Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 17:19:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.480
Implicit

Exact Fani,in repetate randuri am adus in discutie ceea ce a facut Mantuitorul pe pamant,dandu-Se pe Sine exemplu pentru noi,pentru atitudinea noastra fata de semeni...dar,aproape nimeni nu aude,nu au ochi decat pentru Sf.Parinti si pentru a denigra sistematic firea noastra pamanteana.Dumnezeu nu a facut astfel,a fost atat de simplu,a lucrat atat de simplu(dar,in acelasi timp atat de profund),totul pentru oamenii simpli de langa El,de langa noi.Crestinii insa,evita in mod deliberat tot acest adevar,peste care,personal nu pot trece,astfel ca nu pot crede in cuvintele pompoase ale credintei care se doreste vadita dincolo de atitudinea oamenilor fata de oameni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2009, 17:22:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.480
Implicit

A nu se intelege ca nu cred in Sfinti,in Sfintii Parinti.Eu cred in acestia,chiar ma rog la ei cu tot sufletul,dar aceasta nu inseamna ca trebuie sa ma impotmolesc in niste scrieri care,uneori parca contesta ceea ce a lasat Insusi Mantuitorul pe pamant.Si atunci,nici macar nu le aprofundez,incerc sa cred in acea parte Tamaduitoare ale Sfintilor,acea parte care se contopeste cu atitudinea Mantuitorului,pana la urma acesta este si interesul tuturor.Restul pot fi doar interpretari,mai ales atunci cand vine vorba de pedeapsa aplicata omului de catre om.O mare inselare intr-un "mic"suflet de "crestin".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2009, 17:35:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

In ceea ce priveste articolul citat mai sus, nu este intr-adevar demonstat ca homosexualitatea ar fi din nastere (dar nici opusul nu s-a demonstrat inca), dar ajunge sa fie de origine psihica din copilarie ca sa fie foarte, daca nu imposibil de vindecat. Ganditi-va la schizofrenie sau paraonia sau alte dereglari psihice, bietii oameni sunt bolnavi nu genetic, dar cati se vindeca?
Uneori trebuie sa accepte sa-si poarte crucea si daca sunt crestini, sa incerce sa se infrineze.
A spune ca o anume inclinatie este profunda si nu rezultatul dorintei de a pacatui nu inseamna a zice ca lucrurile sunt bine si frumoase. Este o cunoastere pe care ar trebui sa o avem ca sa putem sa ii ajutam pe acei oameni daca vor sa fie ajutati.
Cand sf. Ioan Gura de Aur vorbea despre homosexuali asa el nu stia acest lucru. Noi il stim.
Sf. aprinti nu erau infailibili si se bazau si pe cunostiintele din vremea lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 15:45:04
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 05.07.2010 00:14:35
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 12:05:01