun : " Ce fac popii ? Fura , desfraneaza ( ca sa nu spun cuvantul care circula in mase ) , se culca cu copiii ( ca sa nu pronunt cuvantu real folosit in popor ) , . . . Ce tot imi vorbiti de biserica si de popii vostrii ? Da , domnule , ne pun la gramada pe toti cei ce ne inchinam lui Hristos !
Intelegeti odata ! ! !
prietene, din pacate ai mare dreptate. Toate aceste fapte regretabile lovesc in Biserica Universala a lui Hristos
  #230  
Vechi 29.05.2012, 23:27:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Si credeti ca nupot gasi exemple similare in BO ? Va inselati.

Intrebarea era daca acest gen de thread este de bun simt sau nu, si care ar fi reactia initiatorului threadului daca si eu as face un thread similar despre BO.
Nu stiu daca ati citit mesajele mele din paginile anterioare: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=65
si http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=63
Am dat eu toate cazurile gasite pe net, din fericire doar unul am gasit in Grecia. Cum am evidentiat acolo: una e un pacat grav, alta e ca un preot s-a certat cu vecinul. Apoi, una sunt nascocirile presei si atacuri fara noima (cum sunt si in BO, si probabil si in BC) si alta sunt cazurile reale.
Legat de deschiderea unui post similar, problema e ca este un forum ortodox, la fel un ortodox nu prea poate sa deschida un topic similar pe forumul catolic. Dar pe forumul catolic am citit multe acuzatii la adresa Bo, preotilor, ierarhilor, unele din ele inventate si unele chiar ilare. Dintre cele ilare, un user (ca sa nu exagerez, nici adminul si nici multi useri nu erau de acord cu exagerarile sale) a scris odata ca postul RAI a fost scos din grila de programe din cazua Patriarhului, ca sa nu se mai transmita duminica mesa catolica. Alta data, ca ortodocsii sunt arieni pentru ca nu accepta Filioque. Mai erau si niste mesaje mai dure cateodata. In schimb ierarhii erau facuti constant securisti, ortodocsii hoti ca au furat bisericile, unii ierarhi jigniti. Eu raspundeam, nu aveam de ce sa ma supar de fiecare data pentru ce se scrie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29