Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #27  
Vechi 15.04.2009, 23:41:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit (partea a 2-a )

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De la întâile Rusalii , Preacurata ocrotea / Pașii tinerei Biserici pe cărarea Ei cea grea, / Cu același zel cu care , conlucrând cu Cel de sus , / L-a crescut în Nazaretul Galileii pe Iisus. / Și văzând-o turma mică, stând de veghe ca un far, / Se-arunca-n vâltoarea luptei, înfruntând pe Veliar, / Căci știa că unde-i Mama cu Iubirea, și se roagă, / E și Fiul ei de față, cu puterea Lui întreagă. . . / Cei ce-avură fericirea de-a-L vedea pe Fiul ei, / Când umbla vestind prin lume, și vorbea pe drum cu ei, / Ii vedeau și-acuma chipul în icoana ei de Mamă, / Și-auzea în glasul dulce, glasul Domnului ce-i cheamă. / Iar în ochi ei cei limpezi , ca luminile din rai, / Izvora atâta milă și iubire, de credeai / Că prin albia lor curge de la cer un râu mănos, / Ce revarsă-n lume spuma bunătății lui Hristos.
<< Va urma >>
Toate sufletele bune, de bărbați și de femei, / Străduîndu-se, încearcă să-i urmeze pilda ei. / Mamelor este modelul dăruirii lor totale, / Iar fecioarelor, oglinda frumuseții ideale ; / - Bucură-te, Preacurată, zic fecioarele curate, / Că ne-veți că-n lumea nouă duhul are-ntâietate ! / Și ca semn al spusei tale, cu o pildă grăitoare, / Ai deschis în lume floarea fecioriei roditoare. / Tu cu-o singură privire și cu zâmbetul matern, / Ne abați din calea largă, care termină-n infern. / Cu căldura vorbei tale ții aprinși cărbunii-n vatră, / Și de dragul tău se moaie chiar și-o inimă de piatră. / Și pe unde-ți trece umbra, ori adii cu mâna blând, / Risipești din suflet norii și-ntunericul din gând, / Și răsai pe fruntea noastră iarăși soarele senin, / Căci în fața ta curată, nu poți fi decât un crin ! / Dar ce sfântă și smerită te vedeau cu toți , Marie, / Când mergeai cu ucenicul , cu Ioan, la Liturghie ! / Masa sfântă-ți amintește că Prestolul prim Jertfelnic, / La Misterul Întrupării , a fost sânu-ți feciorelnic. . .
<< Va urma >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 16:38:25
Sfantul Maxim Marturisitorul Ekaterina Sfinti Parinti (Patrologie) 1 13.05.2012 07:17:22
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 01:34:34
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 13:01:02
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 03:03:48