Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2009, 18:23:07
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tu chiar crezi ce scrii sau doar faci propaganda?
Improscatul cu gunoi face parte din tacticile crestine? Doar pentru ca nu cred ce vreti voi nu inseamna ca sufar de debandada mintala?

LE:
Crezi ca acesti oameni: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...and_technology) au suferit de debandada mintala?
Lista aceea e cu tot felul de "omuleti" de stiinta. Ce zici de Einstein sau Newton care credeau in Dumnezeu?? Erau prosti?
Plus ca (aproape) oricine poate fi inselat de satan, nu-l subestima niciodata!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2009, 19:02:30
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Lista aceea e cu tot felul de "omuleti" de stiinta. Ce zici de Einstein sau Newton care credeau in Dumnezeu?? Erau prosti?
Plus ca (aproape) oricine poate fi inselat de satan, nu-l subestima niciodata!
Einstein nu credeam nicidecum intr-un D-zeu personal si cu atat mai putin in D-zeul vostru. Singura varianta de divinitate despre care Einstein vb era una mai degraba panteista.
Newton risca sa fie ars pe rug pt teoriile lui care includeau actiune la distanta ceea ce echivala cu vrajitoria. Crezi ca in asemenea conditii si-ar fi permis sa afirme ca nu exista D-zeu?
oricum argumentul meu era ca non-credinciosii nu sunt dereglati cum spunea cineva aici. Faptul ca au mai existat si exceptii printre oamenii de stiinta nu dovedeste existenta vreunui zeu si cu atat mai putin a zeului crestin. Daca ar fi valabil rationamentul tau acelasi tip de argument se poate formula si in cazul oamenilor de stiinta provenind din tari cu alte religii si rezultatul ar fi ca exista toti zeii la care lumea se roaga.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
europa

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al 4-lea kongres ortodox din Europa de west Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 0 10.01.2012 23:41:57
Ortodoxia si Europa VladCat Stiri, actualitati, anunturi 0 15.11.2011 13:24:58
Cea mai mare catedrala ortodoxa din Europa vlad90 Despre Biserica Ortodoxa in general 30 07.05.2010 20:50:19
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 23:29:22
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 15:57:10