![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Cred ca trebuie sa ne lucram mantuirea in fiecare clipa si sa nu asteptam momentul mortii pentru a ne pocai, spovedi si impartasi. Mare lucru sa ne ducem de aici numai cu pacatele pe care le-am facut de la ultima spovedanie!
Eu nu am fost cand a murit bunica si nici nu imi inchipuiam ca se va intampla asa ceva, dar daca as fi fost acolo si mi-as fi dat seama, probabil ca as fi chemat un preot sa ii faca maslu, sa o spovedeasca si sa o impartaseasca. Unii oameni nu stiu ca multe sunt pacate, deci un om langa muribund ar putea sa ii sugereze sa isi cerceteze cugetul si sa vada daca a facut la viata lui avorturi, desfranare, daca a fost mandru, lacom, daca a furat, daca a mintit, pacatele astea mai mari. Unii nu stiu exact ce se incadreza la categoria pacat. Si apoi, oamenii din jurul muribundului cred ca ar trebui sa se roage neincetat langa el, daca se poate, din Psaltire, si sa ii dea curaj, sa ii spuna sa nu isi piarda nadejdea in Hristos, in Maica Lui, in sfinti si in slujbele Bisericii, care se fac pentru cei "adormiti in nadejdea invierii". Zic si eu ce as face intr-o asemenea situatie, daca mi-as putea pastra cumpatul, fireste, si daca ar fi si timp pentru toate acestea. In general, din putinul pe care l-am vazut, omul, cum traieste, asa moare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Dacă omul nu e botezat și vrea asta, bine ar fi să se boteze. Dacă e urgență și preotul nu poate să ajungă la timp, putem să-l botezăm noi prin stropire.
Dacă nu e spovedit și vrea să se mărturisească, să chemăm preotul. Dacă nu există preot acolo și omul e pe moarte, poate să spună oricui păcatele și i se vor ierta. Dacă ajunge și preotul într-un sfîrșit, să se spovedească din nou așa cum este corect. Dacă avem de-a face cu un ateu sau agnostic speriat de moartea iminentă, dacă vrea, să accepte că există Dumnezeu și să citească crezul... Aici e mai complicat, dar merită de încercat - numai și numai dacă vrea, fără să-l forțeze nimeni. Oricum, în orice caz, rugăciunea nu trebuie să lipsească. Citită dintr-o carte dacă respectivul nu știe nici măcar una pe dinafară... Aici ar trebui să răspundă mai ales preoții care au experiența acestor situații critice de viață și de moarte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; Psalmul 140, 4 Ascultați Noul Testament ortodox online. |
![]() |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Reformatorii de dinaintea Reformei | Theodor_de_Mopsuestia | Biserici Protestante | 106 | 12.10.2011 18:03:59 |
| Apple a pierdut 10 miliarde de dolari in ultimele zile | absolutep0wer | Generalitati | 11 | 19.07.2010 20:21:08 |
| RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- | razvan_m | Despre Biserica Ortodoxa in general | 6 | 18.07.2010 01:26:11 |
| Rusinea de dinaintea spovedaniei | marianamara72 | Intrebari utilizatori | 7 | 22.06.2010 00:08:21 |
| S.O.S.!: Ultimele 9 zile care o mai pot salva pe Anamaria | Lucian24 | Umanitare | 1 | 14.10.2009 07:00:34 |
|
|