Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.12.2009, 09:39:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"In dragostea noastra catre aproapele se ascunde marea noastra dragoste catre Dumnezeu"
Pr. Paisie Aghioritul. (Cartea "Patimi si Virtuti")

Citesc de cateva zilele postarile voastre si ma bucur... Unii sunt rationali altii sunt sensibili. Dar toti aveti in fata Iubirea Lui Hristos. Foarte frumos subiect!
Ieri am gasit acest cuvant al parintelui nostru drag, Gheronda Paisie. Am simtit ca reprezinta o insumare (daca-mi este permis sa ma exprim astfel) a tuturor discutiilor de pe acest topic. De aceea vi-l daruiesc!
Bucurie!

ps- potrivit este si cuvantul pr Arsenie "Orice suspin poate fi o rugaciune si orice rugaciune un suspin"
Suspin=Jerfta daruita aproapelui ajutand trupeste cu si din iubire
Rugaciunea= Jertfa daruita aproapelui priveghind nopti in sir ptr el cu si din din iubire
Insumarea?
"In dragostea noastra catre aproapele se ascunde marea noastra iubire catre Dumnezeu"
<< Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire, rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el >> ( I Ioan 4 , 16 ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.12.2009, 09:55:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Citesc de cateva zilele postarile voastre si ma bucur... Unii sunt rationali altii sunt sensibili. Dar toti aveti in fata Iubirea Lui Hristos. Foarte frumos subiect!
Oare cei sensibili nu sunt rationali, si cei rationali nu sunt sensibili? Eu zic ca da...
Reply With Quote
  #163  
Vechi 14.12.2009, 09:59:30
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"In dragostea noastra catre aproapele se ascunde marea noastra iubire catre Dumnezeu"
Da, intr-adevar; si putem sa ne gandim si asa: Hristos a venit in lume si S-a jertfit pentru iubirea noastra. Noi, daca vrem sa fim asemenea Lui, la randul nostru trebuie sa ne jertfim pentru iubirea celorlalti. Fara aceasta jertfa marea noastrea iubire de Dumnezeu nu exista, pentru ca nu are rod.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 14.12.2009, 10:03:49
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, intr-adevar; si putem sa ne gandim si asa: Hristos a venit in lume si S-a jertfit pentru iubirea noastra. Noi, daca vrem sa fim asemenea Lui, la randul nostru trebuie sa ne jertfim pentru iubirea celorlalti. Fara aceasta jertfa marea noastrea iubire de Dumnezeu nu exista, pentru ca nu are rod.
Foarte mare dreptate ai...mai trebuie sa si punem in practica aceasta dragoste...asta e mai greu...
Reply With Quote
  #165  
Vechi 14.12.2009, 10:07:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, intr-adevar; si putem sa ne gandim si asa: Hristos a venit in lume si S-a jertfit pentru iubirea noastra. Noi, daca vrem sa fim asemenea Lui, la randul nostru trebuie sa ne jertfim pentru iubirea celorlalti. Fara aceasta jertfa marea noastrea iubire de Dumnezeu nu exista, pentru ca nu are rod.
Ideal așa este și așa este corect ! Dacă trăim împreună cu alții , trebuie să-i slujim cu râvnă precum am sluji lui Dumnezeu Însuși. Și să nu cerem dragoste în schimbul dragostei noastre, nici recunoștință pentru jertfa pe care o facem , nici laudă pentru smerenia noastră . Cel puțin așa trebuie să facem . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 14.12.2009, 10:12:46
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ideal așa este și așa este corect ! Dacă trăim împreună cu alții , trebuie să-i slujim cu râvnă precum am sluji lui Dumnezeu Însuși. Și să nu cerem dragoste în schimbul dragostei noastre, nici recunoștință pentru jertfa pe care o facem , nici laudă pentru smerenia noastră . Cel puțin așa trebuie să facem . . . .
Foarte bine spus...ce-as mai putea adauga eu?...foarte bine spus, frate Cristi...
Reply With Quote
  #167  
Vechi 14.12.2009, 10:32:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ai dreptate, dragostea de Dumnezeu vine mai intai, dar ea se incarneaza in dragostea pentru aproapele.
Din pildele despre judecata, ce reiese?
Vom fi primiti in Imparatie daca
- acceptam inviatia la 'nunta'
- avem vesmant potrivit (iar pt asta ne rugam de Paste 'lumineaza haina sufletului meu...')
- ne purtam cu aproapele de parca ar fi Hristos
- nu suntem nesimtitori la suferinta celui de langa noi (Lazar)
- folosim bine darurile pe care ni le da Dumnezeu, unuia mai multe, altuia mai putine (pilda talantilor)
- nu judecam, iertam (pilda celui care nu iarta datornicului)
- ne nastem din apa si din Duh si mancam Trupul Lui

