Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #4  
Vechi 19.07.2012, 01:39:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Informatiile corecte despre tirnoseala sunt urmatoarele :

fiind asemanatoare tamiiei ea se foloseste la tamiierea casei , masina, locuinta in general dar si a persoanelor .
Se arde pe carbune dar se foloseste in situatii un pic deosebite, adica, in stari de ispitiri deosebite , de temeri sau spaima trenanta, boli prelungite, fenomene meteo cu desfasurare exacerbata (furtuni, trasnete repetate si intense, tunete, inundatii, etc.).Toate acestea fara a o privi ca pe un idol. Credinta, puterea si taria ei este cea care lucreaza.
Se poate folosi insa si la tamiierea curenta a casei , fara a fi la mijloc ceva deosebit (tamiiere zilnica, saptaminala, lunara) dar si asociata cu stropirea cu aghiasma la fiecare zi de intii ale fiecarei luni.

Se poate pastra cel mult la icoana , desi se deterioreaza in timp, dar nu la pragul de sus al usii (conform obiceiurilor populare)sau in alte locuri necuviincioase.
De obicei se tine la un loc cu tamiia , mai ales ca pudra in care se gaseste tamiia este f. buna pt. conservarea tirnoselii (previne lipirea de lucrurile din jur si "imbatrinirea" ei, cu pierderea parfumului sau deteriorarea cu farimitare )
Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haine de vara + altele Laura19 Generalitati 359 03.07.2015 10:11:31
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Tarnoseala tannya_62 Generalitati 11 23.01.2012 21:41:20
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09