Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.11.2009, 12:30:43
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Parintele nostru drag

Doamne-ajuta!

Pe 27 noiembrie, in drum spre Prislop pentru a participa la comemorarea a 20 de ani de cand Sfantul Cuvios Arsenie Boca a plecat la Domnul, asa cum obisnuiam si in trecut cand Parintele Teofil Paraian era in aceasta lume, am oprit la Manastirea Brancoveanu si m-am dus sa vorbesc cu dragul nostru parinte. Era in jurul orei 18.00, cred cand am iesit de la Vecernie. De data aceasta, am mers la usa chiliei dansului, dar nu am mai sunat. M-am dus sa-i vorbesc in micul cimitir din imediata apropiere. Am gasit flori proaspete si foarte multe lumanari aprinse. Mi s-a umplut sufletul de bucurie sa constat ca intr-o zi de vineri seara, la crucea sa ganduri frumoase ardeau linistit si se inaltau destinse catre marele duhovnic de la Manastirea Brancoveanu. Luminau in noapte ca o candela a recunostintei si a iubirii.
Dupa ce am plecat de acolo, in masina, prietenul care ma insotea si care nu auzise de arhimandritul Teofil Paraian (un om de o bunatate exemplara, dar care se departase de biserica prea multa vreme) mi-a spus nedumerit: "Cand am pus mana pe crucea parintelui am simtit asa ca si cum m-as fi curentat. Asta ce-o fi?" I-am spus ce credeam eu ca inseamna. Dar, m-as bucura sa aflu si parerea voastra, dragii mei.

Nu uitati, marti 8 decembrie, se vor implini 40 de zile de cand, darul lui Dumnezeu pentru noi pacatosii, parintele arhimandrit Teofil Paraian, a renascut in cer. Doamne Dumnezeul nostru, aseaza-l pe Parinte intre cei drepti si randuieste-i sa ne lumineze de dincolo de usile Tale imparatesti!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.12.2009, 21:00:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Slujba parastasului la 40 de zile de la mutarea la Domnul a Părintelui Teofil Părăian

Sâmbătă, 5 decembrie 2009, la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus va avea loc slujba Parastasului la 40 de zile pentru Părintele Arhimandrit Teofil Părăian, trecut la Domnul în data de 29 octombrie 2009. Slujba va fi precfată de Sfânta Liturghie care se va oficia de la ora 9.30 de către PS Andrei Făgărășeanul , episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului. În continuare , de la ora 12 , se va oficia slujba Parastasului la 40 de zile pentru Părintele Teofil Părăian, slujbă la care va participa IPS Laurențiu Streza , Mitropolitul Ardealului , PS Andrei Făgărășeanul și PS Paisie Lugojanul , episcop -vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.12.2009, 16:02:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Vineri 4 decembrie

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sâmbătă, 5 decembrie 2009, la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus va avea loc slujba Parastasului la 40 de zile pentru Părintele Arhimandrit Teofil Părăian, trecut la Domnul în data de 29 octombrie 2009. Slujba va fi precfată de Sfânta Liturghie care se va oficia de la ora 9.30 de către PS Andrei Făgărășeanul , episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului. În continuare , de la ora 12 , se va oficia slujba Parastasului la 40 de zile pentru Părintele Teofil Părăian, slujbă la care va participa IPS Laurențiu Streza , Mitropolitul Ardealului , PS Andrei Făgărășeanul și PS Paisie Lugojanul , episcop -vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.
Vineri , 4 decembrie 2009 , în cadrul emisiunii "Convorbiri duhovnicești" , difuzată de la ora 21.30 la RADIO REÎNTREGIREA , Părintele Sabin Vodă a pregătit o emisiune im memoriam Părintele Teofil , intitulată "Omul cu mintea în cer și cu picioarele pe pământ" , care va cuprinde mărturii ale unor ierarhi , duhovnicești și prieteni ai Părintelui Teofil prezenți la slujba înmormântării de la Mănăstirea Brâncoveanu din data de 31 octombrie 2009.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teofil paraian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18