Am uitat ceva? Precis...
Nu ma simt bine azi, iertati - n-am apucat sa citesc tot ce s-a scris.
Tot Scripura spune ca nu vom fi judecati:

Ioan 12, 47: Și dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea.


Scriptura nu ne-a fost data ca material de informatie sau manual de mântuire. Ea vorbeste de legi duhovnicesti pe care le putem întelege doar pe cale mistica. Trebuie sa depasim nivelul rational si sa intram sub lucrarea harului ca sensul acestor legi duhvnicesti sa ni se descopere. Aceste legi decurg atât din decizia lui Dumnezeu cât si din urmarile implacabile ale unor faptuiri sau nefaptuiri ale omului.



Poruncile nu sunt croite la întâmplare, ele sunt o proiectie în planul nostru de existenta a planului divin pentru fericirea omului. Porunca de baza e renuntarea la viata de acum, fara asta nimic nu se poate cladi fiindca un om lipit de cele de acum nu va suferi transformarea mântuitoare.

Matei 6
19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.


Porunca iubirii de aproapele urmareste buna întelegere între oameni si nimic mai mult. Toate aceste osanale aduse iubirii decurg poate si din confuzia între iubirea între barbat si femeie si iubirea evanghelica. Prima este o tulburare puternica care a impresionat oamenii de-a lungul vremii si a facut artistii sa închine numeroase opere (în muzica cele mai multe lucrari sunt închinate acestei iubiri) în care s-a creat un mit al iubirii, vazuta ca ceva mistic sau magic, o alta exagerare. Si de la acest cult al iubirii între barbat si femeie s-a trecut la cultul iubirii evanghelice.

Sf. Ioan Scararul spune ca oamenii patimasi dau impresia ca sunt strapunsi la inima, iubitori iar cei înfrânati dau impresia ca sunt reci dar ambele aparente sunt false.

Iubirea decurge din înfrânare si din nimic altceva. Înfrânarea e baza tuturor virtutilor.

Sunt multe idei care ne par bune, avem tot felul de initiative la care însa trebuie sa renuntam. Ispitele nu sunt numai din partea stânga ci si din dreapta, ispite ale faptelor bune din initiativa sau dupa mintea noastra.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 14.12.2009 at 10:40:44.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 14.12.2009, 11:11:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Tot Scripura spune ca nu vom fi judecati:

Ioan 12, 47: Și dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea.


Scriptura nu ne-a fost data ca material de informatie sau manual de mântuire. Ea vorbeste de legi duhovnicesti pe care le putem întelege doar pe cale mistica. Trebuie sa depasim nivelul rational si sa intram sub lucrarea harului ca sensul acestor legi duhvnicesti sa ni se descopere. Aceste legi decurg atât din decizia lui Dumnezeu cât si din urmarile implacabile ale unor faptuiri sau nefaptuiri ale omului.



Poruncile nu sunt croite la întâmplare, ele sunt o proiectie în planul nostru de existenta a planului divin pentru fericirea omului. Porunca de baza e renuntarea la viata de acum, fara asta nimic nu se poate cladi fiindca un om lipit de cele de acum nu va suferi transformarea mântuitoare.

Matei 6
19. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
20. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură.


