Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2016, 12:51:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Bre, ține minte ce-ți spun că a doua oară nu-ți mai zic: habar nu ai ce e sfânta milostenie.
Hai, joc de glezne în voie!
P.S. Revezi, când te lasă corporația și oierul, pilda cu bănuții văduvei. Poate fi o licărire în noaptea minții tale. Nu e încă lumina - la asta tre să participi din plin - dar e o licărire posibilă, totuși. O sămânță, vorba dispărutului Mihailc.
Bre cand tu din banii tai o sa salvezi atatea persoane cat a salvat nea becalli de abia atunci poti sa-l critici.Sunt atatia in tzara asta care au bani mult mai multi
decat becalli si ii doare in cot de aproapele.

E interesant, cum de face cineva un bine toata lumea ii sare in cap: "pai vezi domne ca ala face bisnita, pai nu domne' ca ala uite ce invarteli face .."
Dar cand cineva precum Iohannis asta vine si face bisnita cu viitorul tau si al copiilor tai ,"domne este presedintele tzarii, vai dar trebuie sa respectam pe presedintele tzarii"

Vedeti ca traiti in tzara unde preshdintele' vostru vrea "tzara inapoi" iar premierul vrea "tzara inainte".Mai prosti ca'n Caragiale.

Noi astia din corporatii avem o vorba : Cum gandesti asa traiesti !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2016, 13:08:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre cand tu din banii tai o sa salvezi atatea persoane cat a salvat nea becalli de abia atunci poti sa-l critici.
De unde ai scos criteriul ăsta?
Și stai nițel, că nu îl critic. Îl descriu, cu un gest anamnetic, așa cum se lasă cunoscut de ani în șir prin circul pe care l-a întreținut în media.
De criticat îl critici tu, că îi inventezi presupuse milostenii în locul unor socoteli și mascarade de care nu se mai îndoiește nimeni. Vorbești de milostenii când omu își spală banii în public?

P.S. Copăcele, tu chiar îl consideri pe nentu Becali ... salvatorul românilor?...:)))
Deh, oaia (cugetătoare) ascultă de oier (filosof și "mistic" așazis "athonit").
Halal păstor ți-ai tras, bre!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2016, 13:47:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre cand tu din banii tai o sa salvezi atatea persoane cat a salvat nea becalli de abia atunci poti sa-l critici.
Ai văzut filmul „Nașul”? Corleone era iubit de mulți, fiind un om milostiv, mulți îi cereau ajutorul și nu-i refuza. Îi ocrotea pe mulți, iar aceștia răspundeau milei cu recunoștința, respectul și chiar dragostea lor. Asta îl făcea puternic.

Își iubea nevasta, copiii, neamurile. Era gata să-și dea propria viață pentru ea.
Era și foarte credincios; în felul lui. Mergea la biserică, făcea donații consistente, nășea mulți copii.
Ce mai contează modul în care obținea banii și puterea și că tot ce conta pentru el era neamul extins, famiglia? Asta era, în fond, religia lui.

Citat:
Cum gandesti asa traiesti !
Adevărat. De-aia trebuie să ne curățim mintea și inima și să-L rugăm pe Dumnezeu să ne lumineze atunci când gândim.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 30.11.2016 at 14:09:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2016, 14:32:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Foarte bun exemplul, Cristian. Ai spus mai bine ca mine ceea ce voiam de fapt să zic.
Deși am tot zis în ultima vreme că trăim într-un sistem mafiot, o caracatiță cu mii de brațe care ne învăluie duios, așa ca nenea Becali al lui Copăcel și ca mulți alți indivizi lipsiți de orice educație morală și virtute.

Și îmi e foarte greu să continui o conversație cât de cât amicală cu oameni care, iată, îi fac pe cei lipsiți de multe ca pe un fel de modele demne de urmat. Oameni ca Becali, ca Esca și multe alte nulități din lumea noastră care și-a inversat valorile, au ajuns să conducă opinii, minți, destine... Iar oameni ca Rafail Noica au ajuns să fie considerați trădători ai Bisericii...
Și Copăcel vrea să îi apreciez pe alde "nenea" ai lui, cum face el! Păi nu pot în veac să îi apreciez, întrucât oamenii care m-au educat pe mine, direct sau prin operele și viața lor frumoasă și demnă erau exact din tabăra opusă lui nenea Becali. Ar însemna să mă neg nu doar pe mine, ci și pe învățătorii mei.

Pe de altă parte recunosc, da, că nu-mi face deloc plăcere să îi combat lui Copăcel idolii și valorile - măcar că îl necăjesc și nu îmi place asta. Mi-am spus opinia și mă opresc aici. Dumnezeu să ne lumineze pe toți!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2016, 14:37:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Îi ocrotea pe mulți, iar aceștia răspundeau milei cu recunoștința, respectul și chiar dragostea lor. Asta îl făcea puternic.
Îmi amintesc acum de nostalgia tovarășului Florin pentru "oamenii de bine" din vechiul regim, cărora le aducea omagii fioroase pe alt topic...
Ce lume bolnavă! Ce dezumanizare, ce urâtă contrafacere a noimei omului... Păcat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2016, 15:01:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.419
Implicit

Da, din tagma lui Corleone sunt așa-zișii oameni de bine. Marin Preda spunea despre ticăloși că (ne) sunt în general simpatici. Sunt ''băieți buni'', ''de gașcă''; îi simțim ca fiind de-ai noștri.

