Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.07.2010, 16:20:45
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de foryou Vezi mesajul
Fiecare om pe lumea asta are dreptul la o opinie.
Nu trebuie sa fiti de acord cu mine. Nu asta era menirea post-ului meu. Spun doar ca noi oamenii avem tendinta de a pune etichete foarte repede, de a jigni foarte usor...
Domnul Dumnezeu e bun si iertator si ma rog pentru iertarea pacatelor ei
Dumnezeu sa ne ajute pe noi toti, sa nu ajungem la deznadejde.
Pace si spor duhovnicesc, va doresc!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.07.2010, 16:20:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

S-a gandit cineva sa o treaca intr-un sarindar? Sa fie pomenita macar la 40 de Liturghii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.07.2010, 16:28:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
S-a gandit cineva sa o treaca intr-un sarindar? Sa fie pomenita macar la 40 de Liturghii.
Nu stii ca sinucigasii nu pot fi pomeniti a liturghie?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.07.2010, 16:51:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu stii ca sinucigasii nu pot fi pomeniti a liturghie?
Nu am citit ziarele [demult], deci nu cunosc detaliile. Raman sceptic insa la informatia asta care apare ca un text pe ecranul OTv.

Oricum, e bine de stiut ca daca cineva se sinucide, poate fi pomenit indirect la Liturghie trecand in pomelnic o ruda decedata si scriind la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.07.2010, 17:00:59
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oricum, e bine de stiut ca daca cineva se sinucide, poate fi pomenit indirect la Liturghie trecand in pomelnic o ruda decedata si scriind la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".
Doamne iartă-mă, dar dvs. credeți că Iisus Hristos este Fiscul Statului pe care-l eludezi cu evaziunea fiscală? Iisus Hristos e "fraierul" dvs.? Doamne, ce grozăvie: e bine de stiut ca daca cineva se sinucide, poate fi pomenit indirect la Liturghie trecand in pomelnic o ruda decedata si scriind la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".".
Dumnezeu să ne ierte, domnul meu, că ticăloșiți mai putem fi, mai ales eu.


Dragul meu, domn, respectați-vă semnătura: "Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; iar cu oamenii cei care fac fărădelege nu mă voi însoți cu aleșii lor. " (Psalmul 140, 4)

Iertare și Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 15.07.2010 at 17:06:00.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.07.2010, 17:04:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca D-zeul crestin e cel adevarat.
Este, insa mai sunt si altii. Hristos a fost cu respect pentru credinta curata si aducatoare de salvare a vecinilor samarineni pe care i-a vizitat...asa ca sa nu ne mai consideram noi unici
Sa fim cu respect pentru toti si toate( asta nu este pentru ai2 ci pentru altii)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.07.2010, 17:12:21
AmadeusBv39 AmadeusBv39 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Mesaje: 1
Exclamation Madalina va trai vesnic

1-43 de ani.2-implinita in viata atat pe plan profesional cat si familial.3-dupa ani de tratamente ptr a ramane insarcinata..in apogeul vietii, madalina se sinucide????????????????exclus.este o crima acoperita prin sinucidere...acum va incanta ingerii cu glasul ei.dumnezeu sa o ierte si sa aiba grija de ea sus in imparatia lui.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 15.07.2010, 17:14:18
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
AMIN, AMIN, AMIN! Adevarat si corect. Te sustin cu toata admiratia! (desi, sunt sigura ca nu ai nevoie de a mea sustinere). Bine le mai zici. Si bune de bagat la cap!
Vă mulțumesc, dar să nu ne smintim, vă rog din suflet. Și în nici un caz, nu sunt de toată admirația (câte păcate pot avea și eu, nevrednic fiind!), sunt pe calea lui Hristos și mi-e dragă calea Sa, atâta tot.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 15.07.2010, 17:20:26
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AmadeusBv39 Vezi mesajul
1-43 de ani.2-implinita in viata atat pe plan profesional cat si familial.3-dupa ani de tratamente ptr a ramane insarcinata..in apogeul vietii, madalina se sinucide????????????????exclus.este o crima acoperita prin sinucidere...acum va incanta ingerii cu glasul ei.dumnezeu sa o ierte si sa aiba grija de ea sus in imparatia lui.
Sincer să fiu, în sinea mea, am preferat de mult să fie așa! Am ținut la ea așa cum poate ține un om la un artist, care i-a însoțit adolescența și tinerețea timpurie.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 15.07.2010, 18:11:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu am citit ziarele [demult], deci nu cunosc detaliile. Raman sceptic insa la informatia asta care apare ca un text pe ecranul OTv.

Oricum, e bine de stiut ca daca cineva se sinucide, poate fi pomenit indirect la Liturghie trecand in pomelnic o ruda decedata si scriind la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".
OTV, ne-OTV ... asta e ortodoxia
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17