![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Apropo de postul ca poruncă a Bisericii sau ca sfat. M-am întrebat cum rămâne cu libertatea.
Cred că este poruncă pentru cel care vrea să se supună poruncii. Am văzut ucenici ai unor duhovnici care pentru că îi iubeau și îi respectau, atunci când aceștia li se adresau, ei răspundeau cu „Porunciți!” Așa e și cu postul. Ca să accepți porunca trebuie să alegi ascultarea. De altfel, puterea de a posti nici nu-ți vine dintr-o sforțare, dintr-un efort personal, ci din ascultare. De aceea, pentru cel care își propune să facă orice efort duhovnicesc cu propriile lui puteri va fi foarte greu, în timp ce pentru cel care decide să facă ascultare totul devine ușor, pentru că a renunțat la voia proprie, iar lucrarea duhovnicească o face ca răspuns la o chemare, ca supunere smerită, fără a se mai gândi că este greu. Și de aceea nici nu este. Greu e doar gândul; el este cel care pune o grămadă de poveri pe umerii noștri.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea) Last edited by CristianR; 11.05.2016 at 17:11:50. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
Uite un exemplu: Parintii iti spun sa iubesti si sa te casatoresti cu X si sa renunti la ceva ( o alta persoana iubita, locuinta, preieteni etc.). Tu nu iubesti persoana X, nu vezi sensul sa faci toate acele renuntari, dar din ascultare de parinti sau in unele cazuri te forteaza, te duci si te casatoresti. Vei fi fericit? Va functiona casnicia si viata ta? In unele cazuri te poti obisnui si asa si gata. Dar cand dorinta vine de la tine si din iubirea ta si ti se deschid si perspective frumoase in ciuda renuntarilor, atunci iti este si usor si o faci cu placere. Si rezultatul este bun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Părinții adesea n-au înțelepciune. Tinerii nici atât. Trebuie și iubire, dar și înțelepciune.
Biserica le are pe amândouă; pentru că e întemeiată de Duhul Sfânt; pentru că e sfântă. Dacă o să ținem post atunci când va veni de la noi nu cred că vom ține vreodată. Dacă ne luăm pe noi înșine ca măsură a bunei viețuiri nu vom ajunge să viețuim bine. Avem nevoie de o chemare din afara noastră pe care ascultând-o să ne apropiem de Cel care ne cheamă. Fără ascultare nu este mântuire. Hristos a zis: „Cel ce vrea (deci libertate) să vină după Mine.” Modul în care putem veni după El ni-l arată Biserica. Dacă ne îndoim de ea și nu vrem s-o ascultăm, după cine ne vom ghida? Unde poți găsi sfințenia care să te sfințească și pe tine? Ce părere ai despre un copil obez care zice: „Lasă, mamă, ce mă înveți tu să mă abțin de la mâncare? De ce-mi impui să mănânc mai puțin? O să mă abțin atunci când voi simți că vreau să fac asta.”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea) Last edited by CristianR; 11.05.2016 at 17:37:38. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Da, in primul rand din ascultare. Inlauntrul ascultarii se modifica si perceptia asupra efortului personal.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
A trecut Pastile, si tot despre post se vorbeste pe aici. Dar, daca stam sa ne amintim ca in post se schimbau retete de gatit si experiente de arta culinara, mai ca iti spui ca e normal.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Parcă sunteți înainte de start și vă tot motivați și vă tot convingeți fie să țineți fie să nu țineți. Toți creștinii cinstiți țin precum în cer așa și pe pămînt. Pentru ce sunteți zăbavnici și împietriți la inimă de nu vreți să credeți?
Deci din dragoste de Dumnezeu ia să încercăm de săptămîna viitoare să-L ascultăm și să ținem toți, cu mic cu mare, cu sănătos și cu bolnav, ia să reușim noi să ținem post negru la păcate în zilele de Luni, Miercuri și Vineri astfel: Luni de la răsăritul soarelui de Luni pînă Marți dimineață la răsăritul soarelui de marți, nimic nimic, nici apă, nici mîncare, nici fete și nici griji deșarte decît grija de a răspunde cinstit lui Dumnezeu și tainic oricui întreabă. Miercuri de la ora 24 a zilei de marți adică ora 0 a zilei de Miercuri pînă Miercuri noapte la ora 24 sau pînă dimineața la răsăritul soarelui de Joi. Iar Vineri de la ora 0 a zilei de Vineri pînă la ora 24 a zilei de Vineri. Totuși se poate în tot acest timp de post negru bea cîteva guri de apă sfințită și cîteva bucățele de anafură, fie dimineața, fie la amiazi, fie seara. Eu așa țin întotdeauna. Rugați pe Domnul să postească în voi și veți vedea cît este de ușor și de bine. Veți vedea că atunci cînd vin posturile mai lungi veți dori fără să vă ceară nimeni să postiți post negru cu apă sfințită și anaforă cît mai mult. De ce? Pentru că vreți să vă lăudați... Eliminînd și lăudăroșenia și pofta de înșelări cu fete vom observa și vom simți cît e de bine să nu ne mai facem griji deșarte decît grija cinstită de a răspunde Domnului cu bucurie pentru ceea ce ne-a învățat de dragul nostru! E simplu. Credeți numai și ne vom îngrășa din sfințenia Domnului și din iubire curată și cinstită! Vă rog lăsa-ți-L pe Dumnezeu să postească în voi la orice rău și la orice păcat și nu-L opriți. ''Lăsați copiii să vină la Mine!... Vom fi mult mai frumoși și mult mai veseli! Last edited by Trimisul; 12.05.2016 at 16:38:08. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Citat:
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
|
#10
|
|||
|
|||
|
N-a trecut. La ortodocsi este doua zile pe saptamana si in afara Postului Mare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
![]() |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Cine mai tine post negru?! | Daniel_7 | Generalitati | 55 | 09.02.2018 17:29:45 |
| post negru | tigruta25 | Generalitati | 20 | 14.09.2014 01:38:17 |
| Postul negru | bogdanc | Sfintele Pasti - Invierea Domnului | 20 | 04.05.2013 15:39:27 |
| post negru | cristina mioara | Generalitati | 28 | 29.07.2011 13:40:19 |
| Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? | mihailt | Generalitati | 21 | 10.09.2010 10:24:12 |
|
|