Porunca iubirii de aproapele urmareste buna întelegere între oameni si nimic mai mult. Toate aceste osanale aduse iubirii decurg poate si din confuzia între iubirea între barbat si femeie si iubirea evanghelica. Prima este o tulburare puternica care a impresionat oamenii de-a lungul vremii si a facut artistii sa închine numeroase opere (în muzica cele mai multe lucrari sunt închinate acestei iubiri) în care s-a creat un mit al iubirii, vazuta ca ceva mistic sau magic, o alta exagerare. Si de la acest cult al iubirii între barbat si femeie s-a trecut la cultul iubirii evanghelice.

Sf. Ioan Scararul spune ca oamenii patimasi dau impresia ca sunt strapunsi la inima, iubitori iar cei înfrânati dau impresia ca sunt reci dar ambele aparente sunt false.

Iubirea decurge din înfrânare si din nimic altceva. Înfrânarea e baza tuturor virtutilor.

Sunt multe idei care ne par bune, avem tot felul de initiative la care însa trebuie sa renuntam. Ispitele nu sunt numai din partea stânga ci si din dreapta, ispite ale faptelor bune din initiativa sau dupa mintea noastra.
Cu prima parte sunt cat se poate de acord si partial si cu a doua.
Insa:
Nu cred ca din ce am spus eu, de exemplu, rezulta ca iubirea de aproapele de care vorbeste Evanghelia este o proiecte a dragostei dintre barbat si femeie. Aceasta este o forma de dragoste, numai una, care si ea trebuie transfigurata ca orice lucru omenesc, altfel are aripile taiate.
Insa a spune ca dragostea de aproapele 'urmareste buna întelegere între oameni si nimic mai mult' este o reducere dragstica si moralista a celor spuse de Hristos in Evangheilii (intelese cat se poate de mistic): de ce spune Hristos ca suntem un singur trup, trupul lui Hristos, care este capul? Bione, asta este valabil numai pentru Biserica, dar de ce spune si ca 'ceea ce ati facut unora dintre cei mai mici, mie mi-ati facut? Crezi ca este doar un indemn moral de a ne intelege bine intre noi?

Si de ce se mai spune in teologia Sfintei Treimi ca natura umana unita este o imagine a sfintei Treimi? Adica noi trebuie sa devenim 'una, precum Eu si Tatal una suntem' (Ioan). Unirea oamenilor prin dragoste, agapé, nu este doar o buna intelegere benigna, este unul din fundamentele mantuirii si reflecta dragostea dintre persoanele din sf. Treime.

Nu stiu, poate tu citesti printre randuri si interpretezi in cele spuse de mine sau de altii lucruri care nu se afla. Cuvintele Evangheliei raman, si mai sunt si altele, care nu imi vin in minte acum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 14.12.2009, 11:16:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fani draga, cred ca "incarneaza" nu e cuvantul cel mai potrivit; si poate duce in eroare. Poate ca "se reflecta" ar fi mai potrivit, caci daca eu imi arat dragostea fata de aproapele rugandu-ma pentru el, nu putem vorbi de o incarnare...nu?
(Era vorba de dragostea de aproapele despre care eu am zis ca 'incarneaza' dragostea de Dumnezeu)
Incarnata - adica devine trup. A reflecta mi se pare un termen mai slab, desi corect. Eu am vrut sa zic ca exista o legatura organica dintre dragostea de Dumnezeu si cea de aproapele. Cum spuneam mai sus, modelul unitatii naturii umane exprimata prin acea dragoste este Sfanta Treime. (Asa spun sfintii parinti)
Dar poate ma insel si nu este un termen potrivit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #170  
Vechi 14.12.2009, 17:17:05
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ideal așa este și așa este corect ! Dacă trăim împreună cu alții , trebuie să-i slujim cu râvnă precum am sluji lui Dumnezeu Însuși. Și să nu cerem dragoste în schimbul dragostei noastre, nici recunoștință pentru jertfa pe care o facem , nici laudă pentru smerenia noastră . Cel puțin așa trebuie să facem . . . .
Asa e, dar cat de greu e! Eu nici macar cand mi se raspunde cu dragoste nu apreciez asa cum ar trebui...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Libertatea credintei Daniel_7 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.09.2011 09:28:24
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 10:12:44
Libertatea de exprimare danyel Generalitati 47 03.12.2006 18:08:34