![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Demontarea Bisericii din lemn de la Pietrari , monument istoric din 1737, a început în aceste zile , ea urmând să fie adusă la Muzeul Satului din Râmnicu Vâlcea. La această amplă acțiune participă o echipă mixtă de specialiști muzeografi, conservatori, restauratori și muncitori însoțiți de colaboratorii Fundației Habitat și Artă în România.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) Last edited by cristiboss56; 07.11.2009 at 08:00:00. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
La festivalul organizat de Uniunea Studenților din România ( USR ) vor participa peste 30.000 de tineri din toată țara. Ei vor avea , printre altele , acces gratuit la muzee și la teatre. Aproape două săptămâni , până pe 19 noiembrie , studenții din Capitală și din alte 15 centre universitare din țară participă la cel mai mare festival studențesc , Unifest. Studenții din Capitală pot vizita Muzeul Satulu, Muzeul Militar Național , Muzeul Național de Istorie , Muzeul Țăranului Român, Muzeul Național de Artă și multe alte muzee, gratuit, în baza carnetului de student. Ei au acces gratuit la teatru, la film, la operă , dacă vin să-și ia bilete de la sediul USR situat în Casa de Cultură a Studenților "Preoteasa".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
Formațiile Vița de Vie , Phoenix , Sistem , Direcția 5 sunt doar câteva dintre trupele care vor concerta în cadrul evenimentului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#4
|
||||
|
||||
|
În perioada 12 - 14 noiembrie 2009, la Centrul de Conferințe "Providența" al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei va avea loc Târgul internațional de veșminte, icoane , cărți și Obiecte Bisericești ( TOB ) . Deschiderea oficială a târgului a avut loc astăzi , începând cu ora 11. TOB este organizat a treia oară la Iași , în parteneriat cu Mitropolia Moldovei și Bucovinei , și îl are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava. Vor fi expuse veșminte, icoane , clopote , candelabre , catapetesme și scaune arhierești , carte și revistă creștină etc. din Germania , Grecia , Bielorusia , Ucrania și România.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Agenția de Pelerinaj "Basilica Travel" a Patriarhiei Române propune credincioșilor pentru perioada următoare mai multe deplasări interne și internaționale la cele mai importante obiective religioase și turistice , informează TRINITAS TV. Sediul agenției Basilica Travel este în strada Doamnei , sector 3 , București . Informații suplimentare și pe site-ul www.basilicatravel.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Muzeul Țăranului Român din Capitală organizează începând de astăzi și până duminică cea de-a 16-a ediție a Târgului de Sfântul Nicolae , informează RADIO TRINITAS.
Vizitatorii vor putea vedea ateliere de meșteșug, precum o gamă largă de dulciuri și produse de patiserie tradițională. Programul de vizitare este între orele 10 - 18 , printre produsele care se vor găsi se numără , turtă dulce , zahar candel, produse de patiserie , obiecte ce pot fi puse celor mici în ciuboțele. Vor fi prezenți peste 200 de meșteri, iar duminică va avea loc un mic spectacol începând cu ora 18.30 la Clubul Țăranului Român și va avea loc și un atelier de creativitate, unde cei mici vor învăța să își confecționeze podoabe pentru brad și să pregătească turtă dulce.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Centrul de Pelerinaj "Sfântul Apostol Pavel"al Patriarhiei Române organizează , în perioada 24-27 decembrie, un pelerinaj în Bulgaria , informează RADIO TRINITAS. Cele mai importante repere ale călătoriei sunt : Catedrala din Constanța - Mănăstirea Techirghiol - Capul Kaliakra - Balcik - Mănăstirea Alagea din stânca Balcik și Mănăstirea Dimitrie Basarabov.
În prima zi de Crăciun organizatorii propun participarea la Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala Adormirea Maicii Domnului din orașul Varna. Prețul pelerinajului este promoțional. Cei interesați pot obține informații de la Centrul de Pelerinaj de pe Bulevardul Corneliu Coposu , NR. 1 D , sau de la numărul de telefon 021.310.99.21 .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) Last edited by cristiboss56; 08.12.2009 at 18:32:52. |
![]() |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| stiri | dorinel78 | Stiri, actualitati, anunturi | 318 | 11.06.2014 17:16:17 |
| Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) | Laura19 | Stiri, actualitati, anunturi | 173 | 13.05.2014 07:46:57 |
| Stiri, spectacole, evenimente culturale pentru cei din Bucuresti | glykys | Stiri, actualitati, anunturi | 160 | 05.04.2014 23:07:21 |
| Baptistii stiu de dinainte ca o sa apara stiri indreptate impotriva BOR | metanoia2 | Generalitati | 13 | 23.11.2009 17:23:51 |
|
|