Dacă ne întrebăm cum e posibil să aibă atâta putere, atâta influență, ei fiind, totuși, niște oameni oarecare, răspunsul este că noi, cei mulți, suntem cei care le-o dăm. Tocmai admirația, respectul sau chiar afecțiunea noastră este cea care îi face puternici. Fără ele n-ar fi nimic și, conștienți de unde le vine puterea, ar face orice ca să câștige astfel de sentimente din partea mulțimilor. Cu mai mult sau mai puțin cinism, că sunt și ei mai mult sau mai puțin oameni.

Dar așa ajung oamenii să facă zid în jurul lor și eventual să-i huiduie pe polițiștii sau procurorii care ar îndrăzni să se apropie de ei sau să formeze imense alaiuri la înmormântarea lor.

Această putere a lor dată de mulțimi este dublată de cea câștigată prin favorurile, escrocheriile, șantajele practicate cu alți puternici de pe scena lumii. Corleone își câștigase fidelitatea unui număr de congresmani, de procurori, judecători, polițiști etc.

La noi mafiile mai mari sau mai mici, înrudite sau nu, parazitează cam tot ce se poate: partide, ministere (sănătate, învățământ etc.), primării ș.a.m.d., unde nu poți accede decât tot prin compromis: dai mită ca să intri, apoi închizi ochii la ce vezi, taci, consimți sau devii jucător activ dacă vrei să urci în ierarhie.

Repet: Noi le dăm puterea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 30.11.2016 at 16:42:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2016, 16:16:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Repet: Noi le dăm puterea.
Noi le dăm putere si cu durere o spun , ca si Biserica din care facem parte pune botu la asa ceva !
A pus si pune botu la tagma lui Corleone , in cazul de față la o arătare precum Becali !
Îți spun eu , ca tu un mirean obisnuit , intri cu greu intr o audiență la Patriarh, pe când "arătarea "are toate usile Patriarhei deschise.
De ce , Dumnezeu stie , dar eu nu le înțeleg deloc
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2016, 17:27:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Repet: Noi le dăm puterea.
Nu poti sa dai ceea ce n-ai avut, nu ai, si nu o sa ai niciodata.
Puterea niciodata nu se primeste ci se obtine de multe ori prin mijloace neortodoxe.

Citat:
De ce , Dumnezeu stie , dar eu nu le înțeleg deloc
Pai e simplu.Esti "cablat" pe optica lui Cristian si Ioan, care este aceiasi optica cu a "tinerilor frumosi si liberi" care este aceiasi optica cu "ne vrem tzara inapoi " dar in acelasi timp "ne vrem tzara inainte" care este aceiasi optica cu "tzara se imparte intre penali si ne-penali" care este aceiasi optica cu "DNA-ul este dumnezeul nostru, el ne face dreptate" intelegi ?

Eu d-asta la alegerile astea ( sunt primele alegeri la care ma implic de la 18 ani) , o sa votez numai PENALI. Pt ca eu ii consider pe acei penali mult mai nevinovati decat noi cei care suntem liberi.
Ca majoritatea au fost bagati in parnaie ca sa nu se ajunga la creierele afacerii , care sunt stapanii actualei puteri.

Last edited by Copacel; 30.11.2016 at 17:39:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2016, 17:41:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu poti sa dai ceea ce n-ai avut, nu ai, si nu o sa ai niciodata.
Puterea niciodata nu se primeste ci se obtine de multe ori prin mijloace neortodoxe.
Exemplu: Ceaușescu era un om simplu, ca tine și ca mine. Aplauzele a sute de mii de oameni adresate lui nu însemnau decât un transfer de putere de la ei către el, care devenea în felul ăsta un delegat al tuturor.

Hitler nu era nimic fără milioanele de heil Hitler care-i erau adresate. Stalin...

În societatea noastră cu modele de carton, aplauzele se dau la TV, în presă, sau pe net, cu like-uri, ori aici, pe forum.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2016, 17:52:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Exemplu: Ceaușescu era un om simplu, ca tine și ca mine.
Nu.Ceasusescu nu era un om simplu.Un om simplu nu poate conduce o tzara.

Citat:
Hitler nu era nimic fără milioanele de heil Hitler care-i erau adresate. Stalin...
Hitler nu are nimic fara societatea oculta Thule care a pompat miliarde de dolari in campania sa ca sa produca un nou razboi mondial
Citat:
În societatea noastră cu modele de carton, aplauzele se dau la TV, în presă, sau pe net, cu like-uri, ori aici, pe forum.
Nu nu avem socitate.E doar o iluzie.Asa cum aveti iluzia ca Romania inca mai exista ca tzara cand ea a fost sparta in 2008 in cele 3 tzari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare