![]() |
![]() |
|
|
Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
#24
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Psalmul 150 1. Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui. 2. Lăudați-L pe El întru puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui. 3. Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută. 4. Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe. 5. Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare. 6. Toată suflarea să laude pe Domnul! http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=150 Citat:
Tin minte ca ma intalnisem cu un frate, el era in anul 1 la sectia social in cadrul facultatii de Teologie si imi spuse-se ,"Nu am cazut in ispita de a predica,pana acum, am citit din carti sfinte si am citit poezii." Si mi-a placut idea si eu eram la fel. La un moment dat ai vorbit de muntele Athos. Eu nu am fost pana acum acolo ,DAR,daca voi apuca sa merg, daca voi fi ajutat sa particip, va fi OK, daca nu, exista riscul ca mintea mea sa plece cateva sute de km te miri pe unde. Eram cu mai bine de15 ani in urma, un frate care apoi a devenit preot mi-a spus ca ei fac o rugaciune constand din o ora, fiecare la alta ora, ca sa acoperim 24 de ore,o anumita catisma,imi aduc aminte aveam psalmul 118,catisma 17. Era undeva noaptea 1 sau 2 noaptea o data pe saptamana.Participarea ajuta si la spiritul de comuniune.Deci daca voi merge in Athos, si nu voi fi ajutat sa particip, nu stiu daca voi fi suta la suta prezent.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/ "Când am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare".-Nelson Mandela |
|